نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/27      16:4:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:123


نسخه چاپی
آشنایی با اعتياد آنلاين و دلایل گرفتار شدن افراد به آن
گروه اجتماعی - اينترنت مي‌تواند راه‌ حلي براي فرار از افسردگي باشد، اما استفاده بيش از حد آن همه چيز را بدتر مي‌کند. چرا که اعتياد به اينترنت به انزوا، استرس و احساس تنهايي کمک مي‌کند.

 

وابستگي و استفاده بيش از اندازه از شبکه‌هاي اجتماعي، چت روم‌ها، ارسال پيغام و ارتباط با انسان‌هاي مجازي و گاهي غير حقيقي را اعتياد آنلاین مي‌گويند. افراد آلوده به اين وابستگي، براي دوستان و رابطه هاي مجازي خود اهميت بيشتري قائل مي‌شوند.

 

وسواس اينترنتي

کشش شديد و استفاده‌ اجبارگونه از بازي‌هاي کامپيوتري آنلاين، قمار در اينترنت، تجارت يا حتي خريد غير معقول و وسواس‌گونه از فروشگاه‌هاي اينترنتي که اغلب تاثيرات و مشکلات خود را در زندگي کاري و امور مالي افراد ايجاد مي‌کند.

 

اعتياد اطلاعاتي

بارگذاري چند باره سايت‌هاي خبري يا تفريحي و جستجو در بانک‌هاي اطلاعاتي براي کسب اطلاعات به صورت وسواس گونه که سبب ايجاد روابط اجتماعي کمتر در محيط واقعي يا خانوادگي و غرق شدن فرد در دنياي اينترنت مي‌شود. اين نوع اعتياد همچنين در کاهش توانايي‌ها و خلاقيت‌هاي افراد نقش پررنگ دارد.

 

چگونه مردم به اينترنت معتاد مي‌شوند؟

اينترنت فضاي مجازي‌ است که فوايد و نکات مثبت آن بر هيچ کس پوشيده نيست، اما استفاده بي‌اندازه از اين منبع که باعث تداخل در امور روزمره يا مسائل مهم زندگي شود، را نیز نمي‌توان ناديده گرفت.

بسياري از مردم براي مديريت و دور شدن از احساسات ناخواسته خود همچون استرس، تنهايي، افسردگي، تشويش و اضطراب به اينترنت روي مي‌آورند. زماني که شما روز بدي را پشت سر گذاشته‌ايد و در پي راه حلي براي فرار از مشکلات يا تسکين فوري خود هستيد، اينترنت را آسان‌ترين راه براي خروج از اين احساسات مي‌دانيد.

درست است که غرق شدن در اينترنت مي‌تواند تمامي احساس‌هاي قبلي را از شما دور کند، اما مسئله اينجاست که فرد آلوده به اعتياد، با وجود استفاده صحيح از اينترنت در آينده، همچنان علائم آزار دهنده اعتياد را در خود حس خواهد نمود، پس بهتر است راه‌هاي سالم‌تر و بسيار تاثيرگذارتري که براي کنترل احساسات آزار دهنده وجود دارد، را امتحان کنيد.

راه حل‌هايي همچون تمرين کردن، مديتيشن، راهکارهاي دست يافتن به آرامش و تمرين‌هاي تنفسي. بدون شک اين راهکارها در راستاي دفع احساسات ناخوشايند، کمک بسزايي به شما خواهند نمود.

 

مهمترین دلایل اعتیاد به فضاي مجازي

اعتياد به اينترنت مي‌تواند نشأت گرفته از مسائل يا احساسات متفاوتي باشد. در بخش زير، به تعدادي از متداول‌ترين احساسات يا مسائلي که سبب جذب افراد به سوي اعتياد و غرق شدن در دنياي مجازي مي‌گردد، اشاره مي‌کنيم.

- از اضطراب و تشويش رنج مي‌بريد: ناراحتي و اضطراب زياد، باعث تشديد اعتياد شما به اينترنت مي‌شود. براي مثال مرتبا و بدون برنامه در فکر چک کردن بيش از اندازه ايميل‌ها يا کامنت‌هاي وبلاگ خود هستيد و نمي‌توانيد اين احساسات را از خود دور کنيد.

- افسرده هستيد: اينترنت مي‌تواند راه‌حلي براي فرار از افسردگي باشد، اما استفاده بيش از حد آن همه چيز را بدتر مي‌کند. چرا که اعتياد به اينترنت به انزوا، استرس و احساس تنهايي کمک مي‌کند.

- به موضوع ديگري معتاد هستيد: افرادي که به اينترنت معتاد هستند بعضاً از اعتيادهاي ديگري همچون الکل، مواد و قمار رنج مي‌برند.

- پشتيبان اجتماعي نداريد: معتادان اينترنت اغلب از شبکه‌هاي اجتماعي، چت روم‌ها و تالارهاي گفت و گوی دوستانه براي ايجاد رابطه‌اي امن و راحت با ديگران استفاده می کنند.

- شما نوجوان ناشادي هستيد: شما در پيدا کردن جايي که احساس آرامش کنيد مشکل داريد و احساس راحتي بيشتري با دوستان مجازي خود نسبت به دوستان واقعي داريد.

- شما استرس داريد: در حالي که مردم براي تخفيف استرس خود به اينترنت روي مي‌آورند، تاثير معکوس اين روش بر روي آن‌ها باعث مي‌شود که استرس آن‌ها بعد از خروج از فضاي مجازي افزايش پيدا کند. در واقع هر چه فردي بيشتر به اينترنت روي آورد و ساعات بيشتري آنلاين باشد ميزان استرس او نيز افزايش مي‌يابد.

- نيازهاي ذاتي: دلايل اعتياد به اينترنت را مي‌توان از ديدگاه‌ جنسيت نيز بررسي کرد، چرا که اغلب، دلايل مردان با زنان در رابطه با اعتياد متفاوت است. از اصلي‌ترين مواردي که مردان را به انزوا و غرق شدن در دنياي مجازي وا مي‌دارد مي‌توان به جستجوي ذاتي ‌آن‌ها براي احساس قدرت و مقام  و انحرافات اخلاقی اشاره کرد که سبب جذب آن‌ها به استفاده منابع اطلاعاتي و خبري، بازي‌هاي رايانه‌اي و منابع شهواني مي‌شود.

در طرف ديگر،‌ زنان در جستجوي نيازهاي ذاتي خود، همچون دست يافتن به دوستي‌هاي همراه با احساس حمايت يا شرکاي عاشقانه به اينترنت گرايش پيدا مي‌کنند و اين موضوع سبب جذب آن‌ها به سمت سايت‌هاي اجتماعي مي‌شود. زنان در اين جوامع مجازي،‌ علاوه بر پيدا کردن حامي روحي و عاطفي، نيازي به پنهان نمودن ظواهر و يا مسائلي که باعث کاهش اعتماد به نفس آن‌ها می شود، نيستند. بنابراين از آن به عنوان منبعي جايگزين زندگي واقعي استفاده مي‌کنند.

 

تهیه و تنظیم: ستوانيکم ايزدي کارشناس معاونت اجتماعي اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون