نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/15      16:7:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:173


نسخه چاپی
ضرورت توجه موتورسواران به قانون
گروه اجتماعی- زندگي در شهر، مقررات و هنجارهاي خاص خود را مي طلبد که هر فرد به عنوان شهروند ملزم به رعايت آن می باشد. مسلماً در قانون براي موتورسواران نیز بندهايي آمده که رعایت آن الزامی است.
 

بارها شاهد جريمه راکبان موتور و در نهايت انتقال موتور به پارکينگ هستيم اما از تعداد تخلف هاي مربوط به موتورسواران آن طور که بايد و شايد کاسته نشده است. هنوز هم در سطح شهر شاهد ورود موتورسواران به حريم پياده روها و دیگر تخلفات هستيم. راکبان موتور نيز از خطرات ناشي از آن باخبر هستند، اما با احتياط از اين وسيله استفاده نمي کنند.

به دليل افزايش جمعيت و روند رو به رشد زندگي شهرنشيني تعداد موتورسيکلت ها افزايش يافته و امروزه در شهرهاي بزرگ و کوچک، موتور وسيله اي پرطرفدار است. با اينکه کشور ما تنها کشوري نيست که استفاده از موتورسيکلت در آن رايج است، اما يکي از کشورهايي می باش که بالاترين آمار تخلفات ترافيکي، تصادف و حتي کشته ها را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

آمار و اطلاعات مربوط به ميزان تصادفات و تلفات ناشي از آن، ميزان خلاف هاي مرتکب شده توسط موتورسواران، تعداد موتورسيکلت هاي توقيف شده و همچنين خسارات مادي و غيرمادي ناشي از اين موارد همگي بيانگر وضعيت نابسامان تردد اين وسيله نقليه در کشور است.

وضعيت نامطلوب تردد موتورسيکلت سواران و حجم گسترده تخلفات آنان در سطح جامعه داراي پيچيدگي ها و زواياي آشکار و پنهان متعددي می باشد. به همين دليل است که پرداختن به مبحث آسيب شناسي دلايل ناهنجاري هاي موجود بين موتورسواران مستلزم رويکردي چندجانبه است که خود متاثر از عوامل گوناگوني مانند مسائل و کاستي هاي موجود در وضعيت کنوني حمل و نقل، وضعيت قوانين و اجراي آن و آموزش و فرهنگ سازي است. به نظر صحيح است عنوان شود که مشکل اصلي ما تعداد زياد موتورسيکلت نيست، بلکه رفتارهاي غلطي است که از سوي موتورسيکلت سواران سر مي زند.

در خصوص این که چرا موتورسيکلت سواران با اين وضعيت خطرناک در شهرهاي کشور رانندگي مي کنند و چشم بند محکمي بر چشم خود در برابر قوانين زده اند می توان گفت رفتارهاي رانندگان واگيردار است و اگر چند نفر مبادرت به تخلف کنند، بلافاصله ديگران هم از آنها تبعيت مي کنند، مثلا اگر دو موتورسوار از چراغ قرمز رد شوند، بلافاصله بقيه هم پشت سر آنها حرکت مي کنند و اين يک وضعيت «بهمني» است که يک حرکت کوچک است و در نهايت به توده اي بزرگ تبديل مي شود.

کارشناسان و صاحب نظران در حوزه حمل و نقل و ترافيک بحث آموزش را در کاهش تلفات و جلوگيري از تخلفات بين موتورسيکلت سواران حائز اهميت می دانند. هر آموزشي بايد چندين مولفه از جمله تعداد ساعتي که آموزش صورت مي گيرد، محتواي آموزشي و کیفی بودن آن و استمرار را در بر گیرد.

 

ضرورت توجه به فرهنگ‌سازی

وجود نظارت‌های پلیس راهنمایی و رانندگی و برخورد آنها صرفا از طریق جریمه کردن و یا توقیف موتورها چاره کار نیست و تشدید برخورد با آنها و استفاده از روش‌های قهری تا زمانی که خود افراد اصلاح نشوند نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. به نظر می‌رسد فرهنگ سازی و آشنایی با فرهنگ موتورسواری اصلی است که بیش از همه جای کار دارد و می‌تواند تاثیر مطلوب‌تری نسبت به نظارت‌های پلیسی داشته باشد. متاسفانه با رشد روز افزون موتورسیکلت‌ها مطابق با آن فرهنگ استفاده از آن رشد نکرده است و همین عامل سبب بروز برخی ناهنجاری‌ها در جامعه شده است.

برای افزایش ایمنی موتورسیکلت‌ها و فرهنگ سازی در این زمینه نیازمند برنامه‌ریزی و بررسی برخی مباحث هستیم. نقش خانواده، آموزش و پرورش، سایر نهادهای آموزشی و همچنین بررسی دلایل بروز رفتارهای پرخطر توسط موتورسواران و آگاه سازی آنها در این خصوص در پایین آمدن حوادث رانندگی بسیار مهم است.

توجه به فرهنگ شهروندی، امنیت روانی را برای خود شهروندان به دنبال دارد. فرهنگ شهروندی به این معناست که تمام افراد جامعه از آسایش و امنیت برخوردار باشند و از سوی عده‌ای خاص رفتاری صورت نگیرد که سلامت روان و جسم دیگر شهروندان آسیب ببیند.

برخی افراد و از جمله موتورسواران رعایت قانون را تنها برای سایرین از جمله رانندگان خودروها ضروری می‌دانند و گاه برخی بر این باورند که موتورسواران می‌توانند آزادانه در مسیرهای ممنوعه حرکت کنند، همین باورهای غلط زمینه ساز بسیاری از تصادفات می‌شود.

 

ناجا به دنبال ارتقاء فرهنگ ترافیک

ارتقای فرهنگ ترافیکی یکی از برنامه‌های اصلی ناجاست. بهبود رفتار موتور سواران در فرهنگ حمل و نقل مهم بوده و ضروری است که برای این قشر از جامعه برنامه‌ریزی‌های مناسب صورت گیرد تا شاهد پایین آمدن تخلفات و سوانح از سوی آنها باشیم. اهداء کلاه ایمنی به موتورسواران، ایجاد پارکینگ مختص موتورسیکلت‌ها و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی فرهنگ ترافیک از جمله اقدامات فرهنگی در دست اجرا می باشد.//

 

نویسنده: سرتیپ دوم ستاد علی اکبر جاویدان؛ فرمانده انتظامی گلستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون