نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/17      16:34:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:286


نسخه چاپی
فرهنگ شهادت، مهم ترین تحول ایدئولوژیک پلیس در مدار انقلاب
گروه اجتماعی-سمنان- بی تردید گسترش فرهنگ جهاد و شهادت به عنوان یکی از مهمترین تحولات ایدئولوژیک پلیس پس از انقلاب است. امروز جانفشانی برای امنیت مردم به یک ارزش بزرگ برای نیروهای مسلح تبدیل شده است.

 

همزمان با ایام مبارک دهه فجر و در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، جمعی از مسئولان انتظامی و اساتید دانشگاه های سمنان گرد هم آمدند تا جایگاه پلیس در طول چهل سال عمر انقلاب اسلامی را بررسی و نقشه راه مطلوب برای آینده ای موفق را ترسیم کنند.

آنچه در زیر می خوا نید گزارشی مختصر از مطالب و محتوایی است که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت:

بحث چهل سالگی انقلاب و فلسفه آن که در رسانه های دشمنان تلاش می شود کم رنگ جلوه کند ناشی از این است که دشمنان انقلاب به عدد 40 اهمیت و توجه خاصی دارند و در تورات و انجیل عدد 40 از تقدس و اهمیت بالایی برخوردار است و دشمنان نیز انگشت روی همین موضوع گذاشته اند.

داستان کوه تور و حضرت موسی(ع) و بعد از آن چله نشینی و ... یعنی آنها به عدد 40 توجهی خاص دارند. امریکایی ها تمام تفکراتشان که برگرفته از کشور اسرائیل است این است که مباحث پشت پرده را مدیریت کنند. آنها تمام تلاش شان این است که جشن 40 سالگی را نتوانیم در کشورمان داشته باشیم و بر این اعتقاد و باورند که اگر کشوری 40 سالگی اش را به سلامت سپری کند نظام، نظام الهی می شود و چون حضرت عیسی مسیح(ع) و سایر ادیان که خودشان اعتقاد دارند نظام های پایداری هستند، با هیچ چیزی نمی شود آن را تغییر داد و دشمن به همین خاطر روی آن کار می کند و تمام تلاش اش را گذاشته که جشن 40 سالگی اتفاق نیفتد.

اما بی تردید همه ارکان نظام اسلامی با بصیرتی کم نظیر هم دشمن را می شناسند و هم نقاظ ضعف و قوت نظام را خوب می دانند.

یکی از رکن های اساسی این نظام،‌ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اس که به عنوان بخشی از حاکمیت، مسئول حفظ امنیت، آسایش و آرامش عمومی مردم جامعه است. این نهاد به عنوان مجری قواعد و برقرار کنندۀ نظم و امنیت اجتماعی بوده و پیوسته در ارتباط و تعامل با مردم است. تعامل بین نیروهای پلیس و افراد جامعه نیاز به اعتماد متقابل را دو چندان می سازد.

با نگاهی در کارنامه 40 ساله انقلاب درمی یابیم که رویکردهای پلیس در رژیم گذشته صرفاً سلبی بود و بیشتر با قوه قهریه عمل می کرد اما بعد از پیروزی انقلاب در این حوزه تغییرات اساسی به وجود آمد و امروز رویکرد نیروی انتظامی، ایجابی، همراهی با مردم، حل مشکل و حل مسئله است.

در رژیم طاغوت پلیس مامورِ معذور بود و خودش را بالاتر از مردم می دید در حالی که امروز نگاه پلیس به مردم نگاه خادم و مخدومی است و خودش را خدمتگزار مردم می داند و به این موضوع نیز افتخار می کند. در این جا لازم است تا یادی کنیم از شهدای گرانقدر نیروی انتظامی در طول 40 سال گذشته که با نثار جان خود امنیت و آرامش امروز را نصیب ما کردند. بی شک گسترش فرهنگ جهاد و شهادت به عنوان یکی از مهمترین تحولات پلیس پس از انقلاب است. امروز جانفشانی برای امنیت مردم به یک ارزش بزرگ برای نیروهای مسلح تبدیل شده و این نیروها جانشان را در طبق اخلاص می گیرند تا فدای مردم و ارزش های انقلاب شوند.

 با نگاهی به گذشته و مرور خاطرات یکی از موارد اصلی که مردم در قبل از انقلاب از آن رنج می بردند برخورد بسیار نامناسب همراه با توهین پلیس نسبت به مردم بود. در آن زمان پلیس مدافع حکومت شاه بود که فقط منافع او را تامین می کرد.

با پیروزی انقلاب و خصوصا در دهه 80 به بعد این نگاه تغییر یافته و جامعه محوری رکن اساسی برنامه های ناجا قرار گرفت و برای تحقق این موضوع معاونتی با عنوان معاونت اجتماعی تشکیل گردید . پلیس جمهوری اسلامی ایران در عین اقتدار و صلابت، برای مردم عزیز، دوستی همراه و آرامش دهنده آنان و برای افراد خاطی، هنجار شکن  و قانون گریز مقتدر و ترسناک است.

 امروز برخی جریان ها در جامعه ما به دنبال تطهیر چهره رژیم پهلوی هستند و سعی دارند مقاطع اثرگذار و مهم انقلاب اسلامی را تحریف و یا کمرنگ کرده و از یاد ها ببرند. انگار که فراموش کردند که عمر  این انقلاب  با چه مشکلاتی طی شده است . براین اساس ما امروز احتیاج داریم؛ حس قدرشناسی را نسبت به انقلاب اسلامی تقویت کنیم.

تنظیم: سرهنگ دوم احمد صیادی، رئیس اداره مطالعات و برآورد اجتماعی سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون