نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/17      16:37:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:302


نسخه چاپی
ماهیت دستاوردهای پلیس در چهل سال انقلاب ارزش مداری است
گروه اجتماعی - ماهیت دستاوردهای پلیس در طول چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی ارزش مداری، حفظ کیان و موجودیت نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
 

با درخشش انقلاب اسلامی تحولی اساسی در باورها، راهبردها و ظرفیت های درونی و شگرف ملت ایران پدید آمد که نتیجه آن دستیابی به قله های عظیم علمی، فن آوری و دفاعی کشور در بین کشورهای دنیا بوده است.

امنیت از بنیادی‌ترین نیاز و مهمترین عامل توسعه در یک جامعه است و نیروی انتظامی با نگاهی عمیق به توسعه و تغییر و تحولی زیربنایی در امور جاری کشور توانسته با دستیابی به فن‌آوری های نوین علمی به موفقیت‌های چشمگیری دست یابد.

از آنجایی که امروز پلیس در مسیر و تراز جمهوری اسلامی قرار گرفته است، از مهمترین اهداف آن در دستیابی به فن‌آوری‌های علمی و تخصصی متناسب با نیاز روز جامعه و فراتر از آن ایفای نقش بی بدیل نیروی انتظامی با ماهیت ارزش مدار در حفظ کیان و موجودیت نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

پاسداری از ارزش های اسلامی و کمک به دفاع از تمامیت ارضی جمهوری اسلامی از اهداف زیربنایی نیروی‌انتظامی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است و تحول اساسی در ساختار سازمان و نظام های پلیس و حرکت به سمت پلیس در تراز جمهوری اسلامی در شان مردم عزیز ایران اسلامی از بارزترین نکات در حرکت پلیس به سمت خودکفایی علمی و عملی بوده است و تغییر رویکرد تهدید محوری پلیس به جامعه محوری، تحول پلیس در حوزه های اجتماعی و توجه به ضرورت و اهمیت پیش بینی، برای تحقق پیشگیری اجتماع محور و آگاهسازی عمومی از طریق شیوه های متنوع آموزش همگانی و ارائه خدمات مشاوره ای است.

ارتقاء کمی و کیفی خدمات انتظامی و اجرای بهینه ماموریت ها با بکارگیری از فناوری های نوین از دیگر دستاوردهای پلیس در تامین امنیت است و ایجاد فضایی امن برای بهره برداری خانواده ها از مواهب خدادادی، دفاع از حریم و کیان خانواده و تلاش برای امنیت دانش آموزان از رویکردهای ناجا در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.

در چهل سال گذشته حرفه‌ای سازی و تخصص محور نمودن پلیس متناسب با نیازهای جامعه، تقویت مهارت‌های تخصصی و پژوهشی، مهار، کاهش و کنترل جرایم با افزایش اقدامات مبتنی بر پیشگیری انتظامی از جمله اقدامات پلیس در حوزه های تحولی ناجاست و تحول اساسی در کشف جرایم با استفاده از تکنیک ها و ابزارهای نوین، تحول در حوزه تحقیقات جنایی، توسعه فعالیت های علمی و پژوهشی، تقویت جایگاه پلیس در عرصه بین الملل، افزایش چشمگیر توان رزمی و عملیاتی پلیس، تقویت و کنترل مرز با استفاده از تجهیزات اپتیکی و الکترونیکی از مهمترین دستاوردهای پلیس در عرصه انقلاب اسلامی بوده است.

از آنجایی که معضلات ناشی از مصرف موادمخدر که امروزه دنیا در مبارزه با آن با نوعی مشکل مواجه شده است،  نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با تقدیم بیش از 3700 شهید و 12 هزار جانباز یکی از سازمان‌های پیشتاز دنیا در عرصه مبارزه با این پدیده شوم شناخته شده است.

راه اندازی پلیس فتا و مبارزه بی وقفه و مستمر با انواع جرائم سایبری، گسترش آموزش‌های حرفه‌ای و مهارتی پلیس مبتنی بر تغییرات اجتماعی و نیازهای نو شونده جامعه از جمله دستاوردهای پلیس در جمهوری اسلامی است.

تحول اساسی در نظام تربیت و آموزش ناجا، خوشایند سازی محیط‌های انتظامی و محل های رجوع مردم، تحول در مدیریت ترافیک و پیشرفت ناجا در صنعت هواپیمایی از دستاوردهای نیروی انتظامی  از دیگر دستاوردهای پلیس در پیروزی انقلاب اسلامی است.

خودکفایی در تامین و نوسازی تجهیزات پشتیبانی مورد نیاز رده های عملیاتی دستاورد دیگر نیروی انتظامی در حوزه های امنیتی و انتظامی به شمار می رود و با توجه به نیاز کشور به تولید اشتغال و توجه به تولیدات داخلی، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران پیش گام ترین و جدی ترین سازمان در مبارزه با جرائم اقتصادی است.

اجرای طرح های سازندگی، محرومیت زدایی و کمک به حادثه دیدگان ناشی از بلایای طبیعی، توسعه مشارکت‌های اجتماعی و مردمی، توسعه خدمات بهداشت و درمانی، برون سپاری بخشی از ماموریت‌ها برای سهولت در دسترسی مردم به خدمات انتظامی از مهمترین محورهای مورد توجه و افتخارات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در طول چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی است.

 

نویسنده: سردارسیدمحمود میرفیضی؛ فرمانده انتظامی مازندران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون