نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/22      9:2:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:163


نسخه چاپی
معايب بازي هاي رايانه ای
گروه اجتماعی - چشمان فرد به دليل خيره شدن مداوم به صفحه نمايش رايانه به شدت تحت فشار نور قرار مي گيرد و دچارعوارض مي شود.
 

كودك به خاطر اینکه در يك وضعيت ثابت تا ساعت‌ها مي نشيند، ستون فقرات و استخوان بندي او دچار مشكل مي شود. همچنين احساس سوزش و سفت شدن گردن، كتف ها و مچ دست از ديگر عوارض كار نسبتاً ثابت و طولاني مدت با رايانه است.

پوست فرد در معرض مداوم اشعه هايي قرار مي گيرد كه از صفحه رايانه پخش مي شود. ايجاد تهوع و سرگيجه خصوصاً دركودكان و نوجواناني كه زمينه صرع دارند، از ديگر عوارض بازي ها ي رايانه اي است.

 

 آسيب‌هاي رواني-تربيتي

 1- تقويت حس پرخاشگري

مهمترين مشخصه بازي هاي رايانه اي حالت جنگي اكثر آنهاست و اين كه فرد بايد براي رسيدن به مرحله بعدي بازي با نيروهاي به اصطلاح دشمن بجنگد، استمرار چنين بازي هايي كودك را پرخاشگر و ستيزه جو بار مي آورد.

«خشونت» مهمترين محركه اي است كه در طراحي جديدترين و جذابترين بازي هاي كامپيوتري به حد افراط از آن استفاده مي شود، چهره‌هاي معروف هاليوود كه در فرهنگ ما انسان‌هاي ضد ارزش و غيراخلاقي هستند، در اين بازي ها به صورت قهرمان‌هاي شكست ناپذير جلوه نمايي مي‌كنند.

 2- انزواطلبي

كودكاني كه به طور مداوم با اين بازي ها درگيرند درونگرا مي شوند، در جامعه، منزوي و در برقراري ارتباط اجتماعي با ديگران ناتوان مي گردند. روحيه انزواطلبي باعث مي شود كه كودك از گروه همسالان جدا شود كه اين خود سرآغازي براي بروز ناهنجاري هاي ديگر است.

 3- تنبل شدن ذهن

در اين بازي ها به دليل اين كه كودك و نوجوان با ساختني ها و برنامه هاي ديگران به بازي مي پردازد و كمتر قدرت دخل و تصرف در آنها پيدا مي كند اعتماد به نفس او در برابر ساختني ها و پيشرفت ديگران متزلزل مي شود.

تصور بيشتر خانواده ها اين است كه در بازي هاي رايانه اي فرد در بازي مداخله فكري مداوم دارد. اما اين مداخله، فكري نيست بلكه اين بازي ها سلول‌هاي مغزي را گول مي زنند و از نظر حركتي نيز فقط چند انگشت كودك را حركت مي دهند. ما هر چه دراين مسير حركت كنيم و بازي ها را گسترش دهيم، انسان‌هايي را تحويل جامعه خواهيم داد كه سر خورده، افسرده، غير متحرك و غيرسازنده هستند و خود اتكايي آنها بسيار كم خواهد بود و ابتكار عمل نخواهند داشت. درحالي كه براي جامعه، نياز به انسان‌هايي خلاق، مبتكر و متفكر داريم.

 4- تاثير منفي در روابط خانوادگي

با توجه به اين كه زندگي دركشور ما نيز به طرف ماشيني شدن پيش مي رود و در بعضي خانواده ها زن و مرد شاغل هستند و يا بعضي از مردان بيش از يك شغل دارند خود به خود روابط عاطفي و دركنار هم بودن خانواده كمتر شده وعده زيادي ازاين وضع و وجود تلويزيون به عنوان جعبه جادويي كه باعث سرد شدن روابط خانوادگي شده ناراضي هستند و حالا نيز جعبه جادويي ديگري يا جاذبه‌ي سحر آميزتري به نام رايانه اضافه بر اين وضعيت شده و مشكلات را دوچندان كرده است.

5- افت تحصيلي

به دليل جاذبه مسحور كننده اي كه اين بازي ها دارد، بچه ها وقت و انرژي زيادي را صرف بازي با آن مي كنند، حتي بعضي از كودكان صبح، زودتر از وقت معمول بيدار مي شوند تا قبل از مدرسه كمي بازي كنند و وقت‌هاي تلف شده را هم بدين صورت جبران مي كنند.

 

رهنمودها

1- اگر چنانچه قراراست از بازي هاي كامپيوتري استفاده كنيد، بهتراست بازي هاي تصويري خلاق كه كودكان بايد به وسيله آنها، معماهايي را حل كنند، بيش از بازي هاي ديگر مورد توجه قراردهيد.

2- بازي دسته جمعي كودكان، با ابزارهاي تصويري كمتر مسئله ساز است، اين اسباب بازي ها، زماني مخرب خواهد بود كه كودك به تنهايي براي ساعات طولاني، غرق بازي شود.

3- والدين وقت بيشتري را به كودك و نوجوان خويش اختصاص بدهند. هر قدر وقت گذاري و ارتباط صحيح بين والدين و فرزندان بيشتر باشد زمينه چنين بازي هايي كمتر فراهم مي شود. مقصران اصلي، والدين هستند كه فرزندان خود را براي ساعت‌هاي طولاني در مقابل تلويزيون، كامپيوتر، ويدئو گيم، يا فيلم هاي ويدئويي رها مي كنند.

4- بهتر است كه والدين همراه فرزندان خود به كوهستان، باشگاه‌ها و ميادين ورزشي بروند و به بازي هاي مورد علاقه آنها بپردازند تا انرژي عصبي و رواني آنان تخليه شده و توجهشان از بازي‌هاي رايانه اي منحرف شود.

5- به فرزندتان اجازه ندهيد در فاصله نزديكي از صفحه رايانه بنشيند.

6- از رايانه هاي با صفحه كوچك استفاده كنيد.

7-نور صفحه تلويزيون را كم كنيد.

8- ضروري است بچه ها به طور مرتب بين دو نوبت بازي استراحت كنند.

9- چشم‌ها بايد مسلط به صفحه رايانه باشد.

10- روشنايي اتاق به نحوي تنظيم شود كه زنندگي نور به حداقل برسد.

11- بهتر است والدين با كودكان صحبت كنند كه فقط روزهاي تعطيلي مجاز به استفاده از اين بازي ها هستند. با استدلال و منطق آسيب‌هايي را كه كامپيوتر به كودكان وارد مي آورد متذكر شويد. مخربترين بازي هاي تصويري، بازي هايي هستند كه تصاوير آنها، به طور مكرر، بر صفحه ظاهر مي شوند و كودك بايد به تمام تصاويري كه ازبرابر چشم وي مي گذرند، شليك كند، لذا توصيه مي شود از اين گونه بازي ها كمتر در دسترس كودك قرار گيرد.

 

تهیه وتنظیم: مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی کرمانشاه


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون