نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/15      16:4:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:356


نسخه چاپی
پلیس در 40 سالگی انقلاب
گروه اجتماعی - پلیس در 40 سالگی انقلاب اسلامی، مهمترین شعار خود را «پیشگیری و امنیت اجتماع» عنوان کرده و به خاطر حضور در بین اقشار مختلف مردم سعی کرده است تا کارکرد اجتماعی و اهداف جامعه محور خود را با اقشار مختلف مردم در میان بگذارد و از نقطه نظرات مردم برای آسایش و آرامش بهتر جامعه استفاده کند.
 

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی پلیس، رویکرد متفاوتی داشت، اما طی 4 دهه گذشته تغییرات زیادی کرده است به ویژه طی یک دهه گذشته شاهد تغییرات و تحولات شگرفی در این سازمان هستیم.

نیروی انتظامی به مثابه یکی از نهادهای مهم است که دارای وظایف و مأموریت های خطیری در فرایند تأمین امنیت پایدار و به نوعی مظهر نماد عدالت و مبارزه با ظلم است.

 

ویژگی های پلیس مردمی در نظام جمهوری اسلامی ایران

-پلیس در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره سعی داشته است که با جذب نیروهای ارزشی و پاکدامن، عزت و افتخار را برای این پایگاه مردمی به ارمغان آورد و خوشبختانه امروز شاهد آن هستیم که طبق نظر سنجی های صورت گرفته، مردم پلیس را حافظ و پاسدار امنیت فردی و اجتماعی خود دانسته و در هر زمان و مکانی که احساس کنند امنیت آنها مورد خدشه واقع شده با شماره گیری تلفن 110 برای حل مشکلشان از پلیس کمک می گیرند و این یعنی اعتماد مردمی.

- پلیس در دهه های بعد از انقلاب اسلامی مهربانی و رأفت را در برخورد با مردم سرلوحه خود قرار داده است و در مقابل مردمی که مود ظلم و ستم واقع شده و امنیت خود را در معرض خطر می بینند به عنوان مأوا و ملجأ به شمار آمده و آنها به این موضوع اعتقاد دارند که پلیس از خود آن ها است بنابراین راحت و بدون دغدغه به نیروی های پلیس مراجعه و دادخواهی می کنند.

- مردمی که با نثار هزاران هزار شهید در سال های قبل از انقلاب و بعد از آن در جنگ تحمیلی 8 ساله با رشادت و جانبازی پای آرمان هایشان ایستادند تا این انقلاب به ثمر برسد، امروز نیز پس از گذشت 40 سال از عمر پر برکت انقلاب، مانند سال های ابتدایی شکل گیری انقلاب اسلامی توقع دارند تا نیروی انتظامی به عنوان نماد مردم سالاری دینی از ارزشهای اسلامی و دستاوردهای انقلاب در مقابل نااهلان و گردن کشان پاسداری کند و این یعنی این که در حال حاضر پلیس با اقتدار کامل از شهرها تا دورترین نقاط در مرزها از تمامیت ارضی کشورمان دفاع می کند.

هر چند در برخی مواقع شاهد این هستیم که برخی افراد معاند به صورت موردی مشکلاتی ایجاد می کنند، اما این ها را نمی توان با امنیت کامل کشور مقایسه کرد و نمودار امنیت کشور نشان دهنده وضعیت مطلوب در مقوله امنیت است.

با گذشت 40 دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی در کنار سایر نهادهای امنیتی توانست امنیت محسوس و ملموس را در کشور ایجاد کند و با وجود این که امروز در اطراف کشور ما چالش های امنیتی جنگ و مشکلات عدیده اجتماعی زیادی وجود دارد اما در بحث امنیت داخلی، امنیت و آسایش حاکم است.

خوشبختانه ما کمتر شاهد مسائل ناامنی آن گونه که در کشورهای دیگر وجود دارد هستیم که این مهم نیز به برکت انقلاب اسلامی است.

امروز مردم همراه و همدوش نیروی انتظامی هستند و پلیس نیز برگرفته از بطن جامعه است و این احساس دین، در این نیروی مردمی است که امروز پس از گذشت چهار دهه، شاهد امنیت مطلوب هستیم.

نیروی انتظامی سعی کرده است با رودیکرد علمی و دانش بنیان با نسل جدید ارتباط برقرار کند و همراه این نسل برای بهتر اجرا شدن مأموریت های خود که همان تامین آسایش و امنیت است تلاش کند؛ حضور کارشناسان انتظامی در مدارس و مراکز علمی دلیل بر این مدعا است که نیروی انتظامی به این باور رسیده است که همفکری با جوانان می تواند افق های تازه ای از بالندگی و پویایی را در این سازمان ایجاد کند.

مردم در حال حاضر پلیس را به عنوان «یار مهربان» می دانند که این مهم به واسطه حضور پر رنگ پلیس در بین مردم است، در کوچک ترین بخش جامعه یعنی محلات، مشارکت با مردم در قالب معتمدان پلیس و تا حساس ترین مناطق کشور یعنی مرزها شاهد حضور فعال مأموران پلیس هستیم و این یعنی امنیت و اقتدار.

به برکت حکومت انقلاب اسلامی شاهد اقتدار پلیس در کشور و در بعد فرا ملی هستیم که امیدواریم در کنار سایر نهادهای امنیتی بتوانیم به وظیفه خطیر خود که همان ایجاد امنیت و حفظ ارزش های نظام است عمل کرده و نسل های آینده را با این دستاوردها آگاه سازیم.

 

نویسنده: سردار عباسعلی محمدیان؛ فرمانده انتظامی البرز


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون