نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/4      17:11:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:287


نسخه چاپی
حجاب و نقش آن در مسئوليت هاي اجتماعي
گروه اجتماعی - روشن است كه حجاب اسلامي نقش اساسي در حفظ نسل و تامين پاكي خلقت نسل هاي آينده دارد، چرا كه زن مربي جامعه است ،پس اگر او دامن خود را در پناه پوشش حفظ كند سعادت انسان هاي آينده را پايه ريزي كرده است.

هر انساني در برابر اجتماع خود وظايف و مسؤوليت هايي دارد و زنان نيز هر چند با گرم نگه داشتن كانون خانواده و تربيت صحيح فرزندان، بزرگترين خدمت ها را به جامعه مي كنند، اما انتظار از آنان به عنوان نيمي از پيكره جامعه بيش از اين مي رود. اسلام عزيز خواسته است كه آنان در جامعه نيز نقش داشته باشند.

حضور زنان در ستادهاي پشتيباني، درماني و غذايي، همدوش با رزمندگان اسلام و در ديگر جاها در دوران پيامبر و حضور گسترده آنها در  چه در پيروزي انقلاب اسلامي ايران و چه در دوام آن به خصوص دوران جنگ و ساير مسايل زندگي، خود نشانگر اين انتظار است.

امام خميني «قدس سره» در مورد نقش زنان در انقلاب اسلامي مطالب مهمي بيان كرده اند كه از آن جمله خطاب به آنان چنين مي فرمايند: «نقش شما زنان در اين نهضت از مردها بيشتر بوده» و در جایی دیگر نيز مي فرمايند: «همانطور كه مردها وارد ميدان بودند، بانوان محترم هم وارد بودند، بلكه زحمات اين ها بيشتر از مردها بود.»

خروج از لشكريان دشمن و ايمني از عذاب الهي و كسب ثواب اخروي

شيطان از روابط زن و مرد براي به گناه انداختن آن ها استفاده مي كند لذا بدپوششی و بي حجابي و نيز عدم رعايت اصول شرعي در روابط با نامحرم، شخص را در معرض خشم خدا قرار مي دهد. چرا كه وجود شخص هم آلوده به گناه مي شود و هم آلوده كننده ديگران و اين چيزي نيست كه خداوند براي بندگان دوست داشته باشد.

بزرگان دين و همه انبياء و ائمه معصومان (ع) حاضر بودند سخت ترين آزارها و شكنجه ها را تحمل كنند ولي هرگز لحظه اي دچار خشم خداوند نشوند. گيريم كه ما محبوب هزاران و ميليون ها نفر از بندگان خدا بشويم، چه فايده اگر محبوب خدا نباشيم و او راضي نباشد. پيروزي هاي ظاهري نبايد ما را گول بزند و عقل و شعور را از ما بگيرد و ما را دچار عذاب دردناك الهي كند كه: «ان ربك لشديد العقاب»

خانمي كه در حجاب مخالفت امر خدا را مي كند، پس از مرگ چه مي كند؟ روزي كه همه چيز و همه كس او را تنها مي گذارند و رها مي كنند چرا بايد رضايت خداوند را فداي رضایت ديگران از خود كند؟ او نبايد خود را اسير هوس ها و دام هاي شيطاني نماید.

از طرف ديگر خداوند همانطور كه براي نافرماني و گناه، عذاب و عقاب قرار داده، همانطور هم براي كساني كه به فرمان هاي او عمل مي كنند پاداش و ثواب اخروي قرار داده است.

پوشش اسلامي و حفظ نسل از خطر سقوط

شكي نيست كه يكي از آثار بي حجابي، بي بند و باري و روابط نامشروع در ابعاد وسيع است چنانكه در دنياي غرب، به خوبي ديده مي شود و آثار نكبت بار روابط نامشروع بر كسي پوشيده نيست، يكي از آثار آلوده شدن نسل و به دنبال آن سقط جنين و تولد فرزندان نامشروع و غير قانوني است كه متاسفانه بر اثر عدم رعايت عفت و پوشش اسلامي، اين آثار روز بروز بيشتر مي شود و آمار نشان مي دهد كه اين موضوع در كشورهايي كه پوشش اسلامي رعايت نمي شود به مراتب بيشتر از جاهايي است كه این فریضه الهی در آن ها  رعايت مي شود.

طبق گزارشي كه از طرف اداره «تحقيقات اجتماعي آمريكا» انتشار يافته تعداد نوزادان غير قانوني نسبت به 10سال قبل 47 درصد افزايش يافته است. بدون ترديد، يكي از بزرگترين مشكلات اجتماعي، وجود فرزندان بي سرپرست است كه اصل خلقتشان براساس انحراف پايه گذاري شده است و بر اثر وجود زمينه نامساعد معنوي،  خطرات آنها از نظر رواني بسيار قابل توجه و جدي است. چنين فرزنداني مسلماً طبيعي نيستند و چون پايه وجوديشان براساس قانون شكني پي ريزي شده تا حدود زيادي به گناه و قانون شكني متمايل هستند زيرا ميوه گناه هستند.

روشن است كه حجاب اسلامي نقش اساسي در حفظ نسل و تامين پاكي خلقت نسل هاي آينده دارد، چرا كه زن مربي جامعه است و انسان ها از دامن او پيدا مي شوند، اگر او دامن خود را در پناه پوشش حفظ كند سعادت انسان هاي آينده را پايه ريزي كرده است.

مبارزه با نفس

ميل به خودنمايي و جلوه گري به مصالحي در سرشت زن نهفته است كه بايد در مسير درست و هدفي والا بكار گرفته شود. چراكه هيچ گرايشي بدون جهت در جان انسان به وديعت نهاده نشده است. اما اگر اين گرايش مرزي نداشته باشد و همه جا نمود کند، فساد آفرين می شود.

زيبايي براي زن در وجود او سرمايه است، اما بايد بجا مصرف شود و زكات جمال زن، عفاف است. جواز كشف حجاب در مقام محارم از جمله شوهر، اين غريزه را جهت مي دهد كه خودآرائي زن مختص به شوهر باشد و منع آن در برابر نامحرم، اين غريزه را كنترل مي كند.

وقتي زن در جهت كنترل اين خواهش، اقدام كرد آمادگي غلبه بر ساير خواهش ها را بدست آورده و در جهت رشد و تعالي خود حركت مي كند و انساني مهذب مي شود كه مي تواند جامعه خود را نيز بسازد.

در سايه رعايت عفاف، زن با شهامت هر چه تمام تر به وظيفه خود در اجتماع مشغول شده و خطري نيز متوجه او نمي شود. از طرف ديگر انسان هم در مبارزه با نفس اغواگر پيروزي را كسب مي كند.

نویسنده: سرتیپ دوم پاسدار مهدی معصوم بیگی ؛ فرمانده انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعد



فهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون