نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/14      15:55:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:191


نسخه چاپی
راهبردهای افزایش ایمنی کارکنان پلیس در عملیات انتظامی
گروه اجتماعی - ايمني شغلی يكی از جنبه ­های ضروري و اساسي بهره‌وري سازمان پلیس می­ باشد.
 

در سازمان هایی با حجم انبوه مأموریت های عملیاتی مانند سازمان پلیس، ضايع شدن منابع انساني در اثر آسیب های حین انجام وظایف، باعث ايجاد اختلال در خطوط پايين سازمان مي‌شود كه اين عوامل علاوه بر زيان مالي موجب عدم توانايي سازمان در حفظ توان آمادگی برای اجرای بهینه مأموریت ها می شود.

بنابراین ايمني شغلی يكی از جنبه ­های ضروري و اساسي بهره‌وري سازمان پلیس می­ باشد، پلیس در وضعیت کنونی با محاسبه مولفه های تعیین کننده برای نوع راهبردهای اتخاذی سازمانی، به لحاظ داشتن نقاط قوت و فرصت های محیطی فراوان، قادر به اتخاذ راهبردهای تهاجمی(so) در افزایش و ارتقاء مولفه‌ها و شاخص‌های ایمنی کارکنان در انجام عملیات های انتظامی در شرایط مختلف رزمی و عملیاتی است.

در چند سال گذشته هم آمار کاهش تلفات و آسیب پذیری های منابع انسانی پلیس در انجام ماموریت ها، حاکی از توجه جدی پلیس به این امر مهم است، بنابراین در وضعیت کنونی با توجه به استفاده­ بهینه از نقاط قوت درونی و فرصت­ های بیرونی و کاهش و بازنگری ضعف­‌ها و آسیب ‌پذیری‌های درونی می ‌توان بخشی از اثرات تهدیدهای بیرونی و خسارت­ های ناشی از مأموریت­ های پرخطر را کاهش داده و با عملیاتی نمودن راهبردهای تهاجمی و تقویت عوامل بستر ساز، توان پلیس را در توسعه ایمنی کارکنان ارتقاء داد.

راهبردها

- تدوين برنامه ­هاي آموزشي با محتواي مناسب و نيازسنجي شده همراه با روش هاي نوين آموزش و ترکيبي از آموزش هاي تئوري، عملي و کاربردي به منظور مهارت­ افزايي کارکنان در اجراي وظايف قانوني.

- تأکید بر گسترش استفاده از ظرفیت­ های بستر ارتباطات و فناوری پلیس در جهت و افزايش آگاهي و اطلاعات به روز کارکنان در مورد عوامل، بسترها، پيامدها و راه­کارهاي پيشگيري از آسيب ­هاي مادي و معنوي ناشي از اجراي وظايف قانوني با تمرکز بر يادگيري مستمر سازماني.

- تقویت تعامل و همسویی فرماندهان و مدیران با ناظرین بيروني و سازمان هاي همسو با رویکرد ایجابی و تقویت نقاط قوت، کاهش آسیب پذیری ها با استفاده از ظرفیت های بیرونی به منظور کاهش ریسک یا خطر بروز آسيب برای کارکنان در حین اجرای ماموریت و انجام وظایف قانونی.

- تعامل با نهادهاي اجتماعي، رسمي و غير رسمي در جهت سازماندهي و بهره گيري مناسب از تجهيزات هوشمند محيط به منظور افزايش ريسک خطر براي مجرمان در آسيب رساني به کارکنان و همچنين ايجاد بستر مناسب براي کاهش استرس و افزايش توان روحي ماموران در حين اجراي ماموريت.

- استفاده از يافته­ هاي دانش روز در حوزه ايمني کارکنان و تعامل با دانشگاه­ ها و مراکز تحقيقاتي در جهت دانش­ افزايي و بومي ­سازي نتايج تحقيقات در حوزه پليس در جهت حذف نقاط ضعف و آسیب پذیری­ ها، ايجاد و تقويت عوامل موثر در ارتقاء سطح ايمني کارکنان.

- توجه جدی به رشد تخصص ­گرایی پليس و توسعه و افزایش برون سپاری برخی از وظایف پلیس به منظور کاهش حجم مأموریت های جاری و افزایش توان مأموریتی در انجام بهینه تمام مأموریت های مورد انتظار سازمانی و ذینفعان امنیتی و کاهش آسيب­ پذيري­ هاي ناشي از حجم ماموريت، خستگي و طولاني بودن مأموريت­ ها.

- تأکید بر تقویت فرهنگ سازمانی، رفتارهاي حرفه­ اي و استاندارد با استفاده از شاخص­ هاي نظارت بيروني و نهادهاي فرهنگي و اجتماعي فعال در جهت تقويت و توسعه رفتارهاي ايمن کارکنان در انجام مأموريت­‌هاي سازماني.

- ارتقاء سواد سازماني و فرهنگ قانون محوري در بين کارکنان سطوح سازماني به ويژه سطوح اجرايي و عملياتي پليس و استفاده از سياست جرم­ زدايي در پرهيز از جرم ­انگاري و رفتارهاي فاقد وجاهت قانوني به منظور کاهش سطح کمي و کيفي آسيب­ هاي ناشي از انجام وظايف پليسي.

- استفاده بهینه از توانمندی­ ها و ظرفيت­ هاي فرهنگي و ورزشي پلیس در جهت توسعه برنامه­ هاي تقويت ابعاد مختلف جسماني و رواني کارکنان به منظور کاهش پيامدهاي ناشي از فشار کاري و تقويت رفتارهاي ايمن.

- شناسایی وظایف قابل واگذاری به بخش خصوصی به منظور کاهش تراکم کاری و توانمندسازی پلیس در رسیدگی به سایر مأموریت ­های اصلی که خود به خود اهداف دیگری را نیز مانند کاهش ريسک و خطر را به همراه خواهد داشت.

- تقويت اشراف اطلاعاتی و پیش ­بینی  پدیده‌های جرم‌زا با استفاده از ظرفيت­ هاي فناوري، مهارت­ افزايي، آينده‌نگري  و قدرت تحليل در کارکنان  به منظور شناسايي تهديدها، خطرها و تصميم ­گيري بموقع و منطقي.

- نهادینه ­سازی استفاده از قدرت مشروع توسط پلیس و شفاف سازی مرز بین قدرت مشروع با قدرت نامشروع به منظور دوری از بسیاری از تهدیدها و آسیب ­پذیری­ های ناشي از اجراي مأموريت­ ها.

 

نویسنده: سرهنگ صیاد درویشی؛ جانشین فرماندهی انتظامی قم


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون