نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/26      12:2:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:154


نسخه چاپی
نقش نيروي انتظامي در توليد ملي
گروه اجتماعی -با توجه به اين که مردم با معضل قاچاق کالا در زندگي خود درگير هستند، مشارکت آنها به همراه راه‌کارهاي ارائه شده توسط دولت و مسئولان مي‏ تواند در رفع اين معضل تاثير شاياني داشته باشد.
 
توان توليدي يك كشور در سرآمدي اقتصادي و نفوذش در مجامع بين‌المللي و مصونيت آن، در امنيت تأثيري بسزا داشته و اقتصادي كه بنيه‌ي توليدي ضعيف و وابستگي‌هاي راهبردي داشته باشد توان پايداري بر موضع عزت و مستقل خود ندارد و به‌ زودي در برابر فشارهاي خارجي تسليم خواهد شد.

کار در لغت به معني شغل، عمل، فعل، آنچه که از شيء يا شخص صادر شود، حرفه، کشت و زرع، آنچه که کرده يا آنچه بايد انجام شود که مسئوليت انجام دادنش با شخص باشد، آن فعاليتي که براي به دست آوردن مزد يا پاداش انجام شود که نام ديگرش شغل است، آن فعلي که با مشقت همراه باشد، آنچه که به خدا نسبت داده نشود، حرکت تمام بدن يا قسمتي از بدن و گاهي حرکت‌هاي قلبي و باطني و فکري.

در تعريف کار گفته اند: کار مشغله هایي است که انسان با صرف نيروي بدني يا فکري خود براي توليد کالايي يا انجام خدمتي تصدي مي کند. نيز گفته اند کار تصرف، دخالت، ايجاد تغيير و تکميل يا تخريب در روند طبيعي اشيا و مواد، توسط انسان براي تأمين نيازهاي مادي خود است البته بررسي کار از هر ديدگاهي تعريف جديدي دارد.

جايگاه کار در زندگي انسان

کار صرفاً جنبةخدماتي دارد يا يکي از خواسته هاي انسان بدين وسيله تأمين مي شود. در جايي ديگر کار اين گونه تعريف شده است: هر آنچه از شخص صادر گردد، يا آنچه شخص خود را به آن مشغول سازد که در اين تعريف اموري مانند فکر کردن دانشمندان و کارهاي هنري داخل است. همچنين توليد کالا يا ارائه‌ی خدمات را که با حرکات بدني انجام شود يا مقدمة انجام کارهاي بدني خاص و تنظيم و ادارة آنها باشد، کار گويند.

تعريف مورد نظر ما عبارت است از حاصل جمع تمامي فعاليت‌هاي فکري و فيزيکي انسان چه با قصد مزد و پاداش و چه بدون آن، در جهت خدمات مادي و معنوي يا توليد کالاهاي مورد نياز خود يا ديگران که شامل کار فيزيکي، فکري، مديريتي، خدماتي، هنري، تجاري و مانند آن است.

کار و احساس شخصيت

از ديگر فوايد کار و آثار آن اينکه شغل براي انسان موجب حفظ شخصيت مي شود و بيکاري نتيجه اش احساس ذلت است؛ با کار، انسان نياز خود و جامعه اش را رفع مي کند ولي بيکاري موجب احساس نياز به ديگران مي شود.

توليد ملي

توليدات ملي براي هر کشوري جزء نيازهاي اساسي اقتصادي است که در کنار کاستن از پديده بيکاري سبب افزايش نرخ شاخص هاي اقتصادي از جمله توليد ناخالص داخلي مي‌گردد و قدرت اقتصادي کشور که به قدرت پنهان موسوم است را افزايش خواهد داد و در مناسبات بين المللي توان حضور و قدرت چانه زني را بالا خواهد برد و حتي مي توان گفت در امنيت ملي تأثير مستقيم دارد.

حمايت از توليد داخلي و ملي در راستاي حمايت از استقلال و عدم وابستگي به شرق و غرب قرار دارد و نمي‌توان همزمان از آرمان ها و اهداف جمهوري اسلامي سخن گفت اما حمايت از توليدات ملي را فراموش کرد.

نمي‌توان دم از خودکفايي و عدم وابستگي زد ولي با واردات بي رويه توليدکنندگان داخلي را در منگنه قرار داد بايد با تعريف صحيح و هدف دار تعرفه واردات به گونه اي برخورد کرد که نه بنگاه هاي اقتصادي به مشکل بخورند و نه به دليل عدم تناسب عرضه و تقاضا در بازار داخل تورم ناخواسته ايجاد شود.

با تصويب قانون بيمه بيکاري در مجلس شوراي اسلامي و موظف کردن دولت به حمايت از بيکاران، اهميت کالاي داخلي و اشتغال براي دولت بيش از پيش جلوه‌گر شده و دولت را به حمايت بيشتر از صنايع داخلي تشويق کرده. توليد کنندگان نيز بايد با بالا بردن کيفي و کمي توليدات خود نرخ بهره وري را نيز افزايش دهند تا همزمان با کاهش نرخ محصولات مواجه شوند و هم قابليت رقابت پذيري خود را در بازارهاي داخلي و بين المللي بهبود بخشند.

 در پايان اين زنجيره مردم قرار دارند که با اعتماد و اطمينان به کالاهاي داخلي و مصرف آنها به چرخه اين اقتصاد کمک کنند تا جايي که يک توليد کننده داخلي مجبور نباشد براي فروش محصولش نشان يک شرکت خارجي را بر روي محصول خود نصب کند و با افتخار بر روي محصول خود درج کند: «ساخت ايران».

توليد ملي و اقتدار در عرصه هاي مختلف

رشد توان توليدي يك نقش منحصر به فردي را بازي مي‌كند و آن نقش توان توليد اقتصادي در اقتدار سياسي بين‌المللي است. چندين دهه‌ است كه سيادت ظاهري نظم جهاني در دست كشورهايي است كه پيش‌تر در عرصه‌ي توليد اقتصادي به قدرت تبديل شده‌اند البته گرفتاري اين قدرت‌ها به ظلم‌ها و فسادهاي بزرگ موجب شده كه در آينده‌اي نه‌چندان دور شاهد زوال هيمنه‌ي آنها باشيم، اما به هر حال رشد توان توليدي يك كشور در سرآمدي اقتصادي و در نفوذش در مجامع بين‌المللي و مصونيت آن در امنيت تأثيري بسزا دارد.

اقتصادي كه بنيه‌ي توليدي ضعيف و وابستگي‌هاي راهبردي داشته باشد، توان پايداري بر موضع عزت و مستقل خود ندارد و به‌زودي در برابر فشارهاي خارجي تسليم خواهد شد.

استفاده‌ حداكثري از ظرفيت‌هاي توليد ملي بدون اشتغال نيروهاي انساني و بلكه ارتقاء آنها از طريق دانش و مهارت ممكن نيست. اين نيز جهت ديگري است كه تمركز بر توليد به كاهش بيكاري و فقر، رشد دانش و مهارت‌ها و افزايش بهره‌وري نيروي كار منجر مي‌شود. بلكه مي‌توان گفت توانمندي توليدي مقصدي است كه بي‌شك از راه دانايي‌محوري مي‌گذرد.

تنها در يك حالت افزايش توليد بدون دانش‌محوري ممكن است و آن بسنده كردن به خام‌فروشي منابع طبيعي و سرمايه‌هاي ملي است كه در ظاهر توليد اقتصادي كشور را بالا مي‌برد، اما استفاده‌ي حداكثري از نيروي انساني (شاخص اشتغال) و كيفيت آن (شاخص دانش و مهارت) را تغيير نمي‌دهد.

حمايت از کار

دست كشيدن از حمايت‌گرايي دامي بود كه ما با درايت مقامات كشور اسير آن نشده‌ايم و ثمره‌ي مبارك آن را اكنون در شرايط فشارهاي خارجي شاهد هستيم و لذا امكان برآوردن نيازهاي اصلي خود را داريم البته بلند كردن پرچم توليد ملي مترادف با حمايت بدون هدف‌گذاري از توليدكننده‌ي داخلي نيست، زيرا اگر حمايت‌هاي غير معقول به عدم رقابت در قيمت و كيفيت توليدكننده‌ي ايراني بينجامد در واقع موجب از دست رفتن توان رقابت خارجي و إدبار جامعه مي‌شود كه در بلندمدت به زيان توليد ملي است.

نقش نيروي انتظامي در توليد ملي

برقراري نظم و امنيت در انظار عمومي، مبارزه با کالاي قاچاق گمرکي، مبارزه با عوامل توليد، جمع آوري محصولات ضد فرهنگي، پيشگيري از سرقت خودرو و موتورسيکلت و قطعات و لوازم داخل خودرو، برخورد با موتورسواران متخلف و مزاحم، تامين امنيت پارک ها و تفرجگاه هاي عمومي، مبارزه با عاملان تهيه و توزيع مواد مخدر، بهينه سازي انضباط ترافيکي و تشديد برخورد با رانندگان پرخطر و حادثه ساز را از برنامه هاي اولويت دار نيرو ي انتظامي در طول سال براي تامين امنيت اجتماعي منطقه مي باشد.

حرکت بدنه پليس به سمت دانايي، افزايش تعامل و بهره گيري از همدلي و همراهي مردم براي بهبود ضريب امنيتي است.

توليد ملي و قاچاق کالا

قاچاق يک معضل چند وجهي است و علاوه بر تاثير مستقيم در اقتصاد بر حوزه‏‌هاي اجتماعي، اخلاقي، امنيتي و فرهنگي تاثيرات سويي دارد. با توجه به اين که مردم با معضل قاچاق کالا در زندگي خود درگير هستند، مشارکت آنها به همراه راه‌کارهاي ارائه شده توسط دولت و مسئولان مي‏ تواند در رفع اين معضل تاثير شاياني داشته باشد.

کلمه «قاچاق» از واژه ترکى قاچماق به معناى فرار گرفته شده است. قاچاق در لغت به معناى ربوده، پنهانى عمل کردن، تردستى، گريزاندن و تخطى از قوانين و مقرّرات متداول دولت در وارد و صادر کردن کالا است.

شيوع قاچاق از مشخصه‌هاى بنيادى فساد در اقتصاد است. قاچاق کالا به دليل ماهيت پنهان خود در آمارهاى رسمى کشورها ثبت نمى‌شود. در قاچاق، قوانين و مقرّرات جارى نقض مى‌شود، به عبارتي هرگونه فرار از نظارت گمرکى يا انجام فعاليت‌هاى ناقض قوانين خاص محدودکننده، قاچاق محسوب مى‌شود.

متأسفانه طي سال‌هاي گذشته برنامه هاي فرهنگي براي مقابله با قاچاق کالا و عدم استفاده از کالاهاي قاچاق در جامعه اجرا نشده و بخشي از مردم به قاچاق از جنبه و نگاه ضد ارزشى نمى‌نگرند. در اين شرايط بازار مناسبي براي کالاهاي قاچاق شکل مي‌گيرد و به موجب آن مبارزه انتظامي و امنيتي با قاچاق سخت‌تر شده و سياست‌هاي در نظر گرفته شده نيز کارآيي نخواهند داشت.

جنگ فعلي، جنگ اقتصادي است و تسخير بازار کشور توسط ساير کشورها، هدف اين جنگ است؛ قاچاق کالا باعث بيکاري، کاهش توليد و سرمايه گذاري، تعطيلي کارخانه‌ها و واحدهاي توليدي و ساير مشکلات مي‌شود. در حال حاضر وضعيت صنعت در کشور به لحاظ اينکه بازار را محصولات خارجي و به ويژه چيني پر کرده است با مشکلاتي مواجه شده است.

هر وسيله‌اي که خارج از مبادي رسمي و به صورت قاچاق وارد کشور مي‌شود موجب بروز آثار مخربي در سيستم اقصادي کشور خواهد شد که تا ساليان سال بر بدنه اقتصادي کشور باقي مي‌ماند، عقل منطقي يک انسان مسؤول اقتضا مي‌کند که به واردات و صادرات کشورش توجه داشته باشد.

در شرايط موجود لازم است تمامي مسئولان دست به دست هم داده و از بخش‌هاي صنعتي در کشور حمايت کنند و هر اقدامي که موجب تقويت بحث مبارزه با پديده شوم قاچاق شود بايد مورد حمايت قرار گيرد.

بايد بتوانيم از کارِ کارگر ايرانى حمايت کنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت کنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امکان‌پذير خواهد شد. سهم دولت در اين کار، پشتيبانى از توليدات داخلىِ صنعتى و کشاورزى است. سهم سرمايه‌داران و کارگران، تقويت چرخه‌ى توليد و اتقان در کار توليد است و سهم مردم - که به نظر من از همه‌ى اينها مهمتر است - مصرف توليدات داخلى است.

بايد عادت کنيم، براى خودمان فرهنگ کنيم و يک فريضه بدانيم که هر کالائى که مشابه داخلى آن وجود دارد و توليد داخلى متوجه به آن است، آن کالا را از توليد داخلى مصرف کنيم و از مصرف توليدات خارجى بجد پرهيز کنيم؛ در همه‌ى زمينه‌ها نظیر مصارف روزمرّه و....؛ 

اميدوار هستيم که با اين گرايش، با اين جهت گيرى و رويکرد، ملت ايران در تواند بر توطئه‌ى دشمنان، بر مکر بدخواهان در زمينه‌ى اقتصادى فائق بيايد.*

منابع

- بيانات مقام معظم رهبري در تاريخ 1391/1/1

- خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران (ايرنا)

- فصلنامة فدك، سال اول، شمارة 1388

تهيه و تنظيم: سرهنگ اسدالله مالکی؛ معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي آذربايجان غربي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون