نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/22      8:59:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:564


نسخه چاپی
حجاب محدودیت نیست؛ ارمغان آن، آزادی و امنیت است
گروه اجتماعی - حجاب حریم آدم و نماد برجسته مسلمانی است؛ سپر تیرهای زهر آلود شیطان و بوی خوش عفاف و پاکدامنی است؛ بیانگر وقار و افتخار یک زن و سند اطاعت از فرمانده هستی است.

زن این موجود ظریف، مظهر جمال خلقت است و آنچه که اسلام از او می خواهد، شخصیت و گهر گرانبهای وجودش است. گرانبهایی زن از منظر اسلام این است که عفاف و پاکدامنی و حفظ حجاب را سر لوحه خود قرار دهد تا بنیان خانواده حفظ شود. خانواده مقدس‌ترین پیوند زناشویی است، برای ثبات این نهاد، عفت و حجاب، مهمترین عامل به شمار می آید.

اگر زن هنگام خروج از منزل مراقب پوشش خود باشد و دستورهای اسلام را اطاعت کند، محیط خانه سالم و آرام بخش خواهد بود، ولی اگر عفت را رعایت نکند و خودنمایی‌ها را به بیرون منزل بکشاند، در تیررس نگاه های هوس آلود نا محرمان قرار خواهد گرفت و ناخواسته عامل پاشیدگی و تیرگی روابط افراد خانواده خواهد شد.

بسیاری از اختلافات زن و شوهرها در محاکم قضائی به دلیل رعایت نکردن حجاب است، وقتی زن با آرایش و بد حجاب در جامعه ظاهر می شود، چشم ها به سوی او نشانه می روند و او هم نا خود آگاه دلباخته و فریفته چشم چرانان می شود و کم کم از شوهرش دلسرد می شود. گاهی هم شوهر حریم ها را حفظ نمی کند و بر اثر چشم چرانی و نگاه های هوس آلود به دختران و زنان بد حجاب، از همسرش دلسرد می شود و لذت ها و محبت هایش را در بیرون خانه صرف می کند و در نتیجه بنای ناسازگاری با همسرش را شروع می کند و تیرگی بر کانون خانواده سایه می‌افکند. بنابراین، برای حفظ نظام خانواده و به وجود آوردن محیطی سالم و تربیت فرزندان پاک رعایت حجاب ضروری است.

بدیهی است، خانواده سالم جامعه را سالم می کند، در جامعه ای که بیشتر اعضای آن را جوانان تشکیل می دهند، باید در برابر این فرآیند حساس‌تر باشند، زیرا جوانان به مقتضای سن بلوغ و تغییرات هورمونی که در بدنشان رخ می دهد، در برابر مناظر تهییج کننده زودتر تحت تاثیر قرار می گیرند و چنین مناظری عامل مهمی در سوق دادن آنان به فساد خواهد شد.

تاخیر ازدواج پسران جوان فقط به مشکلات اقتصادی یا تحصیلی آنها مربوط نمی شود، بی توجهی به تقوای جنسی و لجام گسیختگی زنان و دختران خودنما در این تاخیرها که آفتش به خود آنها بر می گردد، مرتبط است.

وقتی چشمان جوانان مجرد از جولان شهوت انگیز زنان و دختران بد حجاب بهره مند می شود، به راحتی تن به تعهدات زندگی مشترک نمی‌دهند و از زنان و دخترانی که به طور رایگان چشم های گرسنه آنها را کامیاب می کنند، بهره غیر شرعی می برند و بنابراین بر خود لازم نمی‌بینند آنچه به طور رایگان به آنها می رسند را با مسئولیت سنگین ازدواج عوض کنند.

پوشش یا حجاب به صورتی که زیبایی ها و زینت زن را بپوشانند و او را از چشم چرانی هرزگان و آلودگان به شهوات حیوانی و حالات شیطانی حفظ کند، دستوری قرآنی و قانون الهی است.

در واقع حجاب از منظر قرآن عبارت است از یک نحوه احترام گزاردن و حرمت قائل شدن برای زن که نامحرمان او را از دریچه حیوانی و شهوانی نگاه نکنند.

جایگاه حجاب در حفظ شان و حرمت زن از دیدگاه معصومان نیز قابل تامل است، همچنان که حضرت فاطمه زهرا(س) در وصیت خود به اسماء بنت عمیس چنین فرمودند: «بسیار زشت می دانم که جنازه زنان پس از مرگ بر روی تابوت سر باز گذاشته می شود و حجم بدنشان را نمایش می‌دهد، مرا بر تابوت آنچنانی نگذار و بدن مرا بپوشان که خدا ترا از آتش جهنم باز دارد».

آنچه از این احادیث قابل فهم است، این است که حجاب موضوعی شخصی نیست که زن‌ها بگویند من از حق خودم صرف نظر می کنم. مربوط به شوهرشان هم نیست که مرد بگوید من راضی هستم، حجاب زن حتی مربوط به خانواده اش هم نمی شود، همه این‌ها اگر رضایت بدهند، خداوند راضی نخواهد بود، چون حرمت و حیثیت زن به عنوان حق الله است و اگر جامعه ای این درس را ترک کند، به همان فسادی مبتلا خواهد شد که غرب گرفتار آن شده است.

شبهه‌ای که در ذهنیت بعضی وجود دارد این است که خیال می کنند حجاب برای زن محدودیت می آورد یا حصاری است که خانواده و وابستگی به شوهر برای او ایجاد کرده است. اما واقعیت این است، وظیفه ای که پوشش اسلامی برای زنان مقرر کرده به این معنی نیست که از خانه بیرون نروند.

زندانی کردن و حبس زن در اسلام مطرح نیست؛ پوشش زن در اسلام این است که زن در معاشرت خود با مردان بدن خود را بپوشاند و جلوه‌گری و خود نمایی نکند. حجاب تنها پوسته ظاهری است، از این رو است که برخی افراد ممکن است حجاب ظاهری داشته باشند، ولی عفاف و طهارت باطنی را در خود ایجاد نکرده باشند.

حتما بسیار شنیده اید افراد بد حجابی را که ادعای عفاف می کنند و با تعابیری مثل من قلب پاک دارم و خدا با قلبها کار دارد، خود را سر گرم می کنند. چنین انسان‌هایی باید در طرز تفکر خود به این نکته اساسی توجه کنند که درون پاک، بیرونی پاک می پروراند و هرگز قلب پاک موجب بارور شدن میوه ناپاک بد حجابی نخواهد شد.

برخی زنان و دختران هم فکر می کنند بدون نمایش زیبایی ظاهرشان موفق به تشکیل زندگی نمی شوند. در حالی که در تاریخ فلسفه و نیز اندیشه حجاب یکی از بهترین و مهمترین تشبیهات و استعارات برای آن چیزی آمده که پوشیده است.

در روانشناسی رنگ ها می خوانیم که «سیاه نمایانگر مرز مطلق است» لذا از آن کسی که سیاه می پوشد، می خواهد نشان دهد که مرزی ایجاد کرده است؛ اما اینکه این مرز برای چیست، در موقعیت های مختلف ممکن است متفاوت باشد. وقتی خانمی چادر مشکی به سر می کند و با وقار و متانت تمام، قدم به عرصه اجتماع می گذارد، با این نحوه پوشش می خواهد نشان دهد که هر کسی حق ندارد به این حریم پاک، مقدس و خصوصی وارد شود، این حریم، حریم حرمت، حیا و احترام است. نه جای هرزگی، آلودگی و هوس بازی. در واقع او با حجاب مشکی و چادر سیاه بین خود و مردان نا محرم مرزی عاقلانه ایجاد می کند ، او با این سیاهی ظاهری اما ریشه دار در درون خود ، می خواهد نگاه تیز و برنده هرزگی را بشکند و نگذارد در حریم عفاف، پاکی و نجابت او نامحرمی وارد شود و حرمت او را از بین ببرد. لذا چادر مشکی به منزله حرمت و احترام است، مرز آداب است و نشان می دهد که در این محدوده باید حریم را نگه داشت و به صاحب حرم با دیده احترام و ادب نگریست.

مقام معظم رهبری نیز ضمن طرح مباحثی درباره پوشش بانوان فرموده اند: «چادر بهترین نوع حجاب است، نشانه ملی ماست، هیچ اشکالی هم ندارد، هیچ منافاتی با هیچ نوع تحرکی هم در زن ندارد».

دشمن با اهداف راهبردی همچون تقدس زدایی، تحقیر چادر به عنوان نماد حجاب برتر اسلامی-ایرانی، به دنبال استحاله ارزش های ایرانی و اسلامی است. "میشل هولباک" نویسنده اسلام ستیز فرانسوی که دین اسلام را علنا «خطر ناک» توصیف کرده است، در جدیدترین اظهارات خود می گوید: «برای غلبه بر مسلمانان باید آن‌ها را به فساد کشید، ما از راه زور نمی توانیم افراط‌گرایی دینی را متوقف کنیم. پس بهتر است مسلمانان را به فساد بکشانیم. جنگ بر ضد افراط گرایی اسلامی با کشتن مسلمانان فایده ای ندارد، فقط با فاسد کردن آنها می توان به این پیروزی دست یافت، پس باید به جای بمب، دامن های کوتاه و گوشواره بر سر مسلمانان فرو بریزیم».

در این مبحث ما به این نکته پی بردیم که حجاب محدودیت نیست؛ بلکه می تواند امنیت بیشتری را برای ما و جامعه، به ارمغان آورد.//

 

تهیه و تنظیم: ندا فخری؛ کارشناس ارشد مشاوره و مددکاری مرکز مشاوره و مددکاری آرامش البرز


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون