نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/4      17:0:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:210


نسخه چاپی
آشنایی با تجهیزات نوین پیشگیری از سرقت منزل
گروه اجتماعی _ امروزه با پيشرفت بشر در زمينه هاي مختلف، راه هاي نفوذ سارقان و مجرمان به طور چشمگيري كاهش يافته كه از آنجمله مي توان به استفاده از تجهيزات مدرن براي مقابله با سرقت منازل اشاره كرد.

يك ضرب المثل قديمي ايراني است كه مي گويد "مالت را سفت بچسب و همسايه را دزد نكن" اين ضرب المثل نشان مي دهد كه از قديم الايام مردم به استفاده از اصول ايمني در مراقبت اموال و دارايي هاي خود اعتقاد داشتند و استفاده از تجهيزات مدرن براي حفظ اموال به يك فرهنگ عمومي در بين مردم در آمده بوده است. چيزي كه اين روزه ها كمتر شاهد آن هستيم زيرا تحقيقات پليس نشان مي دهد كه بيشتر سرقت هاي منزل، خودرو، موتورسيكلت، مغازه و ... ناشي از سهل انگاري و عدم رعايت اصول ايمني از سوي مالباختگان رخ داده است.

متاسفانه امروز بسياري از مردم اعتقادي به هزينه كردن براي تهيه ابزارها و تجهيزات پيشرفته ضد سرقت و يا كارهاي هزينه بري كه مي تواند آنها را در برابر سارقان ايمن نگهدارد ندارند. اين درحالي است كه روزانه هزينه هاي بسياري براي تهيه اموال و وسايل جديد صرف مي شود اما هزينه اي براي نگهداري آنها پيش بيني نمي شود.

در اينجا اين سوال پيش مي آيد كه آيا صرف كردن هزينه اي ناچيز براي خريدن قفل پدال و فرمان و دزدگير و يا هزينه پارك وسيله نقليه در پاركينگ های مجاز، صرف كردن هزينه اي براي مجهز كردن منزل خود به تجهيزات مدرن نظیرآیفون های هوشمند، نرده،  دزد گير و ... بهتر از به وجود آمدن ناراحتي ها و استرس هاي ناشي از وقوع سرقت هاي احتمالي و احياناً از دست دادن اموال با ارزش خود نيست. پس چه بهتر كه بكاربستن توصيه ها و هشدارهاي انتظامي و استفاده از تجهيزات ضد سرقت را به يك فرهنگ عمومي تبديل كنيم و راه را براي سارقان ببنديم و امنيت جامعه خود را به ياري پليس و دستگاه هاي قضايي بالا ببريم.

در اين جا تعدادي از تجهيزاتي كه مي تواند منازل را در برابر نفوذ سارقان ايمن نگهدارد معرفي مي كنيم:

1-درهاي ضد سرقت

اين درها كه در انواع مختلف ساخته شده اند به صورت كنترلي، لمسي با شناسايي انگشتان دست مالكان و يا رمز عبور و ... هستند و از ايمني بسيار بالا و مقاومي برخوردارند و نفوذ هر سارقي را به منازلي كه داراي چنين درهايي باشند غير ممكن مي كند.

2-استفاده از چراغ هاي تايمردار

از اين چراغ ها مي توان در زماني كه مالكان به مسافرت هاي طولاني مدت مي روند استفاده شود.اين چراغ به طور اتوماتيك و براساس تنظيمات صورت گرفته در ساعات روز خاموش و در ساعات شب روشن مي شوند و سارقان به همين دليل احساس مي كنند كه ساكنان منزل را ترك نكرده اند.

در اين جا بايد گفت متاسفانه بسياري از مردم به غلط موقع رفتن  به مسافرت يك يا چند عدد از چراغ هاي منزل خود را روشن مي گذارند اين درحالي است كه وقتي سارقان با چراغ هايي كه هم در روز و هم در شب روشن هستند متوجه عدم حضور ساكنان در منزل خواهند شد و اين شيوه مناسبي براي گمراه كردن سارقان نخواهد بود.

3-استفاده از آيفون هاي تصويري هشدار دهنده

اخيراً آيفون هاي تصويري هشداردهنده اي به بازار آمده كه با وجود نبودن ساكنان منزل اين آيفون ها به طور اتوماتيك صداي ضبط شده ساكنان را پخش كرده و سارقان به تصور اينكه در منزل افراد ساكن وجود دارند قيد سرقت منزل را مي زنند.

4-استفاده از صندوق امانات بانك ها

متاسفانه بسياري از مردم به دليل هزينه نكردن اموال و دارايي هاي با ارزش خود شامل سكه هاي طلا و وجوه نقد را در گاو صندوق هاي منازل و حتي در كمد لباس نگهداري مي كنند،كه بايد گفت اين گونه كارها زمينه سرقت از منازل آن ها را بيشتر مي كند وعمل آنها نوعي سهل انگاري در نگهداري اموال محسوب مي شود در حالي كه آن ها مي توانند با ثبت نام و پرداختن هزينه اي جزيي به بانك از صندوق امانات آن ها براي نگهداري اموال با ارزش خود استفاده كنند و هميشه نيز در آسودگي و اطمينان كامل بسر ببرند.

5- استفاده از نرده ها، شيشه هاي دودي و دزدگير ها و دوربين هاي مداربسته

در پايان مي توان به چند نمونه ديگر از ابزارها و تجهيزات مدرن امروزي كه مي تواند منازل را در برابر سارقان ايمن نگهدارد همچون نرده هاي دزدگير، استفاده از آژيرخطر، نصب شيشه هاي مخصوصي كه قابل ديد از بيرون نيستند بر روي پنجره ها و دوربين هاي مداربسته اشاره كرد.

بياييم با فرهنگ سازي عمومي در بكارگيري تجهيزات نگهدارنده و رعايت اصول ايمني و هشدارهاي انتظامي امنيت جامعه خود را بالا برده و خودمان پليس خود باشيم و زمينه جرم و تخلف و مورد بزه قرار گرفتن را به سارقان ندهيم.

نویسنده: سرتیپ دوم پاسدار مهدی معصوم بیگی ؛فرمانده انتظامي استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون