نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/22      8:54:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:598


نسخه چاپی
پلیس درتاريخ 40 ساله انقلاب اسلامي
گروه اجتماعي - پلیس از اول انقلاب شكوهمند اسلامي همواره در کنار مردم و همراه با آنها بوده و خود را خدمتگزار مردم مي داند.
 

پیش از پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامي، پلیس و شهربانی رویکردي متفاوت داشتند؛ اما با پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه طی یک دهه گذشته نیروی انتظامی تغییرات و تحولات مثبت و مهمی را تجربه کرده تا بتواند خدمات مورد نیاز مردم را به طور مناسب ارائه دهد.

ژاندارمری در دوران انقلاب اسلامی

با آغاز پیروزی انقلاب اسلامی، سرپرستی ژاندارمری به سپهبد «احمد علی محققی» تفویض شد که ۴۸ ساعت بیشتر دوام نیافت،  سپس سرهنگ «ممتاز» به این سمت منصوب شد که حدود 5ماه بر این مقام باقی بود.

سرتیپ «الیاس دانشور» سرپرست بعدی ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران، حدود یک سال عهده دار این مسئولیت بود، سپس سرهنگ «فروزان» از افسران ارتش، به این مقام منصوب شد.

وی کمتر از یک سال، از شهریور ۵۹ تا سال ۶۰، در سمت فرمانده ژاندارمری کشور بود فرمانده بعد از افسران ارتش و هم رزمان دکتر چمران بود که سرهنگ «علی کوچک‏زاده» نام داشت.

سرهنگ سینا، سرهنگ فلاحی و سرهنگ رفیعی بصیری نیز از فرماندهان بعدی ژاندارمری بودند و قبل از ادغام نیروهای انتظامی نیز تیمسار سهرابی این سمت را عهده‏ دار بود.

برابر اسناد و مدارک موجود، آمار شهدا، جانبازان، اسرا و مفقودان مربوط به ژاندارمری تا قبل از ادغام نیروهای انتظامی در هشت سال دفاع مقدس عبارتند از :

1) شهداء ۲۳۷۸

2) جانبازان ۱۱۲۱۸

3)اسرا ۱۶۲۶

4) مفقودان ۶۸۲

جمع کل: 15904

شهربانی در انقلاب

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره)، «شهربانی کل شاهنشاهی» به «شهربانی جمهوری اسلامی ایران » تغییر نام یافت.

در این زمان که به علت آشفتگی‏‌های ناشی از انقلاب، شهربانی که همچون سایر نیروهای نظامی در اکثر نقاط کشور از هم پاشیده بود، مجدداً توسط نیروهای مؤمن و متعهد بازسازی شده و به تشکیلات آن سر و سامان داده شد.

مهمترین تحولی که باید در این زمینه یاد آور شد، دگرگونی عمیق در ماهیت عملکرد پلیس و جهت گیری جدید و مردمی آن بود.

در چنین اوضاع و احوالی پیروزی انقلاب اسلامی تمامی اقشار ملت از جمله شهربانی را تحت تاثیر قرار داد و با تغییر نظام، نیروهای متعهد شهربانی در مقابل ارزش‏های نوین انقلاب سر تعظیم فرود آوردند و با سمت‏گیری جدید با اسلام، مردم و انقلاب همساز و همراه شدند.

فرماندهان شهربانی بعداز پیروزی انقلاب اسلامی

از شهریور ۱۳۲۰ ﻫ ش تا قبل از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به مدت ۳۷ سال، ۲۸ نفر ریاست شهربانی را عهده‏ دار بودند. اما بعداز پیروزی انقلاب اسلامی ایران در تاریخ‏ ۵۷/۱۱/۲۳ سپهبد نوروزی به عنوان سرپرست شهربانی منصوب شد و در تاریخ ۵۷/۱۱/۲۸ سرهنگ ستاد ناصر مجللی به عنوان اولین رئیس شهربانی کل جمهوری اسلامی ایران منصوب و کار خود را آغاز کرد.

او در سال ۱۳۴۰ شمسی به علت مخالفت با رژیم پهلوی بازنشسته و روانه زندان شد و مدت‌‏ها ‏در زندان قزل قلعه به سر برد و پس از آن توسط رژیم ممنوع الخروج و تحت نظر بود.

به دنبال استعفای تیمسار مجللی در تاریخ ۵۸/۳/۳۰ تیمسار مصطفی مصطفایی از سوی وزیر کشور وقت به ریاست شهربانی کل کشور منصوب شد.

در تاریخ 16 اسفند 58 از سوی آیت الله مهدوی کنی سرپرست وزارت کشور و عضو شورای انقلاب، مهندس میر سلیم به سمت سرپرست شهربانی کل کشور منصوب شد.

یک سال بعد یعنی در تاریخ ۵۹/۱۲/۱۴ سرهنگ هوشنگ وحید دستگردی از سوی آیت الله مهدوی کنی وزیر کشور وقت، به ریاست شهربانی منصوب و مشغول به کار شد.

به دنبال شهادت سرتیپ هوشنگ وحید دستگردی در حادثه انفجار بمب در ساختمان نخست وزیری، سرهنگ سیدابراهیم حجازی در تاریخ ۶۰/۶/۲۱ از سوی سید کمال الدین نیک روش، وزیر کشور وقت به عنوان سرپرست جدید شهربانی کل کشور منصوب و مشغول به کار شد.

بعد از او در تاریخ ۶۱/۱۰/۲۲ سرهنگ جلیل صمیمی رییس سابق شهربانی‏‌های استان خراسان به سمت ریاست جدید شهربانی کل کشور منصوب و تا تیر ماه ۱۳۶۶ در این سمت مشغول انجام وظیفه بود.

در این سال حجت الاسلام علی اکبر محتشمی وزیر کشور، سرهنگ سید رضا نیک نژاد را به عنوان رئیس جدید شهربانی کل کشور منصوب کردند.

آخرین رئیس شهربانی کشور تا قبل از ادغام نیروهای انتظامی، سرتیپ دوم سید امان ‏الله مرتضوی بود که با پیشنهاد حجت‏‌الاسلام نوری وزیر کشور و موافقت حضرت آیت‏‌الله خامنه‏ ای رهبر معظم انقلاب از تاریخ 11 تير 69 به این سمت منصوب شد.

آمار شهدا، جانبازان، اسرا و ومفقودان شهربانی در دفاع مقدس

برابر اسناد و مدارک موجود آمار شهداء، جانبازان، اسرا و مفقودین شهربانی جمهوری اسلامی تا قبل از ادغام در هشت سال دفاع مقدس به ترتیب عبارت است از :

۲۲۰ نفر شهید، ۶۸۶ نفر جانباز، ۶۶ نفر آزاده و ۲۴ نفر مفقود.

باید یادآور شد که جمعیت تحت امر شهربانی جمهوری اسلامی در طی این مدت 70 هزار  نفر بود که علاوه بر تامین امنیت در شهرها، در عملیات‌‏های دفاع مقدس نیز شرکت داده می ‏شدند.

شکل‌گیری کمیته انقلاب اسلامی

زمانی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) در بهمن ماه سال ۱۳۵۷ به روزهای پیروزی خود نزدیک می ‏شد، نیاز به ایجاد گروه‏ هایی برای برقراری نظم در تظاهرات، کنترل اوضاع به هم ریخته کشور و بدست گرفتن ابتکار عمل، نیروهای انقلابی را برآن داشت تا با تشکیل گروه‏‌های داوطلب هم روند تظاهرات و فراهم کردن احتیاجات ضروری مردم را ساماندهی کنند و هم زمینه استقبال از امام را مهیا نمایند.

تشکیل کمیته هم به عنوان نخستین نهاد متولد شده از بطن انقلاب به همین روزها باز می‌‏گردد.

بلافاصله پس از پیروزی انقلاب، کمیته انقلاب اسلامی در روز ۲۳ بهمن ۱۳۵۷ و به فرمان حضرت امام خمینی(ره) به عنوان اولین نهاد انقلابی به رسمیت در آمد و حفاظت از انقلاب اسلامی و جان و مال و ناموس مردم مسلمان را بر عهده گرفت.

اولین اقدام این نهاد با دستور امام، مبنی بر جمع‏ آوری سلاح ‏های فراوانی که در سطح شهر در دست افراد مختلف بود آغاز شد.

در همین زمان نیز به فرمان حضرت امام، آیت‏‌الله مهدوی کنی به سرپرستی کمیته‏‌های انقلاب اسلامی منصوب شدند و به همین مناسب فرمودند: «حضور روحانیون در راس این نهاد، کم کم این ارگان را به عنوان دژ مستحکمی در مقابل ضد انقلاب در آورد.

در این زمان تهران از لحاظ امنیتی به ۱۴ منطقه اصلی (به غیر از کمیته مرکزی) تقسیم شده بود و علاوه بر آن تعداد زیادی کمیته‏‌های فرعی محلی وجود داشت که بدون سازماندهی متشکل فعالیت می ‏کردند.

کمیته مرکزی نیز به سرپرستی آیت الله مهدوی کنی، هماهنگی تمامی کمیته‌‏ها ‏را به عهده داشت. با تصویب اساسنامه کمیته انقلاب اسلامی در مجلس شورای اسلامی، این ارگان به عنوان یکی از نهادهای رسمی جمهوری اسلامی ایران جان تازه‏ای گرفت و به فعالیت‏‌های خود انسجامی قوی‏ تر بخشید و در این جهت کمیته‏‌ها ‏با برنامه ریزی و شناخت دقیق زمینه‏‌ها ‏و حوزه‏ های مختلف و داشتن آیین نامه‏ های لازم، نسبت به انجام وظایف خود اقدام کردند.

اساسنامه کمیته انقلاب در جلسه روز یکشنبه  4 خرداد 65  مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 14 خرداد 65  به تایید شورای نگهبان رسید.

این اساسنامه مشتمل بر ۲ فصل و ۱۰ ماده و هفت تبصره بود و با دید مساعدی که نمایندگان  مجلس نسبت به کمیته ‏ها ‏داشتند، بسیار پر محتوا و قوی بود و بر طبق آن نیروهای کمیته می‏ توانستند در تمام زمینه‏ ها ‏حضوری فعال و چشم‏گیر داشته باشند.

بر اساس اساسنامه مصوب مجلس شورای اسلامی، هدف از تشکیل کمیته انقلاب اسلامی استقرار و حفظ امنیت در جهت پاسداری از انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهای آن در چارچوب اساسنامه این نهاد می ‏باشد.

در این راستا وظایف و مأموریت‏ هایی که به کمیته انقلاب محول گردیده عبارتند از: مبارزه قانونی با عوامل و حرکت ‏هایی که مخل امنیت باشند، همکاری با سپاه در جهت مبارزه قانونی با عوامل و جریاناتی که در صدد خرابکاری و براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران باشند، مبارزه قانونی با عوامل تهیه و توزیع و مصرف مواد مخدر، عوامل تهیه و توزیع کالاهای غیر مجاز و جریانات منکراتی. ضمناً اساسنامه مصوب مجلس صراحت دارد که ژاندارمری و شهربانی موظفند با کمیته انقلاب اسلامی در انجام وظایف مربوطه همکاری نمایند البته کیفیت همکاری و شکل مناسبات متقابل را شورای امنیت ملی مشخص می‏ کند.

کمیته در جنگ

به دنبال برنامه‏‌های گسترده‏ای که دشمنان انقلاب اسلامی و در رأس آنان آمریکا، برای شکست انقلاب طراحی کرده بودند كه در هر مرحله یکی از نقشه ‏های شوم آنان نقش بر آب می‌‏شد اين بار دشمنان توطئه‌‏ بزرگ دیگری را به مرحله اجرا گذاشتند، که آن هم آغاز جنگ تحمیلی به سرکردگی صدام بعثی بود که به مدت هشت سال کشورمان را درگیر و مشغول به خود کرد و علی رغم صرف هزینه‏ های بسیار، شهدا و جانبازان فراوانی در این راه تقدیم کرد.

جمهوری اسلامی ایران در این جنگ نابرابر و ناجوانمردانه علاوه بر حفظ تمامیت ارضی، صلابت و استواری، پایداری ملت ایران و انقلاب اسلامی را در برابر تمامی متجاوزان و ایادی آنان به منصه ظهور گذاشت. این موفقیت‏‌ها ‏مدیون همدلی و همراهی تمام گروه‏‌های مختلف نظامی و انتظامی اعم از ارتش، سپاه، بسیج، کمیته انقلاب اسلامی، ژاندارمری، شهربانی و دیگر نیروها با رهنمودهای داهیانه حضرت امام خمینی(ره) و پشتیبانی مردم بود.

کمیته انقلاب اسلامی علاوه بر وظایف سابق خود و حضور در جبهه‏‌های نبرد، از زمان شروع جنگ به همراه نیروهای شهربانی، ژاندارمری و بسیج، وظایف دیگری را نیز بر عهده گرفت که اهم آنها عبارت بودند از:

الف: انتظامات شهرهایی که بمباران می ‏شدند.

ب: امنیت راه‏های خروجی شهرها.

ج: حفاظت اموال مردم، حراست از منازل خالی از سکنه.

د: کمک به مجروحان و مصدومان.

ﻫ: انتقال مردم به نقاط امن.

و: حمل و نقل مسافران، ارزاق و موارد مورد نیاز مردم.

نیروهای کمیته در اوایل جنگ علاوه بر جبهه‏‌های جنوب، به غرب کشور و کردستان اعزام می‏‌شدند به نحوی که می‌‏توان گفت پاسداران کمیته در اکثر عملیات‏‌هایی که در منطقه غرب و جنوب صورت می‏‌گرفت در کنار دیگر نیروها، خصوصاً سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حضوری فعال داشته و بیشتر به عنوان خط شکن عمل می‏ کردند.

آمار کلی تعداد نیروهای کمیته در جنگ و تعداد افراد شهید، جانباز، مفقود و اسیر بدین شرح است: از ۵۰ هزار نفر پرسنل تحت امر کمیته انقلاب اسلامی طی هشت سال دفاع مقدس، ۱۰۳۰ نفر شهید، ۷۶ نفر مفقود، ۴۴۶۹ نفر جانباز و ۱۴۳ نفر آزاده تقدیم انقلاب و میهن اسلامی شدند.

آمار بالا با توجه به وظایف اصلی نیروهای کمیته که بیشتر به امور داخلی کشور و حفاظت از انتظام کلی امور شهرها مربوط می‏‌شد، بسیار قابل توجه و در خور تأمل است و نشان از اهمیت مسئله جنگ و ارجعيت دفاع از کیان کشور برای مسئولان و نیروهای کمیته انقلاب اسلامی در آن زمان دارد.

نيروي انتظامي قبل و بعد از ادغام

نیروی انتظامی به عنوان دستگاهی که وظیفه حفظ امنیت داخلی را برعهده دارد، طی سال‌های پس از انقلاب و با ادغام کمیته پاسداران، ژاندارمری و شهربانی در سال 1370تشکیل شد.

پلیس در زمان جنگ تحمیلی علاوه بر انجام وظیفه اصلی‌اش که تأمین امنیت داخل شهرها بود، با شور و شوق به مناطق رزم اعزام می‌‏شد و حماسه می‏‌آفرید و شهادت‏‌های خونین را پذیرا می‌‏شد. هم زمان با این تحولات از نظر تشکیلات، وظایف  و ماموریت‏‌ها ‏نیز در شهربانی بعد از انقلاب تغییراتی به وجود آمد که  ايجاد سازمان عقيدتي سياسي، معاونت آموزش وگزينش استخدام برخی از آنها بودند.

ایجاد سازمان عقیدتی سیاسی: این سازمان که نماینده ولی فقیه و فرمانده کل قوا در راس آن قرار داشت، مطابق مواد ۱۴ و ۱۵ قانون ارتش مصوب 7 تير 66  مجلس شورای اسلامی، ماموریت‏‌هایی را نیز بر عهده گرفت که اهم آن ارتقاء سطح دانش و بینش عقیدتی پرسنل بود.

معاونت آموزش: هدف از ایجاد این معاونت بالا بردن سطح دانش عمومی، تخصص و مهارت حرفه‏‌ای پرسنل به منظور احراز آمادگی و توانایی علمی و عملی لازم جهت نیل به اهداف سازمانی بود. ماموریت این معاونت عبارت بود از تعیین خط‏‌ مشی و برآورد نیازهای آموزشی، تهیه و نظارت بر تدوین و اجرای برنامه آموزشی پژوهشی‏‌ مستمر در علوم و فنون پلیس، تالیف ماخذ و مدرک آموزشی و ارزیابی کلی آموزشی در سطح نيروي انتظامي .

ایجاد مرکز گزینش: ماموریت گزینش انتخاب و گزینش افراد واجد صلاحیت، جهت خدمت در تمامی یگان‌‏های تابعه نيروي انتظامي با رعایت ضوابط و مقررات مورد نظر و توجه به اولویت‏ ها ‏و ضرورت‏ ها ‏و قسط و عدل اسلامی در تبیین پرسنل متقاضی ارائه خدمات مقدس پلیس در سطح سقف سازمانی بود. و از جهت اجرای خط مشی‏ های اداری، براساس ضوابط و مقررات اعلام شده از سوی هیات عالی گزینش و هیات مرکزی گزینش وزارت کشور انجام وظیفه می ‏کرد.

علاوه بر قسمت هاي يادشده در سال هاي اخير نيروي انتظامي با اضافه كردن بخش هاي مختلف به صورت رسته بندي شده كاملا علمي شده و به سوي پليس علمي وجامعه محور پيش مي رود.

چنین تحولی باعث شد که ملت نیز به این نیروی حافظ جان و مال و ناموس خویش ارج نهاده و پلیس نيز در کنار مردم و همراه با آنها بوده و خود را خدمتگزار مردم مي داند.

در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی نیروی انتظامی در بخش هاي مختلف با شروع حرکت هایی علیه انقلاب خدمات ارزشمند و اثر گذاری ارائه کرد تا در مقابل کسانی که با انقلاب اسلامی ستیز داشتند برخورد لازم قانوني را به عمل آورد.

علاوه بر حضور مقتدر و فعالانه نیروی انتظامی در جنگ تحمیلی حضور اين نیرو در نقاط مختلف کشور باعث شد شهدای بزرگی از نیروی انتظامی تقدیم انقلاب اسلامی شود.

با حضور تعیین کننده نیروی انتظامی در دوران توسعه و بازسازی پس از جنگ تحمیلی بايد اضافه كرد امروز مردم در کمال آرامش و آسایش زندگی خود را می گذرانند چون می دانند نیروی انتظامی امنیت آنها را برقرار می کند.

علاوه بر امنيت داخلي و حضور نیروی انتظامی در شرایط حساس و خاصی که امروز با آن مواجه هستیم در حفاظت از مرزهاي کشور نيز اجازه هیچ تردد غير قانونی را نمی دهند و در اين خصوص نقش مرزبانان برجسته و مورد توجه است.

برخورد نیروی انتظامی با اشرار به ویژه در شهرهاي بزرگ مایه آرامش مردم است و اگر امروز صنایع، مزارع ، کارخانه ها، ادارات و بازار در آرامش و امنیت فعالیت می کنند یکی از دلایل آن حضور نیروی انتظامی در کشور است .

امروز سوداگران مرگ،متخلفان در قاچاق کالا و ارز و اخلالگران نظم اقتصادي جامعه می دانند که نیروی انتظامی به دنبال آنها بوده ومجال خود نمايي به هيچ كدام نخواهد داد و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران همواره در ایفای نقش موثر خود در ایجاد و حفظ امنیت کشور به نحو شایسته عمل کرده است.

امروز با چهل سالگي انقلاب حضور فعالانه فرماندهان با تجربه ، دانشي و پايبند به اخلاق اسلامی و با تبعیت از ائمه اطهار و مقام معظم رهبری در كنار افسران، درجه داران، سربازان و پرسنل نیروی انتظامی در کل کشور همگي برای انجام وظیفه آماده جان افشاني هستند و با تمام توان از انقلاب اسلامي و دستاورد هاي آن دفاع مي كنند.

تهيه و تنظيم  : سرتيپ دوم ستاد پاسدار حاجي محمد مهديان نسب فرمانده انتظامي استان لرستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون