نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/14      16:10:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:303


نسخه چاپی
مهمترین ریشه های بدپوششی در جامعه
گروه اجتماعی - بدون شک پوشش ناهنجار می تواند در به وجود آمدن آسیب هایی چون تزلزل کانون خانواده، ایجاد مزاحمت‌های مختلف و تعرض به حریم شخصی، روابط نامتعارف، انحرافات اخلاقی، و... مؤثر باشد.
 

بی تردید پدیده «بدپوشی» از معضلات و ناهنجاری‌های فرهنگی کشور در دوران حاضر است که باید بررسی و مطالعه آن را در ردیف معضلات دیگری چون تورم، بیکاری، اعتیاد و... قرار داد و برای حل آن چاره اندیشی کرد. وضعیت نابهنجار برخی از زنان و دختران امروز، به گونه ای است که فاصله کمی با بی حجابی دارد و حتی می‌توان آن را نوعی«کشف حجاب نوین» نامید که در روایت مربوط به علائم آخرالزمان از آن به «کاسیات عاریات یا كاشفات عاریات» تعبیرشده است.

امروزه برهیچ خردمندی پوشیده نیست که جبهه کفر و استکبار در نظر دارد بار دیگر از تجربه تاریخی و تلخ اندلس بر ممالک اسلامی، بخصوص جمهوری اسلامی ایران استفاده کند. آن هم با بهره گیری از فن‌آوری‌ها، تکنیک‌های نو و بکارگیری ابزارهای شنیداری و نوشتاری از جمله ماهواره ها، داستان‌ها، فیلم‌‏ها و سریال های به ظاهر خانوادگی، عشقی و حتی اکشن و تبلیغ مُدگرایی در شبکه‌های اجتماعی سعی در ترویج و القاء تفکرات شوم خود به قصد تخریب و تزلزل اعتقادات مذهبی جوامع و سوق به منزل و مقصد مورد نظر خویش و دستیابی به استثمار جوامع و حکومت‌ها می کند. بی گمان برنامه های آنان، از بین بردن حجاب اسلامی و جایگزین ساختن مُدها و الگوهای غربی است.

اكنون دیگر زمان آن رسیده كه شهادت طلبان دیروز در عرصه های جهاد و شهادت با عزمی جزم در صدد امربه‌معروف و نهی‌ازمنكر طبق اصول لازم آن وارد میدان شوند و عالمان دین، اساتید، پژوهشگران و نویسندگان حوزه های مختلف دینی، اجتماعی، سیاسی، روانشناسی تربیتی و خانواده، فقهاء وحقوقدانان وارد میدان عمل تالیف شده و به آموزش همگانی و تخصصی وعظ و موعظه و كار فرهنگی گسترده بپردازند.

در یادداشت حاضر به دنبال بررسی پدیده بدپوششی در جامعه از نقطه نظر اجتماعی و چگونگی اشاعه فرهنگ غنی حجاب و عفاف و مبارزه با بدپوششی در جامعه اسلامی به عنوان یك پدیده مهم فرهنگی اجتماعی هستیم.

باید متذکر شد که حجاب و عفاف پديده مذهبي، ارزشي مهمي در تعاليم اسلامي است و توجه به زمينه‌هاي فرهنگي-اجتماعي، به عنوان بستر آن بسيار شايسته و لازم است و اشاعه و تعميق آن نيازمند آموزش‌هاي بنيادين و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است.

بديهي است كه در كنار شرايط مساعد اجتماعي براي ارزش تلقي كردن و الگوپذيري اين فرهنگ، نيازمند دروني و نهادينه شدن آن در وجود افراد هستیم و بدون شك رسيدن به اين هدف نيازمند مشاركت و توجه جدّي همه نهادها و دستگاه‌ها به صورت مستمر و هدفمنداست.

بدون شک پوشش ناهنجار می تواند در به وجود آمدن جرایمی همچون تجاوز و سرقت مؤثر باشد. تزلزل کانون خانواده، ایجاد مزاحمت های مختلف و تعرض به حریم شخصی، روابط نامتعارف، انحرافات اخلاقی و... نیز از جمله آسیب های ناشی از بدحجابی است که می توانند دلیلی محکم بر ضرورت مسئله باشند.

 

برخی از مهمترین ریشه های بدپوششی در جامعه

برخی از مهمترین ریشه های بدپوششی در جامعه را می توان به شرح زیر ارائه کرد:

1- تهاجم فرهنگی غرب

همانگونه كه می دانیم همزمان با آغازپیروزی انقلاب اسلامی ناقوس مبارزه با فرهنگ اسلامی با محوریت تهاجم فرهنگی وگسترش ابتذال و مقابله با پدیده مقدس حجاب و عفاف توسط غرب به صدا درآمد.

دشمنان دین و حكومت دینی با همه ی امكانات به مبارزه با فرهنگ پوشش و عفاف برای تهی ساختن درون نظام وحداقل جلوگیری از شیوع فرهنگ دینی درسطح دنیا برخاستند.

2- تغییرات اجتماعی و تبدیل ضدارزش به ارزش

ارزش و موقعیت واقعی در اثر تحصیل علم و فضائل اخلاقی به دست می آید. اما برخی از زنان که ممکن است فاقد این ارزش‏ها باشند با نمایش زیبایی ها و جاذبه های طبیعی و ساختگی زنانه خود سعی در جلب توجه دیگران دارند تا به این وسیله کمبودهای درونی خود را رفع کنند. غافل از این که هرگز کسی نمایش زیبایی های زنانه را دلیل بر شخصیت و جایگاه ارزشی او نمی داند.

3-تاثیرات رسانه بر نحوه پوشش

همان‌گونه که تولیدات رسانه‌ه‏ا می‏‌توانند منجربه افزایش آگاهی و تغییر نگرش در مخاطب شوند به همان اندازه نیز می‏توانند نیازها و الگوهای جدیدی در نحوه‏‌ی پوشش و سبک زندگی را در بیننده تداعی نمایند. لذا امروزه دیده می‌شود که شبکه های ماهواره ای و اینترنتی و حتی داخلی بیشترین برنامه های خود را با اصل تجمل‌گرائی عرضه می کنند که این نمی تواند پیام مناسبی داشته باشد.

 

نتیجه گیری

با توجه به مباحث مطرح شده می توان این گونه نتیجه گرفت که در جوامع امروزی همواره شاهد اوج و افول خرده فرهنگها در رفتارهای انسانی هستیم که برخی از آنها به عنوان فرهنگ غالب قلمداد می شوند. گاهی این فرهنگ ها را با نام مُد یاد می کنند که همواره مورد پذیرش و قبول و یا مخالفت و جبهه گیری عده ای مواجه بوده است.

در مواقعی سیاستگذاری ها در تصمیمات حکومتی و دولتی در پایداری یا انقراض آنها تاثیرگذار می باشد. مقوله حجاب نیز به گونه ای از این امر مستثنی نیست.

در مورد پوشش در ایران نیز باید گفت از ابتدای انقلاب اسلامی با صدور فرمان حضرت امام خمینی(ره) بحث پاکسازی دانشگاه ها و صدا و سیما در دستور کار قرار گرفت و یکی از رهنمودهای امام راحل حفظ رعایت ظواهر و شئونات اسلامی توسط مردم و مسئولان بوده که باید از مبادی ذی ربط فرهنگ سازی شروع شود.

با این اوصاف و با توجه به قدمت دیرینه که در مقوله حجاب پس از انقلاب اسلامی وجود دارد، متاسفانه همواره با تناسب برنامه های اجرائی کشور گاهاً شاهد کم رنگ یا پررنگ شدن ظواهر اسلامی می باشیم.

هرچند هیچ گاه شاهد حذف آن نبوده و نخواهیم بود، با این اوصاف در برخورد با مقوله بدحجابی باید ابتدای امر فرهنگ سازی و فرهنگ پذیری آن را که به مثابه بستر رودخانه ای برای به جریان افتادن آب شفاف و روان می‌باشد، در اولویت قرار داد.

چنانکه در بطن و ظاهر جامعه و در صورت حذف تمام سیستم های کنترلی و نظارتی باز هم شاهد رواج فرهنگ حجاب و پوشش اسلامی باشیم می توان آن را به عنوان الگوی اسلامی قلمداد نمود.

 

نویسنده: سرهنگ جهانگیر کریمی؛ معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون