نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/1      16:39:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:191


نسخه چاپی
نقش دین و تربیت دینی در پیشگیری از کجروی های اجتماعی
گروه اجتماعی- در اهمیت کانون خانواده همین بس که رسول خدا (ص) فرمودند: هیچ بنیادی نزد خداوند پسندیده تر از بنیاد خانواده نیست.

 

در اهمیت کانون خانواده همین بس که رسول خدا (ص) فرمودند: ((هیچ بنیادی نزد خداوند پسندیده تر از بنیاد خانواده نیست.)) چیزی که دنیا و جامعه امروز را گرفتار خود کرده خلاء معنویت است ، در دنیای غرب می بینیم که به دور از دین و مذهب، افراد جامعه به بسیاری از اختلالات اجتماعی و ناراحتی های روحی دچار شده اند و انواع خودکشی، ريا، سرقت ، انحرافات جنسی و کجروی اجتماعی از پیامد های فرهنگ غربی می باشد.

وقتی که آموزه های دینی در فطرت درونی فرد رشد کرده، وجدان درونی او بیدار شده و خداوند بزرگ را متوجه اعمال خود می داند فرد از کجروی های اجتماعی مانند انحرافات جنسی، بد حجابی ، خودکشی ، قانون شکنی ، و ثروت اندوزی دور می شود.

دنیای غرب به بهانه هدیه آزادی بی حد و اندازه و بی قید و شرط ، ارزش های دینی را زیر صدها تن خاک دفن کرد تا بشریت را به خوشی و لذت آنی برساند، بدون این که بفهمد چه بهایی را باید مقابل این آزادی پرداخت نماید. بهای سنگین آن ها در مقابل این خوشی های زود گذر ، نابودی ارزش های انسانی ، از هم پاشیدگی خانواده ها ، افزایش فرزندان بدون پدر و مادر ، بازیچه شدن زنان ، قتل ، اعتیاد ، جرائم اجتماعی با رنگ و طعمی خوش بوده است.

نتایج بررسی و تحقیقات نشان می دهد که غالب مجرمان، افراد دور شده از دنیا هستند و یا در خانواده هایی پرورش یافته اند که در آن ارزش های معنوی کمرنگ شده است و ازش های مادی جای آن را گرفته است.

نقش باور های دینی در شکل گیری شخصیت

ارزشها و باورها و در راس آنها ایمان و اعتقادات دینی و مذهبی از عناصر متشکله مهم شخصیت انسانی بوده ، همچنین دستورات دینی در تمام شئونات زندگی دخالت داشته و از عوامل موثر در رشد شخصیت می باشد و روابط بین فردی و اجتماعی افراد را مشخص و معین می کند.

دین با سه خصیصه ، درونی ساختن تعلیمات ، ارائه تصویر دل انگیز و آرام بخش از آفرینش ، هستی و طرح الگوی موفق ، تا حد زیادی به پیروان خود مصونیت می بخشد. کسانی که به بزه های اجتماعی از جمله اعتیاد دست می زنند اغلب نگاه مثبتی به کلیت آفرینش ندارند.

آنجا که آدمی را از درون هشدار دهنده ای است و فرمان ها.... بیرونی بلکه از خویشتن خود انسانی صادر می شود و این فرد هر لحظه و مکانی با مراقبتی درونی و همیشگی روبروست این فرد طبعا کمتر منحرف می شود. در اینجا اغوا کننده و اندرز کننده از درون است.

معنویت ریشه و خاستگاه گناه و انحراف را می سوزاند و با آموزه دینی خود که در همه زمان وجود دارد و در اسلام به شکل کاملتر و جامع تر دیده می شود نقش بازدارنده ای را در برابر انحرافات اجتماعی ایفا می کند.

نقش اعتقادات دینی و مذهبی بر کنترل فشار ها و پیامدها در زندگی

اعتقادات دینی و مذهبی اثر مثبتی بر سازگاری و بهداشت روانی افراد دارد و باعث می شود افراد زندگی شادتری داشته باشند . به عنوان مثال هر چه نگرش مذهبی قویتر باشد میزان اضطراب و افسردگی ناشی از انتظار مرگ خصوصا در بین پیران کاهش پیدا می کند.

اعتقادات دینی و مذهبی می تواند به عنوان بخشی از فرایند مقابله در برابر محدودیت ها شخصی و اجتماعی فرد تلقی شده و نیز چگونگی ادراک از رویداد های فشار زا را در زندگی تحت تاثیر قرار دهد.

اعتقادات دینی و مذهبی می تواند بر روی نتایج و پیامدهای حاصل از عوامل فشار زا تاثیر گذاشته و به عبارتی تفسیر افراد از نتایج و عواقب مربوط به رویداد ها و حوادث زندگی ، تحت تاثیر باورها و اعتقادات مذهبی قرار می گیرد.

اعتقادات دینی و مذهبی می تواند به عنوان یک سیستم کنترل اجتماعی تاثیر زیادی روی رفتار و نگرش های مهم زندگی از جمله برنامه ریزی خانواده ، انتخاب شغل ، انتخاب دوست، برنامه های تفریحی، چگونگی پاسخ به نیازها و غرایز و در نهایت چگونگی تفسیر رویدادهای زندگی روزانه داشته باشند.

اعتقادات دینی و مذهبی به عنوان یک محرک در زندگی در تفکرات فردی تاثیر می گذارد و این مولفه نیز به نوبه خود در روابط بین جسم و ذهن اثر دارد و از طریق سیستم ایمنی عصبی -روانی خود را در رفتار فرد نشان می دهد.

نقش اعتقادات دینی در کاهش انحرافات

به طور کلی گرایش به اعتقادات دینی و مذهبی و مشارکت در فعالیت های مذهبی در کاهش انحراف و اقدام به اعمال بزهکارانه از جمله مصرف مواد مخدر و کنترل رفتارهای نامطلوب جنسی ، خودکشی و ... موثر است.

تحقیقات نشان داده اکثر بزهکاران و مجرمان کسانی هستند که رابطه خوبی با مسائل دینی ، اعتقادی و مذهبی ندارد.

امروزه تجویز داروی دینی و توسعة ایمان دینی یکی از مسائل مهمی است که مورد توجه اکثر درمانگران و روانشناسان قرار گرفته است.

گرایش به دین و اعتقادات معنوی نه تنها نقش مهمی را در تامین سلامت افراد ایفا می کند بلکه دوری از آن نیز مشکلاتی را برای بشر به همراه دارد.

 

تهیه و تنظیم: سرتیپ دوم ستاد پاسدار کامرانی صالح؛ فرمانده انتظامی استان همدان

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون