نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/14      10:54:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:418


نسخه چاپی
ناجا در 40 سالگی انقلاب اسلامی ایران
گروه اجتماعی - تنها در سازمان هوشمندی مثل ناجاست که یک مامور انتظامی می تواند در عین حال که لباسش را چتر کودک گل فروش خیابانی کرده یا از حقوق اندک ماهیانه اش برای پیرزن بیمار صندلی چرخ دار بخرد، مقابل تروریست ها، اشرار مسلح و سوداگران مرگ چون صخره ای عظیم خودنمایی کند.

 

ذات ماموریت های پلیسی در جوامع برقراری نظم و امنیت و مقابله با قانون گریزان و مجرمانی است که قانون و محدودیت های معمول ناشی از آن را تاب نمی آورند و به هر دلیل پا را فراتر از هنجارهای اجتماعی و حقوق خود می گذارند.

برهمین اساس بی تردید شکلی از برخورد بین پلیس و این قشر از جامعه شکل می گیرد. ولی عموم مردم که زندگی بر مدار قانون را در خود نهادینه کرده و رفتاری هنجارمند از خود بروز می دهند، یقیناً هیچ مشکلی با نهادهای حافظ قانون و امنیت اجتماع نداشته و در مواردی یار و یاور آنان نیز خواهند بود.

در ایران اما سیر رفتار ماموران انتظامی کمی پیچیده تر از دیگر نقاط جهان است. اگر نگاهی اجمالی به سال های در آستانه انقلاب و عمر چهل ساله آن بیاندازیم، حرکتی سینوسی و متفاوت را خواهیم دید. از روزهایی که پلیس دقیقاً روبروی مردم و حافظ منافع حکومت پهلوی بود تا مبارزات انقلاب که خیلی عظیمی از نیروهای شهربانی و ژاندارمری به صف انقلابیون پیوستند و در کنار مردم با ظلم و طاغوت مبارزه کردند.

این همنوایی در دوران جنگ تحمیلی و آنجایی که دفاع از وطن مهم‌ترین ماموریت ملی شد، به اوج خود رسید و نیروهای انتظامی در قالب رزمندگان کمیته انقلاب اسلامی، شهربانی و ژاندارمری در خط مقدم مقابله با دشمنان و منافقان در کنار مردم غیور هم وطن حضور داشته و شهدای بسیاری را تقدیم کردند.

اما ادغام نهادهای سه گانه و تشکیل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در سال 1370 فصل جدیدی از تعاملات پلیس و مردم در کشور را آغاز کرد و علیرغم اینکه ناجا بسیاری از رفتارهای قهرآمیز نهادینه شده در ساختار پلیس کشور را مهار کرد، ولی همچنان سرمایه اجتماعی عالی ایجاد نشده بود.

این روند در دهه های اخیر سیری صعودی به همراه داشت و به ویژه با تغییر رویکرد پلیس به جامعه محوری و تقویت سهم مردم در امنیت، پلیس و شهروندان دوشادوش و در کنار هم نظم و امنیتی پایدار و بی مثال در سراسر کشور ایجاد کردند.

به طوری که نگرش مردم به پلیس دچار تحول اساسی شد و از آن پس، شهروندان نه تنها نیروهای انتظامی را محدود کننده آزادی و آسایش خود نمی دانند بلکه پلیس را به عنوان نماد آرامش و آسایش در هر فضا و مکان باور دارند.

البته بخش عظیم خدمت رسانی ناجا در حوزه های ترافیکی و امنیت سفر، وظیفه عمومی، خروج از کشور و همراهی در سفرهای زیارتی و سیاحتی، اصناف و کسبه و بازاریان، مبارزه با قاچاقچیان کالا و حمایت از تولید ملی، تامین امنیت سرمایه گذاران و حمایت از فرآیند سرمایه‌گذاری و تولید اشتغال و... که کمتر به آن پرداخته شده، جلوه مردمی پلیس را نمایان تر ساخته است. چتری از خدمات گسترده ناجا که نه تنها شهروندان قانون مدار که عموم مردم را تحت پوشش خود قرار می دهد.

موضوعی که نمی توان آن را در تحلیل رفتار و چهره پلیس نادیده گرفت، وجه اسلامی بودن آن است. مولفه‌ای که برپایه آن، ارزش هایی والای انسانی و الهی از جمله اخلاق، مهربانی، دفاع از مظلوم، مقابله باظالم، ایثار و فداکاری و کمک به انسان ها اساس رفتار ماموران انتظامی را شکل می دهد. به طوری که با این نگرش حتی مقابله مقتدرانه و قاطعانه با مجرمان نیز ارزش محور و در راستای تکمیل مسیر حرکت اجتماع انسانی به سمت سعادت و تعالی انجام می شود.

در نهایت می توان گفت؛ ساختار پلیس در طول این سال ها از سازمانی سخت و خشن به نهادی مقتدر و هوشمند تبدیل شد که آنجا که لازم باشد از جمله مقابله با دشمنان، تروریست ها و سوداگران مرگ مانند صخره‌ای سخت عمل می کند و جای دیگر، نرم و مهربان!‍

با این توصیف یک مامور انتظامی در عین حال که لباسش را چتر کودک گل فروش خیابانی کرده یا از حقوق اندک ماهیانه اش  برای پیرزن بیمار، صندلی چرخ دار می خرد، در عملیات ضربتی مقابله با سوداگران مرگ و اشرار مسلح و اراذل و اوباش نیز چون سدی استوار خودنمایی می کند و بی ادعا از جان خود برای امنیت و آرامش ایران و ایرانیان می گذرد.  

پس می توان تصریح کرد؛ جایگاه این پلیس در چهل سالگی انقلاب اسلامی نه تنها روبروی مردم نیست، بلکه پلیس امروز در تراز جمهوری اسلامی و در دل مردم جای دارد.

 

نویسنده: سردار روح الامین قاسمی؛ فرمانده انتظامی سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون