نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/29      8:51:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:137


نسخه چاپی
طلاق و آسیب‌های ناشی از آن
گروه استان‌ها - اسلام می‌خواهد تا حد امکان طلاق صورت نگیرد و طلاق را به عنوان یک چاره‌جويي در مواردی که تنها راه، جدایی است، تجویز کرده و مردانی را که مرتب ازدواج می‌کنند و طلاق می‌دهند را دشمن خدا می‌داند.

تاریخچه طلاق به تاریخچه ازدواج بازمی‌گردد. به همان علت که بشر بنابه درخواست طبیعی خود پیوند ازدواج می‌بندد تا در کانون گرم خانواده و در کنار همسر خود به سکون و آرامش برسد، به همان گونه نیز ممکن است به دلایلی از ادامه زندگی خودداری کرده، طلاق را بپذیرد. طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسران از یکدیگر است. طلاق معمولاً وقتی اتفاق می‌افتد که استحکام رابطه زناشویی ازبین می‌رود و میان زوجین ناسازگاری و تنش وجود دارد.

 

مفهوم لغوی طلاق

واژه طلاق در پارسی، به معنای بیزاری و جدایی کامل است. در فرهنگ لغت عرب، واژه تطلیق برای گسست پیوند زناشویی بیشتر بکار می‌رود.

 

تعریف طلاق

انحلال رابطه همسری در ازدواج دائمی را که بعد از آن از نظر رعایت حقوق و تکالیف مربوط به زناشویی مسؤولیتی برای دو همسر نخواهد بود، طلاق می‌گویند اگر ازدواج را قرادادی بین دو شخص برای زندگی مشترک بدانیم، این قرارداد همواره دائم نیست و گاهی بنا به دلایلی فسخ می‌شود. جریان فسخ قرارداد بین یک زوج را اصطلاحاً طلاق می‌گویند.

 

طلاق در اسلام

اسلام می‌خواهد تا حد امکان طلاق صورت نگیرد و طلاق را به عنوان یک چاره‌جويي در مواردی که تنها راه، جدایی است، تجویز کرده است و مردانی را که مرتب ازدواج می‌کنند و طلاق می‌دهند را دشمن خدا می‌داند.

 

عوامل موثر در طلاق

 1. اعتیاد
 2. فقر و بحران‌های اقتصادی
 3. بیکاری
 4. نداشتن تجانس و عدم کفویت

 

آثار روانی طلاق بر زوجین

می‌توان از اثرات آن به احساس پوچی، تنهایی و منزوی شدن فرد اشاره كرد، همچنین ممکن است فرد نسبت به جنس مخالف بدبین شده و وی رادر تصمیم‌گیری برای ازدواج مجدد با مشکل مواجه سازد. افراد جامعه نسبت به افراد مطلقه احساس ترحم می‌کنند و به آنها برچسب می‌زنند، در نتیجه فرد احساس کمبود بیشتر کرده و احساس ناامنی مي‌كند. از طرفی دلسوزی بیش از حد اطرافیان و جامعه نیز باعث می‌شود مشکلات روحی افراد مطلقه تشدید شده و جو بی‌اعتمای به وجود می‌آید.

 

آسیب‌های اجتماعی ناشی از طلاق بر فرد و جامعه

طلاق به هر دلیل درست یا نادرست پیامدهایی دارد،هم برای فرد و هم برای اجتماع افراد مطلقه و فرزندان طلاق در بهترین حالت شاید ترحم محیط و افراد پیرامون خودرا دریافت کنند و زندگی ناقص است که غالبا زنان و فرزندان بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد و دو نیمه شدن خانواده در اغلب موارد اثرات روحی، روانی و اقتصادی دراز مدتی را بر جمیع اعضای خانواده و حتی اطرافیان بر جای خواهد گذاشت که مهمترین این آسیب ها عبارتند از:

 1. ایجاد روحیه پرخاشگری
 2. بحران‌های اقتصادی و عواقب آن

 

آثار روانی طلاق بر کودکان

طلاق یکی از فشارزاترین حوادثی است که احتمال دارد در زندگی یک فرد روی دهد.حادثه‌ای که بیشتر افراد، چه کودک و چه بزرگسال، از لحاظ روان شناختی آمادگی مواجهه با آن را ندارد. چرا که از لحاظ فرهنگی طلاق حادثه‌ای نامعمول با اثرات منفی بسیار افراد درگیر با آن تلقی می‌شود.

 

راه‌های پیشگیری از طلاق

هرگاه عمل طلاق بدون وجود انگیزه‌ای منطقی صورت گیرد، به عنوان فرار از تعهد تلقی شده و سبب بروز مشکلاتی برای همسر و فرزندان مي‌شود و سرانجام برای جامعه زیانبار خواهد بود. از این رو تمامی عناصر جامعه می‌بایست به هر نحو ممکن و منطقی از آن جلوگیری کنند. در این میان نقش خانواده بسیار مهم است. خانواده و والدین می‌توانند تا حد امکان از وقوع چنین پیش آمد ناگواری پیشگیری کرده و با بکار بستن برخی رفتارها، وظیفه پیشگیرانه خود را عملی سازند. در این قسمت به برخی از آن وظایف اشاره خواهد شد.

 1. رعایت اصول همسرگزینی
 2. توجه به مسائل معنی و دینی
 3. پرهیز از خشونت‌های خانواگی
 4. تعدیل کردن توقعات
 5. آگاهی از اهمیت و شرایط ازدواج
 6. ازدواج عاقلانه
 7. حمایت مالی اطرافیان
 8. ازدواج مناسب
 9. ساده زیستی
 10. پرهیز شدید از ازدواج اجباری
 11. داوری صلح جویانه
 12. عدم دخالت اطرافیان

دلایل احتمالی از هم گسیختگی زندگی زناشویی از طریق طلاق، تقریباً بی‌شمارند، زیرا پیوند زناشویی دو شخصیت منحصر به فرد با دو زمینه متفاوت را برای زندگی در زیر یک سقف گردهم می آورد. شاید مهم‌ترین دلیل طلاق این باشد که پیش از ازدواج، یکی از طرفین از دیگری چشم داشت‌های بیش از حد و انتظارات نامعقول دارد. در جوامع امروزی عشق و علاقه پرشور یکی از عوامل مهم زندگی زناشویی به شمار می‌آید. پیش از ازدواج یک زوج معتقدند تا زمانی که عشق شان به همدیگر فروکش نکند، برهر مشکلی می‌توان فائق آمد. آن ها بزودی تشخیص می‌دهند که آتش عشق پیشین فروکش کرده و برای حل مسائل باید راه‌های عملی‌تری را پیش بگیرند.

 

نویسنده: واحد مشاوره و مددکاری اجتماعی کلانتری مرکزی رضوانشهر- گیلان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • اخبار گوناگون