نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/1      16:37:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:588


نسخه چاپی
نقش آموزش در کاهش تخلفات و تصادفات رانندگی
گروه اجتماعی – امروزه در بیشتر کشورها براي الزام رانندگان به رانندگی صحیح ، از سنين كودكي به امر آموزش ترافيك پرداخته مي شود و در اين راستا شهرك هاي ترافیک براي كودكان و نوجوانان در پارك ها و محل هاي مختلف ايجاد مي‌شود.

آموزش، مهمترين و خاص‌ترين مؤلفه در رانندگي صحيح و منطبق بر قانون است. رانندگي صحيح يعني ترافيك روان و حادثه كمتر. نيروي انتظامي به عنوان مجري امنيت به تنهايي نمي‌تواند ايجادكننده و تامين‌كننده نظم اجتماعي باشد بلكه نهادهاي ديگر از قبيل خانواده ،مساجد ،مدارس ،دانشگاه ها ،شهرداري ها ،رسانه هاي محلي و تصويري ،راه و ترابري و حمل و نقل عمومي مهمترين وظيفه را در اين حوزه برعهده دارند.

امروزه  در بیشتر کشورها براي ارتقای فرهنگ ترافيك كه همان رانندگي صحیح در بین رانندگان است، از سنين كودكي به امر آموزش ترافيك پرداخته شده و در اين راستا شهرك هاي ترافیکی براي كودكان و نوجوانان در پارك ها و محل هاي مختلف ايجاد و  در اين شهرك ها كودك با فرهنگ رانندگي آشنا مي‌شود و اصول رانندگي را فرا مي‌گيرد.

بنابراين با انجام آموزش‌هاي لازم حال توسط هر نهاد و به هر طريق در سطح جامعه ،باید به نوعی تعهد و التزام قلبي دراقشار مختلف جامعه ایجاد و آنان را به احترام و اجراي صحيح مقررات رانندگي برانگيخت زيرا در صورت وجود معابر وسيع و استاندارد و مناسب بودن شرايط جوي و اجراي مقررات توسط ماموران انتظامي باز امر آموزش است كه در مردم نفوذ دارد.

در اين صورت اگر شخص آموزش ديده اي بر اثر بي توجهي يا هر دليل ديگر مرتكب تخلفی شود و سيستم يا تدبيري در اين مورد وجود نداشته باشد كه آن شخص را تنبيه كند در اثر گذشت زمان اين امر در جامعه تسري پيدا نموده و آن جامعه دچار هرج و مرج خواهد شد لذا ضروري است كه براي ضمانت آموزش، مقرراتی نيز اعمال شود. پس براي تسهيل در امر عبور و مرور علاوه بر آموزش‌دهي اجراي آيين نامه راهنمايي و رانندگي نیز لازم الاجرا است.

علاوه بر این باید اذعان کرد که اگر ما در حوزه آموزش گروه هاي هدفمان را مشخص كنيم و سپس به شكل مستمر به اين گروه ها آموزش دهيم‌، نتيجه اثربخشي را مي‌بينيم. پليس در بحث هميار پليس به اين تجربه دست پيدا كرد كه مي شود با راهكارهاي بسيار خوب و نرم افزاري به گونه اي عمل كرد كه نسل آينده ، رانندگان قانونمند تربیت شوند وفرهنگ ترافيك جامعه ارتقا پیدا کند.

براساس تحقیقی که انجام شده نشان می دهد کشور هلند با توجه به اقدامات خوبي كه در خصوص كاهش تصادفات و تلفات رانندگی داشته توانسته رتبه اول ايمني و فرهنگ ترافيك را در دنيا دارد به دست آورد.

كارهايي كه در اين كشور صورت گرفته تا اين موضوع عملي شود اين است كه آموزش فرهنگ ترافيك را از پايين‌ترين سن ممكن آغاز كرده و تا پايان عمر نيز اين آموزش ها ادامه دارد.

اما در ايران بعد از صدور گواهي‌نامه براي فرد او را رها مي‌كنيم و بعد از مدتي شخص براي تمديد گواهينامه يك سري تست‌ها را گذرانده و گواهي‌نامه خود را دريافت مي‌كند و هيچ بازآموزي را در برنامه نداريم. اين موضوع نشان می دهد كه پليس هم بايد ديد خود را نسبت به رانندگان تغيير دهد.

باید متذکر شد که ما از بسياري افراد جامعه غافل هستيم افرادي هستند كه در كارخانه‌ها ، مشاغل آزاد و ... در حال كار هستند و از برنامه آموزشي ما كمترين بهره را مي‌برند. ما بايد همه گروه‌ها را در بحث آموزش فعال كنيم.

امر آموزش به دليل اينكه اثرات مثبت بسيار خوبي دردراز مدت دارد بايد در همه جنبه ها به خوبي دنبال و نياز هاي اين امر برطرف شود. هميشه آموزش به ديد يك امر بدون تاثير و اولويت آخر ديده شده است. اما حقیقت آن است که هر چه بر روي آموزش سرمايه گذاري كنيم مصداق امر پيشگيري بهتر از درمان است را براي ما تداعي خواهد کرد.

پيشنهادات

یکی از راه کارهایی که می تواند از طریق بحث آموزش و فرهنگ سازي به كاهش تصادفات و تخلفات رانندگي كمك كرد و فرهنگ رانندگي مردم را ارتقا داد گنجاندن این آموزش ها در تمامی مقاطع تحصیلی برای دانش آموزان از اول ابتدایی تا پایان دوره متوسطه و حتی تحصیل در دانشگاه ها است.

مطمئناً اگر ما در حوزه آموزش مشخصاً گروه هاي هدفمان را مشخص كنيم و سپس به شكل مستمر به اين گروه‌ها آموزش دهيم‌، نتيجه اثربخشي خواهیم دید. استمرار در آموزش موضوعی است که باید همیشه آن را مد نظر قرار داد و بايد آموزش فرهنگ ترافيك از پايين‌ترين سن ممكن آغاز و تا پايان عمر نيز اين آموزش‌ها ادامه یابد.

بايد همه گروه‌ها را در بحث آموزش فعال كرد. حتي افرادي كه در كارخانه‌ها و مشاغل آزاد در حال فعاليت هستند و بايد در دل جامعه بين همه گروه ها ایجاد و اين كار با باور سازي شود يعني جامعه باور كند كه به اين آموزش نياز دارد.

امر آموزش به دليل اينكه اثرات مثبت دراز مدت بسيار خوبي دارد بايد در همه جنبه ها به خوبي دنبال و نياز هاي اين امر برطرف شود.تهيه كليپ‌ها هشدار دهنده خود می تواند تلنگری برای مخاطبان و یک آموزش و باید در تولید و انتشار این گونه کلیپ ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اهتمام بیشتری کرد.

بايد سليقه جامعه را به سمت رنگ‌هايي برد كه كاهش تصادفات را كاهش مي‌دهد چون روحيه مردم دچار تغيير مي‌شود و صبر آنها بالا مي‌رود و اگر بتوانيم با روش‌هاي روانشناسانه روحيه و صبر مردم را ارتقا دهيم در كاهش تصادفات و تنش‌هاي رانندگي هم تاثير مناسبي خواهد داشت.

با استفاده از ظرفيت‌هاي استاني برنامه‌ها و كارهايي صورت گيرد تا خودمان و شهروندان را به سمتي ببريم كه برنامه و زمان‌بندي درست و دقيقي داشته باشيم‌، اين يكي از اقدامات پيشگيرانه است كه در حوزه امنيت ترافيك برون‌شهري و درون‌شهري به ما كمك می كند كه از سرعت مطمئنه فراتر نرويم.

علاوه بر درست كردن فكر بايد فكر ايجاد تسهيلات هم باشيم و قوانين به گونه اي باشد كه قابلیت اجرا شدن داشته باشند.مي‌توان در هر خيابان آمارگيري كرد و تخلف خاص خيابان را پيدا كرده و مانور‌هاي تبليغاتي در آن خيابان را هدفمندتر كرد.

یکی دیگر از کارهای پیشگیرانه استفاده از تلويزيون‌هاي شهری برای این منظور است می توان آمار لحظه‌اي از تصادفات و تعداد جان باختگان و علت وقوع این تصادفات را به مردم ارائه داد تا توجهشان به اين امر بیشتر شود.

نویسنده: سرتیپ دوم پاسدار مهدی معصوم بیگی - فرمانده انتظامي استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون