نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/28      10:49:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:100


نسخه چاپی
تاثیر شبکه های مجازی بر خانواده
گروه اجتماعی - چگونه مي‌توانم خانواده خود را از گزند شبکه‌هاي اجتماعي دور نگه دارم؟ آيا شبکه اجتماعي براي اعضاي خانواده مضر است و مي‌تواند ارتباط ميان والدين و فرزندان را تخريب کند؟ آيا ممنوعيت استفاده از آن براي اعضاي خانواده راه ‌حل اين مشکل محسوب مي‌شود؟

يکي از اساسي ترين سوالات و دغدغه‌هايي که در رابطه با شبکه‌هاي اجتماعي به ذهن والدين مي آيد اين است که اگر قرار باشد فرزند من هم در آينده يک صفحه اختصاصي در سايتي مانند فيس‌بوک داشته باشد، چگونه مي‌توانم آن را به بهترين شکل مديريت کنم و خانواده خود را از گزند شبکه‌هاي اجتماعي دور نگه دارم؟ آيا شبکه اجتماعي براي اعضاي خانواده مضر است و مي‌تواند ارتباط ميان والدين و فرزندان را تخريب کند؟ آيا ممنوعيت استفاده از آن براي اعضاي خانواده راه ‌حل اين مشکل محسوب مي‌شود؟

بايد گفت که پاسخ به اين سوالات چندان راحت نيست و حتي کارشناسان و جامعه‌شناسان هم نمي‌توانند با يک پاسخ واحد درگيري ذهني کاربران در اين زمينه را برطرف کنند و در آخر به اين نتيجه ميرسيم که بايد به دنبال راه حل ها و راهکارهاي مناسب براي رفع چنين نگراني هايي بود.

 

زندگي در عصر فناوري

کارشناسان در بررسي‌هاي جديد به اين نتيجه رسيده‌اند که نوجوانان و جوانان امروزي که در عصر فناوري زندگي مي‌کنند، نسبت به همسن و سالان خود که يک نسل قبل زندگي مي‌کردند مهارت‌هاي احساسي کمتري دارند، اين بررسي نشان مي‌دهد كه کيفيت مهارت‌هاي احساسي ميان افراد بالاتر از 10 سال که هم‌اکنون زندگي مي‌کنند نسبت به اين گروه سني در نسل‌هاي گذشته در سطح پايين‌تري قرار دارد.

بايد توجه داشت که با دسترسي کودکان و نوجوانان به شبکه‌هاي اجتماعي و انتشار محتواي غيراخلاقي، رعايت‌نشدن گروه‌هاي سني، موجب شده بسياري از باورهاي تربيتي ناديده گرفته شود و صفحات رسانه‌اي باعث تخريب بسياري از روابط خانوادگي شود.

يک بنياد علمي در تازه‌ترين مطالعه خود به اين نتيجه رسيده که نوجوانان 8تا 18سال در هر روز به‌طور ميانگين هفت ساعت از رسانه‌هاي اجتماعي و ابزارهاي سرگرمي استفاده مي‌کنند که اين رقم براي يک هفته 50 ساعت محاسبه مي‌شود. زماني که اين افراد مقابل نمايشگر ديجيتالي قرار مي‌گيرند، ميزان فعاليت بدني آنها تقريبا به صفر مي‌رسد، از ملاقات حضوري با همسن و سالان خود غافل مي‌شوند، گفت‌وگو با اعضاي خانواده را کنار مي‌گذارند و بحث و تبادل نظر با افراد خانواده در آنها مشاهده نمي‌شود.

بسياري از کودکاني که عضو شبکه‌هاي اجتماعي هستند اضافه وزن دارند و مهارت‌هاي يادگيري اين افراد نسبت به همسالان‌شان با سرعت کمتري رشد مي‌کند.

 

تاثيرات خانوادگي

از مهم‌ترين تاثيرات اينترنت در زندگي روزمره مردم مي‌توان به تغيير در نحوه برقراري ارتباط اشاره کرد البته اين تغييرات تا اندازه زيادي مثبت بوده است و براي مثال باعث شده اعضاي يک خانواده که فرزندشان در کشور ديگري زندگي مي‌کند،‌ به‌راحتي بتوانند با او ارتباط برقرار کنند و حتي تصوير او را در آن واحد ببينند.

اما در بخش ديگر همين روابط اينترنتي و ابزارهاي مرتبط مشکلاتي را هم به همراه داشته و برخي تاثيرات منفي ناشي از حضور در همين ابزارهاي اجتماعي آنلاين روي خانواده‌ها باقي مانده است. جامعه‌شناسان بر اين باورند که ارتباطات مبتني بر شبکه‌هاي اجتماعي بيشترين تاثير خود را در روابط خانگي برجا مي‌گذارند. اينترنت در بسياري از مواقع موجب شده تصور کنيم که ارتباطات بيشتر و گسترده‌تري با اطرافيان خود داريم اما منتقدان به اين نتيجه رسيده‌اند که افزايش کمي ارتباطات که به ‌واسطه اينترنت و شبکه‌هاي اجتماعي صورت گرفته، از کيفيت ارتباطات انساني کاسته است و اين مساله طي چند سال آينده مي‌تواند به يک نگراني جدي تبديل شود.

 

حريم شخصي

نوجوان و جوانان بيش از ديگر گروه‌هاي سني از شبکه‌هاي اجتماعي استفاده مي‌کنند و اگرچه در بسياري از موارد والدين فعاليت آنها را زير نظر مي‌گيرند، اما فرزندان هم ترجيح مي‌دهند در مورد نوع فعاليت‌هاي خود توضيحي به آنها ندهند. اين رفتارها موجب مي‌شود حريم شخصي در بسياري از موارد به خطر بيفتد.

کودکان بدون آنکه از عواقب فعاليت‌هاي اجتماعي خود در اينترنت مطلع باشند، عکس‌هاي شخصي خود را با ديگران به ‌اشتراک مي‌گذارند، درباره تاريخ سفر خود و اعضاي خانواده توضيح مي‌دهند، اطلاعاتي را در مورد شغل و ميزان درآمد والدين منتشر مي‌کنند و در مجموع مواردي را به‌ صورت عمومي ارائه مي‌دهند که مي‌تواند عاملي براي تهديد حريم شخصي آنها باشد.

به هر حال، اين روزها مطالعات گسترده در نقاط مختلف جهان آغاز شده است تا معايب شبکه‌هاي اجتماعي در روابط خانوادگي مشخص شود، اما نکته مهم براي ما اين است که بدانيم چگونه مي‌توانيم از اين ابزار اينترنتي به‌درستي بهره ببريم و بدون آنکه استفاده از آن را براي فرزندان خود به‌طور کامل ممنوع بدانيم، نحوه به‌کارگيري صحيح از آن را به فرزندان آموزش دهيم.

شبکه‌هاي اجتماعي اين روزها به يکي از بزرگ‌ترين عوامل براي زيرپا گذاشتن حريم شخصي تبديل شده‌اند ‌و والدين همواره نگران آن هستند که امنيت فرزندشان به ‌واسطه حضور در اين فضا دچار مشکل نشود. فرزندان جدا از اينکه در چه گروه سني قرار دارند، همواره مي‌توانند با اين تهديدها مواجه شوند و خطرات اجتماعي در فضاي مجازي آنها را تهديد کند.

 

مهم‌ترين دليل مردم براي حضور در شبکه‌هاي اجتماعي

  1. برقراري ارتباط نزديک با دوستان و اعضاي خانواده
  2. خواندن آخرين اتفاقات و اخبار در مورد دوستان و اطرافيان

 

تهیه و تنظیم: پلیس فتا فرماندهی انتظامی خراسان شمالی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون