نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/14      16:9:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:240


نسخه چاپی
مشق های سیاه
گروه اجتماعی - چند ساعت حضور سمانه در خانه دوستش، تنها به انجام تکالیف نمی گذشت و تماشای فیلم های نامناسب و سرک کشیدن به اینستاگرام و کانال های مجازی مشق اصلی دخترک بود.

از مدرسه ابتدایی دخترانه زنگ زدند و درخواست حضور یک مشاور داشتند. خودم را خیلی سریع رساندم و رفتم سراغ دفتر مدیریت!

دانش آموزی با قدوقواره کوچک هم کنار دیوار ایستاده بود و با چهره ای معصوم و زیبا به احوال پرسی من و خانم مدیر نگاه می کرد. فکرش را هم نمی کردم من را برای مشاوره با این دختر خانم دعوت کرده باشند! ولی ظاهراً مشکل اساسی مدرسه همین خانم کوچولوی بزرگ بود.

سمانه 7 ساله کلاس اولی به شدت در معرض و تحت تاثیر برنامه های ماهواره ای و فضای مجازی بود. مدیر و معلمین مدرسه از صحبت های سمانه با دوستانش به این ماجرا پی برده بودند.

دختری ساکت و مظلوم که فکرش را هم نمی کردم که او قصه های غیراخلاقی را برای دختران مدرسه تعریف کرده باشد. مادرش را دعوت کردم و جویای زوایای زندگی آنها شدم؛ با عصبانیت می گفت؛ ماهواره نداریم و سمانه هم خیلی اهل گوشی و فیلم نیست!

بابای سمانه که خیلی بیشتر ناراحت شده بود، به مدیر مدرسه و معلمان دخترش هم پرخاش می کرد و همه چیز را به گردن فضای نادرست مدرسه انداخت.

تا اینجای ماجرا چیزی دستگیرمان نشد! دانش آموزان کلاس اول که سمانه نیز بین آنها بود را جمع و برایشان صحبت کردم. داستان هایی از دوستی های خطرناک و دشمنانی که خودشان را دوست ما معرفی می کنند برایشان گفتم و کلاس را تعطیل کردم.

هنوز از کلاس خارج نشده بودم که دیدم سمانه چادرم را گرفته و اشک ریزان، حرف می زند. در فضایی کاملاً دوستانه هم صحبت شدیم و خیلی طول نکشید که مشخص شد؛ سمانه قربانی هم نشینی با دوست 10 ساله اش شده است. دختری که به خاطر بی انضباطی های فراوان سال قبل از مدرسه اخراج شده بود و مادر سمانه، دخترش را برای انجام تکالیف به خانه آنها می برد.

چند ساعت حضور سمانه در خانه دوستش، تنها به انجام تکالیف نمی گذشت و تماشای فیلم های نامناسب و سرک کشیدن به اینستاگرام و کانال های مجازی مشق اصلی دخترک بود.

اشک هایش را پاک و دقایقی برایش صحبت کردم. موقع خداحافظی دستم را گرفت و گفت: خانم باید بیشتر باهم حرف بزنیم... !

نظریه کارشناس

يكي از دغدغه هاي اصلی والدین در عصر کنونی و البته وظايف آنها تربيت فرزندان آنهاست.  چرا كه اگر كودكي درست تربيت نشود هم خود و هم جامعه را دچار مشكل مي كند.

از سوی دیگر انواع رسانه از جمله ماهواره و شبکه های اجتماعی فضای خصوصی خانه و خانواده را درنوردیده که این مولفه در سایه عدم نظارت دقیق و اصولی پدر و مادر تهدید جدی برای سلامت روانی فرزندان محسوب می شود.

بنابر نظر بسیاری از کارشناسان در دنیای امروز که روند اجتماعی سازی و پرورش کودکان محدود به خانواده نیست و بسیاری از متغیرها از جمله جامعه، رسانه و گروه های همسالان و دوستان در این روند نقش آفرینند، پدران و مادران باید با تسلط بر زوایای مختلف شخصیتی فرزندانشان، تربیت اصولی آنان را خیلی زود آغاز کنند.

این کارشناسان معتقدند، فرزندان باید از سنین کودکی بدن خویش را بشناسند و شکستن حریم خصوصی شان را درک کنند و به محض ورود به مدرسه و جامعه باید این معلومات افزایش یابد.

بی تردید در این ماجرا حضور روزانه و طولانی مدت سمانه در خانه دوستش که به علت فعالیت مادرش در خارج از خانه و حضور پدرش در محل کار اتفاق افتاده است، از زمینه های اصلی ایجاد این مشکل بود. طبیعتاً نظارت بر رفتار فرزندان و دوستان آنها نیز در کنترل این مشکلات بسیار حائز اهمیت است.

 

نویسنده: زهرا دربان؛ کارشناس ارشد مرکز مشاوره آرامش سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون