نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/14      10:52:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:206


نسخه چاپی
نفوذ استراتژیک دشمن و راهبردهای مقابله با آن
گروه اجتماعی -شناخت ماهیت نفوذ و دستیابی به راهبردهای مقابله با نفوذ استراتژیک دشمن بر کارکردهای اقتدار ملی
 

دشمن برای تغییر نظام جمهوری اسلامی علاوه بر تلاش برای مواجهه مستقیم، درصدد نفوذ با روش‌ها و سبک­ های مختلف است که شناخت دقیق و مؤثر نفوذ دشمن و راهکارهای مقابله با آن، با امنيت و اقتدار ملی در ارتباط بوده و ظرفیت­ سازی مدیریت کلان کشور، برای جلوگیری از نفوذ از اهمیت فراوانی برخوردار است.

منظور از نفوذ، تصرف ادراک مسئولان و مردم توسط دشمن به‌ منظور تغییر نگرش و رفتار است و شناخت ماهیت نفوذ و دستیابی به راهبردهای مقابله با نفوذ استراتژیک دشمن از کارکردهای اقتدار ملی است که از طریق شناسایی ابعاد، مؤلفه‌ها و شاخص ­های نفوذ استراتژیک محقق خواهد شد.

شناخت چیستی ماهیت نفوذ و راهبردهای مقابله با نفوذ استراتژیک دشمن از کارکردهای اقتدار ملی است. کشور جمهوری اسلامی ایران در بازه زمانی 1357 تا 1396 و در قلمرو موضوعی، با نفوذ استراتژیک دشمن در ابعاد فکری و بینشی، سیاسی و فرهنگی علیه جمهوری اسلامی ایران  مقابله و همواره متناسب با شرایط راهبردهای مقابله ا ی را تدوین و اجرا کرده است.

مهمترین اهداف نفوذ استراتژیک دشمن؛ تغییر جغرافیای سیاسی منطقه، تأمین امنیت رژیم صهیونیستی، استقرار حکومت های وابسته در منطقه، تسلط بر حوزه­ های استراتژیک انرژی و تحریف هویت دینی شناسایی شده است.

براساس نظر خبرگان، ابعاد فکری و بینشی، فرهنگی و سیاسی مهمترین ابعاد نفوذ استراتژیک دشمن بوده و مهمترین مؤلفه‌های آن، دین­ زدائی از جامعه و سیاست، قداست­ زدائی، باور زدایی از ولایت‌فقیه، استقلال زدایی، اعتبار زدایی از حکومت و القای برتری غرب تعیین شده اند.

همچنین مصرف گرایی، تجمل­ گرایی و هویت ­زدایی از هنر دینی و انقلابی نیز به‌ عنوان مؤلفه‌های بعد فرهنگی شناسایی شده است.

همچنین ولایت­ زدایی، اراده ­زدایی، عزت­ زدایی، مقاومت­ زدایی، لیبرالیزه کردن حکومت، و هزینه­ زدایی تقابل با آمریکا مهمترین مؤلفه‌ها در بعد سیاسی نفوذ استراتژیک دشمن شناسایی شده ­اند.

 

راهبردهای مقابله با نفوذ استراتژیک دشمن

مهمترین راهبردهای مقابله با نفوذ استراتژیک دشمن عبارتند از:

1- ارتقاء و مدیریت ادراک عمومی جامعه، از طریق ظرفیت ­های مراکز حوزوی و دانشگاهی.

2- راه ­اندازی شبکه ملی اطلاعات و تولید نرم ­افزارهای پیام­ رسان داخلی برای جلوگیری از مهندسی افکار عمومی.

3- تعمیق جایگاه ولایت‌فقیه و اجماع­ سازی ملی آن به‌عنوان محور اسلامیت و جمهوریت نظام.

4- نهادینه­ سازی اقتصاد درون ­زا و برون‌نگر؛ از طریق حمایت از تولید ملی.

5- افزایش و تعمیق اشراف اطلاعاتی باهدف شناسایی مقابله و مهار نفوذ استراتژیک .

6- به کارگیری قدرت نرم تهاجمی جمهوری اسلامی ایران.

7- برنامه­ ریزی و مدیریت منسجم جهت تعمیم گفتمان انقلابی؛ اقتصاد مقاومتی و استکبارستیزی.

8- به کارگیری نخبگان از طریق ظرفیت­ های جاری.

9- باز­تعریف معیارها و سازوکارهای انتصابات مسئولان راهبردی جمهوری اسلامی ایران.

10- حمایت از محور مقاومت با هدف افزایش نفوذ و عمق راهبردی.

پاسخگویی واقعی به نیاز جامعه علمی کشور نیازمند شناسایی بسترهای نفوذ موردی مانند بورس­ های تحصیلی، دادن تابعیت و...، ارائه راهکارهای قانونی برای مقابله هوشمندانه، احصاء عوامل بسترساز نفوذ دشمن در حوزه تصمیم‏ سازی و تصمیم‏ گیری است.

از دیگر راهکارهای پیشنهادی در این حوزه، اصلاح و بهبود قوانین بسترساز فساد و برخورد قاطع و سریع با مسئولان یا وابستگان متخلف آنان، پاسخگویی شفاف به مردم، پرهیز مسئولان از زندگی اشرافی، تشکیل سازمان ملی مبارزه با فساد اقتصادی و مالی، راه اندازی مرکز فرماندهی متمرکز برای سیاست­ گذاری و پایش فضای مجازی کشور است.

بازسازی ساختار مدیریتی و اجرایی کشور به‌منظور تبیین صلاحیت­ های تخصصی مدیریتی و پیاده­ سازی الگوی مدیریت جهادی و شایسته­ سالاری از دیگر مواری هستند که می توان در تقویت ساختار حکومتی از آن بهره برد.

 

نویسنده: سرهنگ حسن مفخمی شهرستانی؛ جانشین فرمانده انتظامی مازندران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون