نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/29      9:12:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:113


نسخه چاپی
الگوسازي در دختران
گروه استان ها - پس از پدر و مادر، برادران و خواهران بیشترین تأثیر را روى دختران دارند، به ویژه زمانى که داراى برادر یا خواهرى بزرگ‏تر بوده و تفاوت سنی‌‏شان نیز زیاد باشد.

 

با توجه به اینکه دختران سال‏‌هاى نخستین زندگی‌‏شان را در محیط خانه همراه با والدین و دیگر اعضاى خانواده است، هر آنچه را از آنان می‌‏بیند الگوبردارى کرده و خصوصیات اخلاقى و عقیدتى را از آنان می‌آموزد. اینکه مردم در قضاوت‏ هایشان رفتارهاى دختران را به حساب پدر و مادر آنان می‌‏گذارند ناشى از این واقعیت است. واضح است خانواده در سازندگى یا ویرانى شخصیت دختران جوان و نوجوان نقش اساسى دارد و از محیط خانوادگى است که اوصافى از قبیل زبان گفتارى، آداب معاشرت و... را می‌آموزند.

پس از پدر و مادر، برادران و خواهران بیشترین تأثیر را روى دختران دارند، به ویژه زمانى که داراى برادر یا خواهرى بزرگ‏تر بوده و تفاوت سنی‌شان نیز زیاد باشد. حتى خواهر بزرگ‏تر و برادر بزرگ‏تر می ‏تواند نقش مادر و پدر را براى دختران کوچک‏تر ایفا کنند. گاهى آنان براى دور ماندن از شرّشان و یا همرنگ ساختن خود با ایشان سعى می ‏کنند رفتارشان را بر اساس خواسته‏‌هاى آنها تغییر و تطبیق دهند.

از این‌‏رو، چنانچه والدین بتوانند فرزند(دختر یا پسر) بزرگ‏تر را خوب تربیت کنند، تقریباً در تربیت بقیه بچه‏‌ها موفق‏‌ترند؛ زیرا بچه‏‌هاى بزرگ‏تر نسبت به کوچک‏تر نقش الگویى دارند. پس از والدین و اعضاى خانواده، مربیان و معلمان و اعضا و اولیاء مدرسه بیشترین تأثیر را در تربیت دختران دارند. اینان در سنین پایین تحت تأثیر والدین خود هستند اما وقتى وارد مدرسه مى‌‏شوند از معلمان‏شان تأثیر مى‏پذیرند.

معلم پس از پدر و مادر بانفوذترین افراد در امر تربیت دختران است. دختران به ویژه در دوره ابتدایى شدیداً تحت تأثیر معلمان خود بوده و رفتارشان را الگو قرار می‏ دهند. دوستان، معاشران و همسالان، گروه دیگرى هستند که مى‌توانند تأثیر فراوانى بر روان دختران نوجوان و جوان بگذارند.

دختران بخش قابل توجهى از رفتار و کیفیت معاشرت را از دوستان خود می ‏آموزند و این تبعیت بدین خاطر است که به تناسب سن همگام با دوستان و اندیشه ‏هاى آنها هماهنگى می‌شوند. دختران به کارهاى جدید رغبت دارند و زمانى که با آن مواجه می‌شوند سعى می‌کنند از دوستان‏شان تقلید کنند.

به بیان دیگر، در دختران جوان و نوجوان حالت تشابه‏‌جویى و همانندسازى وجود دارد و سعى دارند خود را همانند دیگران به ویژه آنان که مورد علاقه و تأییدشان است بسازند. دختران با ورود به اجتماع، به دلیل تناسب در سن و رفتار و گفتار جذب دوستان و همسالان خود شده و از آنان تقلید می ‏کنند. آنان معمولاً مبانى اخلاقى، ارزش‌‏هاى اجتماعى، نظام حکومتى، آداب و رسوم، نوع روابط و نوع اعمال خود را از معاشران‏شان می ‏آموزند. همسالان از راه‌هاى منحصر به فرد و عمده‏اى در شکل ‏گیرى شخصیت، رفتار اجتماعى، ارزش‌‏ها و نگرش‌‏هاى یکدیگر دخالت دارند.

دختران از طریق سرمشق‏‌دهى، اعمال قابل تقلید، تشویق یا تنبیه، پاسخ‏‌هاى خاص و ارزشیابى فعالیت‏ هاى یکدیگر و بازخوردى که به هم می ‏دهند در یکدیگر تأثیر می ‏گذارند. در حقیقت، علت اساسى گرایش دختران نسبت به هم را باید در «مشابهت» جستجو کرد. بنابراین چه بسا دخترانى که در خانه تربیت نیکو داشته‌‏اند ولى در مدرسه یا در کنار معاشران و دوستان بد دچار لغزش و انحراف شده باشند. در حقیقت، بسیارى از کج‏ خلقی ها، انحراف‏‌ها و ناسازگاری‌ها بر اساس تأثیرى است که دوستان و معاشران دختران در مدرسه یا محیط خارج بر آنها گذارده‌‏اند.

از دیگر افرادى که روى شخصیت و منش دختران تأثیر دارند می ‏توان به چهره‏ هاى ورزشى و هنرى اشاره داشت. در عصر حاضر که نگاه جوانان و نوجوانان دختر به طور گسترده‏اى به مقوله هنر و ورزش دوخته شده به یقین از نقش مهم و تأثیرگذار این طیف نمی‌توان غافل ماند. دختران جوان و نوجوان با علاقه ه‏اى که به هنرپیشه یا بازیکن ورزشى خاصى دارند به طور مستقیم تحت تأثیر رفتارهاى دیگر آنها نیز بوده و به عبارت دیگر الگو می ‏گیرند.

نظر به اهمیت این موضوع مهم تربیتى است که سردمداران فرهنگى در تمام کشورهاى دنیا توجه ویژه‏اى به این حوزه داشته و بسیارى از اهداف‏شان را در قالب هنر و یا شخصیت‏‌هاى مختلف ورزشى پیاده می کنند. بنابراین جاى تعجب ندارد اگر بسیارى از دختران نوجوان و جوان را در خانه و خیابان ببینیم که در سخن گفتن، مدل لباس و مو، نحوه رفتار و... تحت تأثیر این چهره ‏ها قرار داشته باشند.

در هر حال، موضوع الگوپذیرى مسئله‏ اى کاملاً جدى و با اهمیت است که خانواده ‏ها، اولیاء مدارس و متولیان فرهنگى جامعه باید با حساسیت ویژه ‏اى به آن اهتمام داشته باشند. مغز در دوران کودکى، نوجوانى و جوانى همانند دوربین عکاسى است. در این حالت از عقل پیروى نمی ‏شود بلکه دختران تابع احساسات و تقلید هستند.

 

تهیه و تنظیم: اداره اطلاع رسانی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون