نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/29      9:10:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:154


نسخه چاپی
امنیت و توسعه
گروه اجتماعی - امروزه نقش و اهميت امنيت در پيشرفت هرجامعه اي تا بدان حد است كه آن را بستر هر گونه توسعه اي مي دانند و در مورد دستاورد‌هاي اجتماعی بشر می‌توان ردپایی از امنیت را به وضوح مشاهده کرد.

از دیرباز امنیت یک نیاز اساسی برای حیات بشر بوده است. مقوله امنيت و نظم اجتماعي در جوامع سازمان يافته از اساسي ترين عوامل توسعه و رشد فرهنگي، اقتصادی و اجتماعي به شمار مي رود. بنابر عقیده بسیاری از پژوهشگران مهمتر از امنيت موضوع احساس امنيت است. دريك جامعه ممكن است فرد به دلايلی مانندعدم تربيت صحيح در خانواده (ناامني رواني) و یا به دليل موقعيت و وضعيت خاص حاكم بريك جامعه احساس نا امنی داشته باشد.

امنیت درونی یا همان امنیت روانی، مسلماً مهمترین فاکتور زندگی سالم هر انسانی مي‌باشد. با پیچیده شدن جوامع و پیرو آن روابط اجتماعی، متغیر‌هایی که بر روی امنیت روانی افراد تاثیر مستقیم و غیر‌مستقیم دارند بسیار گسترده شده است. شغل، طبقه اجتماعی، امید به زندگی، اعتبار اجتماعی و بسیاری موارد دیگر مي‌توانند امنیت روانی افراد را تضمین یا مختل کنند.

در عین حال امنیت اجتماعی و به عبارت دیگر امنیت بیرونی ارتباط تنگاتنگی با امنیت روانی یک جامعه دارد. رخداد‌هایي مانند جنگ، سوانح طبیعی، فساد و هرج و مرج‌هاي اجتماعی، تهدید‌کننده امنیت اجتماعی یک جامعه مي‌باشد و به طبع آن تاثیر مستقیمی بر روی امنیت روانی افراد یک جامعه مي‌گذارد.از جهت دیگر بزرگترین دستاورد ادیان الهی حفظ امنیت روحی و روانی انسان‌ها در مقابل پلیدی‌ها و وسوسه‌هاي شیطانی بوده است.

باید توجه داشت، برداشت ما از واژه امنیت و عوامل تامین‌کننده آن با توجه به زمان و فرهنگ جوامع مختلف متغیر می‌باشد. ممکن است در برخی از جوامع اقتصاد و معیشت نقشی اساسی در امنیت روانی و اجتماعی افراد داشته باشد و در جامعه ای دیگر مواردی همچون فرهنگ و حقوق انسان ها.

مقوله امنيت و نظم لازم و ملزوم يكديگرند به طوري كه جامعه بدون نظم اجتماعي فاقد امنيت خواهد بود. امنيت عليرغم اينكه يك پديده اجتماعي است يك احساس دروني نيز مي باشد كه توجه انسان را به آينده و شرايطي كه براي او بوجود خواهد آمد و نيز استفاده از آنچه هست جهت دسترسي به آينده مطلوب جلب مي كند.

اما احساس امنيت به مراتب مهمتر از امنيت مي باشد. اين مسئله از نخستين لازمه هاي اعتمادسازي در جامعه است. ولي زندگي پيچيده كنوني، ايجاد شهر ها و شهرك های مختلف و ارتباطات گسترده مجازی از یک طرف و معضلاتی همچون اعتیاد از طرف دیگر، بستر ساز زمينه هاي مناسب براي افرادي خواهد بود كه با زير پا گذاشتن هنجارها و قوانين موجود مرتكب جرم شده و با اعمال خود باعث ايجاد ناامني و برهم زدن نظم و امنيت جامعه مي شوند.

بي شك اساسي ترين هدف نيروي انتظامي استقرار نظم و امنيت و تأمين آسايش عمومي و فردي است. هنگامي كه پليس در بعد امنيت عيني موفق باشد مي توان انتظار داشت كه در ساير ابعاد و مأموريت هاي خود موفق و كارآمد باشد.

حضور مردم در فضاي عمومي شهر مستلزم احساس امنيت از سوي آنان است که انسان ها براي دستيابي به زندگي سالم و تداوم روابط اجتماعي نيازمند آن هستند. احساس ناامني مانع ايجاد رشد فرهنگي، اجتماعي و مشارکت عمومي مردم در ساختارهاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي ميشود و هزينه هايي بر جامعه تحميل مي کند. از آنجايي که پليس تامين کننده امنيت شهروندان است، نقش آن در رضايت مندي مردم بسيار حائز اهميت است.

وقوع جرايم اثرات منفی در اذهان عمومی بر جاي مي گذارد. اگر چه نيروي انتظامي بنا به وظيفه ذاتي و قانوني خود با مخلان نظم و امنيت برخورد مي كند و متناسب با شاخص هاي موجود يك امنيت قابل قبول در جامعه ارائه مي دهد اما برای رسیدن به یک نقطه ایده آل باید آحاد مردم و همه متولیان این امر با تمام توان تلاش کرده و یار و همراه پلیس باشند.

در پایان می توان گفت، وقتی پلیس در انجام مأموریت ‌هایش موفق است که جامعه را با خود همراه داشته باشد و همه اقشار و گروه ‌های اجتماعی نیز در مقابل پلیس، احساس مسئولیت کنند. امروزه نیروی پلیس در کشورهای پیشرفته، دوره اقتدارگرایی خود را پشت سر نهاده‌اند و وارد دوره جامعه‌گرایی شده‌اند، در این دوره پلیس در جهت برقراری رابطه نزدیک با افراد جامعه حرکت می‌کند و از اینرو نیروی پلیس تعامل نزدیکی با افراد جامعه دارد؛ به آموزش و آگاه سازی آنان می‌پردازد و ایشان را در حل و فصل منازعات و اختلافات محلی یاری می‌دهد. طبق این رویکرد، پلیس بایستی همواره در دسترس مردم، همجوار با مردم و در تماس مستقیم و مستمر با شهروندان و مسائل آنان باشد. پلیس می‌تواند با آگاهی از واقعیت ‌های جامعه شناختی، به برنامه‌ریزی برای پیشگیری از جرایم بپردازد. راهبرد اساسی پلیس، مشورت و رایزنی‌های منظم و نظام‌مند با افراد جامعه و تشکل‌ های مردمی و اتخاذ تدابیر مناسب محلی برای پیشگیری از بزهکاری‌ها در محله ‌های جرم‌ زا است.‏

 

نویسنده: سرتیپ دوم ستاد علی اکبر جاویدان؛ فرمانده انتظامی گلستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون