نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/17      18:3:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:386


نسخه چاپی
پلیس از دیدگاه اساتید دانشگاه؛
جامعه محوری پلیس در 40 سالگی انقلاب اسلامی
گروه اجتماعی- نیروی انتظامی جزء سازمان هایی است که در چهل سال پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با در پیش گرفتن رویکرد تحولی به پیشرفتهای قابل توجهی دست یافته است که جامعه محور بودن، اصلی ترین شاخصه آن است .

 

در استان البرز نیز همانند سایر استان های دیگر ، نیروی انتظامی با تحول در سال های بعد از انقلاب و با استفاده از تکنولوژی و بکارگیری نیروهای متخصص و متعهد با روحیه جهادی، موجبات امنیت و آسایش و رضایتمندی شهروندان را فراهم کرده است.

 با عنایت به حضور فعال ناجا در کلیه عرصه های انقلاب اسلامی نشستی علمی- تخصصی با هدف مقایسه ای از پلیس در تراز جمهوری اسلامی در 3 فاز (نقد گذشته)، حال (نگاه به پلیس با رویکرد تحولی) و آینده (چشم ­انداز پلیس) با حضور معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان البرز، سرپرست اداره برآورد اجتماعی، رئیس دفتر تحقیقات کاربردی استان، دکتر "میر هاشم ابراهیم زاد یزدانی" مدرس دانشگاه ، دکتر "مهدی اصل زعیم" مشاور استاندار و مدرس دانشگاه، دکتر "اسماعیل زمانی" مدرس دانشگاه در معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان البرز برگزار شد.

سرهنگ خسروی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان البرز به نقش نيروي انتظامي در دوره های مختلف اشاره کرد و گفت: در روند تاریخی نیروی انتظامی بعد از انقلاب اسلامی پلیس در چند دوره قرار گرفته و در این دوره ها راهبرد کارکردی داشته است که شامل دوره سیاسی، دوران اصلاحات و دوره جامعه محوری است که در حال حاضر ما در آن حضور داریم.

وی افزود: در تعاقب دوره جامعه محوری پلیس، دستاوردهای مفیدی در زمینه سازندگی و خدمت رسانی و محرومیت زدایی از مردم، فعال کردن سامانه جامع خدمات پلیس های تخصصی، دستاوردهای دفاعی و سامانه 197 و دستاوردهای متعدد دیگر.

وی در ادامه گفت: امنیت جامعه مانند مسائل آموزشی و پزشکی و موارد مورد نیاز دیگر است و اگر مسایل سیاسی و حزبی در آن دخالت داده شود اثرات منفی در جامعه خواهد گذاشت و موجب فروپاشی کشور می گردد.

دکتر "میر هاشم ابراهیم زاد یزدانی" استاد دانشگاه نیز با بیان این که اهمیت نیروی انتظامی، ناشی از اهمیت مأموریّت های نیروی انتظامی است گفت: نیروی انتظامی با نگاهی راهبردی و آینده نگر در حوزه های مأموریتی و پشتیبانی، معماری پلیس آینده را در تراز تمدن اسلامی در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: ارتقاء توانمندی های مأموریتی و رزمی با تمرکز بر آموزش های تخصصی، کاربردی و مهارت افزایی، تشکیل قرارگاه های عملیاتی به منظور افزایش تحرک و چابکی بیشتر، پایش و مراقبت مستمر مرز، اصلاح فرآیندها و مقابله بی امان با اخلالگران نظم و امنیت عمومی سرلوحه قرار دادن برنامه های انقلابی، تقویت روحیه معنوی، افزایش بصیرت و بینش دینی، توجه به منزلت های پلیس بوده و هست.

وی در ادامه به شاخص های هفتگانه پلیس در تراز جمهوری اسلامی همچون هوشمندی، اقتدار، نوآوری، بهره مندی از تکنولوژی روز، مردم داری و خویشتن داری اشاره کرد.

وی افزود: آموزش یکی از اولویت های پلیس است و با توجه به این که معتقدیم باید پلیس حرفه ای داشته باشیم تا با تکیه بر توان آن در تراز انقلاب اسلامی قرار گرفته و بتوانیم مأموریت ها را سریع تر و دقیق تر انجام دهیم و راه اندازی قرارگاه جهادی تربیت و آموزش که در راستای آموزش کارکنان تشکیل شده است یک از اهداف پلیس حرفه ای است.

دکتر اسماعیل زمانی استاد دانشگاه اظهار کرد: وقتی از تراز جمهوری اسلامی صحبت می شود باید بررسی شود که تراز موجود مقایسه ای است یا تحلیلی، اگر تحلیلی است اهداف، امکانات و برنامه هایمان را تعریف کنیم و آن را در سه برهه انقلاب، حین انقلاب و در چهل سالگی بررسی کرده و افق دیدش را مشخص کنیم.

وی عنوان کرد: پلیس با مجهز کردن خود به ایمان و باور و همچنین تهذیب نفس و کسب بصیرت انقلابی در تراز انقلاب اسلامی برای بسترسازی تمدن نوین اسلامی با رویکرد بصیرت عمل کرده است.

این استاد دانشگاه گفت: اگر قرار است پلیس مادر تراز انقلاب اسلامی برای بستر سازی تمدن نوین اسلامی باشد، مهمترین کار آن، آموزش علمی و برخورد علمی با موضوعات است و برای تحقق این امر باید آن اصول علمی و پژوهشی را در دستیابی به اهداف خود به کار ببندد.

نویسنده: سروان جواد رسولی کارشناس ارشد معاونت اجتماعی البرز


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون