نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/14      15:45:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:368


نسخه چاپی
پلیس در چهل سالگی انقلاب
گروه اجتماعی - مردم‌داری و جامعه‌محوری یکی از مهمترین دستاوردهای ناجا در کنار دیگر توفیق های اطلاعاتی، امنیتی و پیشرفت های تجهیزاتی در چهار دهه گذشته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده است.

با ورود به دهه چهارم انقلاب بر خلاف نظریه‌سازی‌های دشمنان، کماکان نظام جمهوری اسلامی ایران مقتدرانه در عرصه های مختلف به پیش می رود و میتوان به وضوح پیشرفت های کشور را در عرصه مختلف علمی، اقتصادی، عمرانی، آموزشی و دیگر حوزه ها شاهد بود.

اما نباید فراموش کرد که همه این پیشرفت ها در سایه امنیت و تلاش مجاهدانی بی ادعا و ثمره خون هزاران شهید والامقام است.

به طور حتم ایجاد رعب و وحشت و ناامنی های داخلی با ترور بسیاری از چهره های خوش فکر و خدوم انقلاب را کسی از یاد نمی برد، اما تلاش های صورت گرفته در بُعد امنیتی هم‌اینک ایران را به جزیره ای امن و با ثبات در منطقه تبدیل کند.

ناجا پیشگام در منطقه

  نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه قابل مقایسه با هیچ یک از کشورهای منطقه نیست و می توان با صراحت عنوان کرد که در برابر ایران انگار این کشورها پلیسی ندارند.

همچنین رعایت حقوق شهروندی، جامعه محوری و تکریم شهروندان در کنار قدرت از زمره ویژگی‌های پلیس جمهوری اسلامی ایران است که به یک الگوی منطقه ای در بین سایر کشورهای اسلامی تبدیل شده است.

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که  پلیس ما را در تراز جمهوری اسلامی قرار داده است، در اولویت قرار دادن آموزه های دینی و مبانی اسلامی مبتنی بر مردم مداری و رعایت حقوق شهروندی است و همین موضوع است که روز به روز بر اعتماد هرچه بیش‌تر بین مردم و پلیس افزوده شده و ما نیز بر آنیم تا این مسیر را در نهایت صداقت و خدمت به مردم ولایت مدار و با کمک و همراهی مردم این کشور عزیز بپیماییم.

اما در مقابل، پلیس کشورهایی نظیر فرانسه پیش از بروز هر گونه تنش و اتفاق، شعار حقوق شهروندی سر می داد اما هم‌اینک در برخورد با معترضان ظلم و جنایات فراوانی بر آنها می کنند.

از طرفی شاید برخی کشورهای اروپایی از نظر فناوری اطلاعات در بخش‌هایی جلوتر از پلیس ایران باشند اما انسانیت و حقوق شهروندی در آنها رعایت نمی شود.

مردم، بزرگترین سرمایه پلیس

 وقتی وضعیت کشور را در چهل سالگی انقلاب مرور می کنیم در حوزه آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، دانش‌های تخصصی، اقتصاد، فناوری اطلاعات، قدرت بازدارندگی و قدرت سیاسی در می یابیم که این پیشرفت‌ها قابل مقایسه با گذشته نیست و همه این ها جزء در همراهی، همسویی، تلاش و جدیت نیروهای جوان جامعه محقق نشده است و پیشرفت های علمی و فنی پلیس نیز در این زمینه برگرفته از دانش و توان همین جوانان است.

از طرفی یکی از بزرگترین توفیق‌های پلیس، مردم محوری است و بر خلاف قبل از انقلاب که چهره‌ای خشن از پلیس نمایان بود، هم‌اینک مردم، پلیس را همراه و همگام خود می دانند و بخش اعظمی از برنامه های اجتماعی و فرهنگی پلیس از سوی مردم اجرا می شود که با همین هدف، یعنی تعامل بیش‌تر با مردم و بهره‌مندی از توان و تخصص مردمی در ناجا، معاونت اجتماعی راه اندازی و فعالان در این معاونت پل ارتباطی با مردم شدند.

یکی از حوزه هایی که امروزه در معاونت اجتماعی ناجا با حساسیت خاصی به آن نظر داریم، بررسی عملکرد پلیس از نظر مردم می باشد که خوشبختانه  طبق آخرین نظر سنجی ها مردم از عملکرد پلیس رضایت  داشتند و همواره از این طریق ما به دنبال پاسخ به مطالبات مردمی، خواست مردم و رفع نواقص کار خود از نگاه مردم می‌باشیم. آنچه در مجموعه معاونت اجتماعی ناجا به دنبال آن هستیم ظهور و بروز رویکرد علمی پلیس است که این موضوع با رویکرد پلیس دانش محور در همه حوزه های ناجا روز به روز تحقق بیش‌تری پیدا می کند.

به عنوان نمونه، پیشتر هیچگونه مشاوره و مددکاری در پلیس صورت نمی گرفت اما هم اینک مشاوران  و مددکاران زبده ای در معاونت اجتماعی و کلانتری ها مستقر هستند که با انجام وظیفه و ارائه خدمات مشاوره ای و مددکاری بار مالی و قضایی جرایم و آسیب ها را در جامعه تا حد قابل ملاحظه ای همچون یک فیلتر اجتماعی کاهش داده اند؛ به طوریکه در استان همدان در سال گذشته هفت هزار پرونده ارجاعی به کلانتری‌ها به مصالحه ختم شده که این میزان 84 درصد مصالحه در پرونده ها را شامل شده است. این اثرگذاری تا جایی است که مراکز مشاوره ناجا امروز به یک مطالبه مردمی و کانال ارتباطی با مردم تبدیل شده و خوشبختانه صداقت و درستی همکاران ما در کار مشاوره ای خود روز به روز، به نقش و جایگاه مشاوره برای مردم در نیروی انتظامی اعتبار خاصی را داده است.

از طرفی پیداست که  ایجاد صلح و سازش و پیشگیری از تشکیل پرونده های قضایی موجب جلوگیری از اتلاف وقت مردم و کاهش هزینه های اجتماعی و مراجعه به دوایر قضایی می شود که همه این موضوعات و شاخص ها نقش مشاوره در ناجا را هرچه بیش‌تر برجسته نموده است.

رایگان بودن خدمات مشاوره ای به مردم نه تنها در جامعه به فرهنگ پذیرش مشاوره از سوی مردم کمک می کند بلکه افراد آسیب پذیر را نیز به سمت خود دعوت می کند، چرا که هستند اقشاری که به دلیل مشکلات مالی قادر به دریافت مشاوره های شخصی نیستند اما مراکز مشاوره معاونت اجتماعی ناجا با ارائه این خدمات رایگان در بخش‌های مختلف از جمله اختلافات فردی و خانوادگی، ازدواج، پیشگیری از اعتیاد، تحصیلی و حقوقی و مسایل روحی و روانی پذیرای این عزیزان می باشد.

مشاوران ما در کلانتری ها تا آنجا که بدانند تلاش آنها منجر به سازش در پرونده ای می شود به طور حتم برای رفع اختلاف و ایجاد صلح بین شاکی و متشاکی اقدام می کنند.

بی شک وقتی مردم تعهد و همراهی پلیس را با خود می‌بینند متعهدانه در انجام ماموریت‌ها همراه و کمک کار پلیس خواهند بود و ما امروز خوشبختانه در چهلمین سال انقلاب اسلامی شاهد پلیسی مردمی در نظام جمهوری اسلامی هستیم که باید پاسخگوی این اعتماد مردمی باشیم و بر اساس آخرین نظر سنجی ها 74 درصد مردم از عملکرد پلیس رضایت کافی داشتند.

 پلیس در راستای ایجاد نظم و آرامش اجتماعی مطمئناً برخوردهایی نیز با هنجارشکنان خواهد داشت اما تمام تلاش ما بر آن است تا در این برخوردها کوچکترین آسیب به مردم وارد نشود، چنانچه در ناآرمی های سال گذشته پلیس آسیب دید اما به مردم آسیبی وارد نکرد و این به معنای مردم داری ناجا است.

گسترش تجهیزات

در گذشته بسیاری از ماموریت ها و کشفیات پلیس به شکل سنتی و دستی بود اما هم‌اینک با توجه به گسترش فناوری های نوین، استفاده از تجهیزات الکترونیکی و دیجیتالی در ماموریت ها افزایش داشته است.

 هر چند گسترس تجهیزات روند و شیوه فعالیت مجرمان و معاندان نظام را نیز تغییر داده اما تلاش پلیس برای نفوذ ناپذیری از این حوزه بیشتر شده است.

 با توجه به اینکه تغییر و تحول در حوزه فناوری امری اجتناب ناپذیر است، بنابراین مهارت آموزی و آشنایی با علوم روز برای فرماندهان و نیروهای نظامی یک اولویت به شمار می رود چرا که کسب مهارت و مسلح شدن به دانش روز پلیس را در کشف علمی جرم کمک می کند.

 از طرفی دانش بنیان بودن محور اصلی کار پلیس است، چرا که در پیش گرفتن این رویکرد، تغییر و تحول اساسی در ناجا ایجاد کرده است و هم اینک عوامل پلیس آگاهی از روش های علمی برای کشف جرایم و به دام انداختن مجرمان استفاده می کنند.

در سال های اخیر میزان جرایم سایبری روند افزایشی داشته است با این وجود برای تقابل با این قبیل تخلف‌ها پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) شکل گرفت. در این حوزه در گام نخست برای پیشگیری از افتادن به دام کلاهبرداران، موضوع آموزش در دستور کار قرار گرفت و در کنار آموزش، شناسایی مجرمان سایبری و برخورد با کلاهبردان و مزاحمان اینترنتی با قوت انجام شده و 80 درصد مجرمان این حوزه دستگیر شدند. چنانچه استفاده از ابزار الکترونیکی، سرعت، صحت و دقت عمل پلیس را بالا برده است و موجب شده ماموران کمتر به صورت فیزیکی وارد عمل شوند.

تعامل پلیس با اساتید دانشگاه

 برقراری تعامل با اساتید دانشگاه و فرهیختگان و نخبگان علمی، پیشتر مغفول مانده بود اما در این راستا دفتر تحقیقات کاربردی در ناجا ایجاد شد.

 این دفتر ارتباط مستمر با پژوهشگران و اساتید مجرب مراکز علمی دارد و برای بسیاری از معضلات جامعه با همفکری و تعامل مجموعه های علمی چاره اندیشی می شود.

همچنین مراکز علمی در انجام فعالیت های پژوهشی و تحقیقی با پلیس همکاری دارند تا برای رفع چالش های اجتماعی نسخه علمی پیچیده شود.

از طرفی پلیس در حوزه های مختلف آگاه سازی را در اولویت قرار داده و برای شناساندن آسیب ها، پیشگیری از وقوع جرم و بالا بردن سواد مردم از ظرفیت رسانه ها بهره گرفته است.

به عنوان نمونه تنها در سال گذشته 450 هزار نفردانش آموز از مخاطبان دوره های آگاهی بخشی و آموزشی پلیس در مقاطع مختلف تحصیلی بوده اند.

فوریت های پلیسی

 پیشتر افراد برای بیان مطالبات و شکایت های خود باید حضوری به کلانتری و پاسگاه ها مراجعه می کردند اما با راه اندازی مرکز فوریت های پلیسی از اتلاف وقت مردم جلوگیری شد.

 هم اینک پلیس به سراغ مردم می رود تا خواسته آنها را محقق کند و در 10 ماهه امسال 800 هزار تماس با این مرکز برقرار کرده اند که موید بیانگر اعتماد مردم به پلیس است.

 پلیس برای واکنش سریع در برابر مخلان نظم و امنیت مراکز 110 را در مرکز استان تجمیع کرد و به منظور حصول اطمینان از دقت، سرعت، صحت و تکریم ارباب رجوع، وضعیت رسیدگی به مطالبات مردم رسیدگی می شود.

 

تهیه وتنظیم: سردار کامرانی صالح؛ فرمانده انتظامی همدان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون