نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/14      16:7:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:866


نسخه چاپی
ماهواره و تاثيرات آن بر خانواده و جامعه
گروه اجتماعي - بعضي از شبكه هاي ماهواره اي تمركز خود را بر خانواده نهاده اند و گسترش فضاي مجازي در رابطه با فرزندان و والدين نيز تغييراتي بوجود آورده است.

كاهش آموزه هاي ديني در خانواده، دوري خانواده از شريعت و كمرنگ شدن حريم هاي ديني در روابط خانوادگي از جمله اهداف تهاجم  فرهنگی است تا در واقع هویت یک ملت و فرهنگ و ایدئولوژی آن را نابود و آنچه منجر به خودباختگی و انفعال می شود را در اذهان مردم تزریق کنند.

در این میان، ماهواره و شبکه های اجتماعی ابزاری محسوب می شوند که به راحتی می توانند پا در میان خانواده ها گذاشته و کم کم لایه های یک زندگی خانوادگی را تحت الشعاع خود قرار دهند؛ البته به شرطی که مخاطب هیچ آگاهی نداشته و قدرت درک سره از ناسره را نداشته باشد.

علاوه بر شبكه‌هاي ماهواره اي، مخاطب ايراني با رسانه هاي مدرن از قبيل اينترنت و تلفن همراه كه مجهز به امكانات پيامك و بلوتوث بوده نيز مواجه است، سبد فرهنگي خانواده ايراني دچار تغييرات فراواني شده و همه به نوع سبك زندگي مدرن كه خاستگاه اين نوع زندگي از سبك غربي است، ترويج اين شيوه از زندگي، لاجرم تمام مولفه‌هاي معرفتي تمدن غربي را شايع مي سازد.

موضوع ماهواره و وسايل ارتباطي به اين شكل، در سال هاي اخير بار ديگر مورد چالش قرار گرفته است.

در سال 1373 قانون منع استفاده از تجهيزات ماهواره‌اي در مجلس شوراي اسلامي تصويب شد و اين قانون تا به امروز همچنان پايدار است. به موجب اين قانون، ورود و توزيع و استفاده از تجهيزات ماهواره جز در مواردي كه قانون تعيين كرده است، ممنوع مي باشد. با تدوين و تصويب قانون مربوط به استفاده از تجهيزات ماهواره براي اولين بار در كشور، از آن پس برخورد با فروشندگان و دارندگان اين دستگاه ها، چارچوب مشخص و قانوني پيدا كرد و دست متوليان امر براي پيشگيري از آن باز شد.

با گذشت بيش از 22 سال از تصويب اين قانون، هرساله طرح هايي براي جمع آوري ماهواره ها اجرا مي شود، هرچند نحوه مقابله با پديده غير قانوني ماهواره با مشكلات و انتقادهاي روبرو بوده است، ولي شخصيت ها و سازمان‌هاي منتقد هيچ راهكار ديگري جز برداشتن قانون ممنوعيت استفاده از ماهواره را پيشنهاد نمي كردند. در همين زمينه با فراگير شدن بخش تبليغات در شبكه‌هاي ماهواره‌اي و به ويژه تبليغ مربوط به فيلم هاي سينمايي بار ديگر، موضوع تغيير قوانين مربوط به ماهواره بر سر زبان ها افتاد. در واقع 70 درصد مردم در خصوص استفاده از ماهواره خلاف قانون رفتار مي كنند با اين حال مادامي كه قانون ممنوعيت از ماهواره وجود دارد قوانين زير مجموعه آن نيز اعمال خواهد شد. از جهتي مي توان از ماهواره براي تبليغ كالاي فرهنگي بهره برد اما اين مسئله در شرايطي تحقق پيدا مي كند كه استفاده از ماهواره قانونا مجاز شود.

آمارهاي مربوط به استفاده از تجهيزات ماهواره در ميان ايراني‌ها از 40درصد تا 70درصد در نوسان است و صدا و سيما نيز آمار 60درصدي ارائه داده است. از سوي ديگر طرح هاي مربوط به جمع آوري ماهواره ها نيز اغلب با شكست روبرو شده اند و ملاحضات و مصلحت انديشي هايي باعث عدم برخورد قاطع و مدوام با آن شده است از اين رو برخي از متوليان فرهنگي با پاك كردن صورت مسئله، خواهان اصلاح قانون ممنوعيت استفاده از ماهواره و حتي لغو آن هستند.

اينترنت و فضاي مجازي كه به صورت گسترده اي به گوشي هاي تلفن هوشمند راه پيدا كرده برخورد با تجهيزات ماهواره اي را از دستور كار خارج ساخته يا باعث سست شدن برخوردها شده است. در اين ميان شبكه‌هاي اجتماعي سرگرم كننده اي مانند تلگرام و اينستاگرام در ميان ايرانيان به خاطر سهولت دسترسي از محبوبيت ويژه‌اي برخوردار شده اند و ضريب نفوذ آن‌ها بسيار بالاتر از ديگر رسانه ها شده است.

انقلاب نوين در عرصه اطلاع رساني در حالي روي داده است كه در فاصله كوتاهي فناوري نويني جايگزين قبلي مي‌شود و بسياري از سبك هاي قديمي ارتباطي را تغيير مي دهد. ولي آنچه در ميان همچون پديده هاي ديگر قابل ملاحظه است، عقب ماندگي سازمان ها و نهادهاي مربوط در اين زمينه از كاربران اين فناوري هاست.

ميليون ها ايراني از شبكه هاي اجتماعي به صورت آزادانه استفاده مي كنند بدون اينكه پيش از آن در زمينه آسيب‌هاي آن اطلاعاتي داشته باشد يا ابزارهايي براي جلوگيري از آسيب‌هاي آن در اين فضاها و شبكه‌ها انديشيده شده باشد. مشاهده مي شود برخي از كاربران شبكه هاي اجتماعي با سوءاستفاده از خلأهاي موجود در اين فضاها دست به انتشار محتويات ضد ارزش هاي اسلامي ايراني مي زنند و عرف هاي پذيرفته شده جامعه را نشانه مي روند.

تجربه ممنوعيت از ماهواره و استفاده آزادانه از برخي از شبكه هاي اجتماعي نشان مي دهد، در صورت فراگير شدن هر پديده به صورت قانوني و غير قانوني در زمينه اطلاعات و اطلاع رساني، عدم تبيين چارچوب علمي، تخصصي و واقع گرايانه براي فعاليت در اين حوزه ها، به يك ميزان آسيب به جامعه خواهند زد. ولي از سويي نبايد يك بابي در زمينه برخورد سهل انگارانه در زمينه پديده هاي قانوني و عدم رعايت آن صورت گيرد، بدين معنا كه فراگير شدن ماهواره در ايران را بهانه اي براي برچيدن قوانين مربوط به برخورد آن ارزيابي كرد. چنين روشي باعث تعميم آن قوانين به قوانين ديگر خواهد شد و به نوعي قبح قوانين سختگيرانه در برخورد با پديده هنجار شكن خواهد شكست.

افزايش استفاده از تجهيزات ماهواره اي در كشور و فراگير شدن آن نشان از عدم وجود ابزارهاي بازدارنده قوي و سهل انگاري هاي قطعي از يكسو و از سويي عادي شدن عدم رعايت قانون از سوي اكثريت جامعه را مي رساند. يكي از عوامل قوام بخش زندگي در كشورهاي مختلف، وجود قوانين مختلف است كه پايبندي به آن ها بر عهده اعضاي جامعه قرار گرفته تا بتوان كنار هم قرار گرفتن افراد مختلف با گرايش هاي متنوع را مديريت كرد، بر اين اساس رعايت قوانين، در زندگي اجتماعي به عنوان يك اصل مترقي پذيرفته شده، هرچند بسياري از قوانين به صورت مطلق وجود ندارند و در گذر زمان با توجه به تغيرات مختلف، اصلاح يا تغيير مي كنند ولي اصل بر اجراي قوانين اجتماعي است تا عدم تبعيت.

بنابراين يك اصل اساسي بايد از سوي همه افراد جامعه و مسئولين نيز پذيرفته شود كه آن نيز اجراي تمام و كمال قوانين با وجود احنمالي نواقص مي باشد. جا افتادن فرهنگ احترام به قوانين و رعايت آن ها در مرحله نخست، راه را براي پيشرفت و ترقي جامعه در زمينه اجتماعي هموار مي سازد و در نهايت مي تواند زمينه اي براي پيگيري مطلوب، اصلاح، جايگزيني و تغيير قوانين اجتماعي و فرهنگي ايجاد سازد.

نيروي انتظامي هميشه آمادگي دارد با مسائل و معضلات اجتماعي در چارچوب قانون برخورد کند و در خصوص ماهواره ها نيز اين امكان وجود دارد كه به سرعت جمع آوري شوند ولي نكته اينجاست كه ساير سازمان ها در اين خصوص چه اقدامي انجام داده اند كه مردم به عنوان جايگزين از آن استفاده نمايند تا عواقب منفي نداشته باشد.

در خصوص بيشتر جرايم و آسيب ها وضعيت اين چنين است مثلا در بحث جمع آوري معتادان متجاهر نيروي انتظامي مي تواند در كوتاه ترين زمان ممكن همه آنها را جمع آوري نمايد ولي و كار اصلي اين است كه آيا ساير سازمان ها براي اسكان، آموزش و برگرداندن آنها به آغوش خانواده و جامعه چه وظايفي انجام داده اند همين موضوع در خصوص ماهواره وفضاي مجازي نيز صادق است.

 

تهيه و تنظيم: سرتيپ دوم ستاد پاسدار حاجي محمد مهديان نسب؛ فرمانده انتظامي لرستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون