نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/8      9:49:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:195


نسخه چاپی
اهمیت و جایگاه پوشش در سیمای صالحان
گروه اجتماعی- در نگاه کلان به نوع پوشش و آرایش افراد یک کشور و یا یک شهر می توان از هویت، فرهنگ و باورهایشان با خبر شد و به تعبیر دیگر نوع پوشش آینه ی ماهیت و شخصیت افراد است.

 

سیمای صالح یعنی داشتن ظاهری شایسته و معنوی که هر بیننده ای را به یاد خدا و ارزش های الهی و اعمال صالح بیاندازد. بنابر این هرفردی باید ظاهرش را با آموزه های دینی وفق دهد و در سلک صالحان در آید چرا که ظاهر افراد به مانند باطنشان بسیار مهم و از جهات مختلف حائز اهمیت است تا جایی که حضرت علی (ع) در مناجات با خدای سبحان به این موضوع اشاره می کند و می فرماید:«خدایا ظاهرم را به طاعتت و باطنم را به محبتت و قلبم را به معرفتت و روحم را به مشاهده ات و سرم را به استقلال اتصال به حضرتت نورانی گردان»

لباس و نوع پوشش

از مصادیق مهم حفظ ظاهر، لباس و نوع پوشش افراد است. تاریخ نشان می دهد، همواره انسان به تناسب نیاز و شرایط زمانی و مکانی و همچنین جو حاکم بر محیط، لباس پوشیده است.

ابتدا لباس را با هدف محفوظ ماندن از گرما و سرما می پوشیده و رفته رفته زنیت و تجمل نیز بر آن اضافه شد و امروز لباس خود یک صنعت گسترده و پیچیده شده است و رنگ و بوی علم به خود گرفته و تحت عناوین مختلف از جمله هنر در دانشگاه ها تدریس می شود و هر روز که می گذرد ابعاد تازه ای پیدا می کند و به تناسب مشاغل مانند فضانوردان، ماموران آتش نشانی، کارگران معادن، غواصان و بسیاری دیگر از مشاغل لباس های مخصوص برای محفوظ ماندن در برابر انواع خطرها طراحی و تولید می شود.

اما نکته حائز اهمیت این جا است که یک فرد مسلمان چه لباسی باید بپوشد و چه لباسی را نباید بپوشد زیرا لباس تابلوی شخصیت افراد است و بسیاری از صفات اخلاقی افراد را می توان از روی این تابلو مشاهده کرد و ویژگی های شخصیتی او را از جهات مختلف حدس زد و تا جایی که شغل و حرفه اش را فهمید و در نگاه کلان با نگاه به نوع پوشش و آرایش افراد یک کشور و یا یک شهر می توان از هویت، فرهنگ و باورهایشان با خبر شد و به تعبیر دیگر نوع پوشش آینه ی ماهیت و شخصیت افراد است.

مدل لباس دشمنان را نباید پوشید

طبق آموزه های دینی و سیره عملی نبوی و علوی، هر فرد مسلمانی باید در انتخاب لباس خود و خانواده اش را متناسب با ارزش های الهی و انسانی انتخاب کند، به نحوی که وقتی افراد آن را می پوشند نکات اخلاقی در آنها رعایت شده باشد و به فرهنگ دینی و ارزشی آسیب نرساند.

لازم است تا از پوشیدن نوع مدل لباس هایی که آرم و لباس دشمنان اسلام بوده و با باورهای دینی ما در تضاد است و امروز به عنوان یک حربه فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرد پرهیز کنیم. هرچند که متاسفانه دشمنان، امروز تا حدی توانسته اند با این حربه آسیب های جدی به جامعه مسلمانان وارد کنند و در کشور عزیز ما نیز حضور پررنگی دارند به حدی که دیگر از لباس های سنتی و ارزشی در جامعه خبری نیست و لباس های سبک و مبتذل جایگزین آنها می شوند.

شیخ مفید در روایتی ازامام صادق(ع) نقل کرده که فرمودند:« خداود به یکی از پیامبرانش وحی فرمود که به قومت بگو، لباس دشمنان مرا نپوشند و غذای دشمنان مرا نخورند و خود را به شکل دشمنان من درنیاورند چون اگر این کار را بکنند آن ها هم دشمنان من هستند همان طور که آن کفار و مشرکان دشمن من هستند.»

لباس های نهی شده برای مردان و زنان

بعضی از لباس ها هرچند لباس دشمن نیست اما قطعاً در شأن یک فرد متدین و متقی هم نخواهد بود مانند پوشیدن لباس آستین کوتاه چنانکه در کتاب مکارم الاخلاق ترجمه میرباقری روایتی از امام صادق (ع) نقل شده که رسول خدا فرمود: «امت من از پوشیدن لباس بی آستین نهی شده است»

همچنین در اصول کافی نیز از امام صادق (ع) نقل شده که در رابطه با لباس زنان می فرمایند:«برای زن مسلمان شایسته نیست که روسری و پیراهنی بپوشد که او را نپوشاند و بدن او را مستور ندارد»

دعای هنگام پوشیدن لباس نو

در امالی شیخ صدوق از امام صادق (ع) روایت شده هرگاه خواستید لباس نو به تن کنید این دعا را بخوانید:

«الحمد الله الذی کسائی من الریاش ماالتجمل بی فی الناس و اؤدّی به فریضتی وأستُر به عورتی اللهم اجعلنا من ثیاب یُمن و برکة اسعی فیها لمرضاتک واعمُرُ فیها مساجدک و اصلّی فیها لربّی ....»

«یعنی سپاس خدایی را که لباس فاخری بر من پوشاند که به سبب آن در میان مردم زینت گردم و واجباتم را در این لباس انجام دهم و شرمگاه خود را با آن بپوشانم. خداوندا این لباس را مایه برکت من قرار ده، کاری کن که با این لباس در راه رضایت تو تلاش کنم ، مساجد تو را با این لباس آباد کنم و با آن برای پروردگارم نماز بخوانم »

و در روایت دیگری از این امام در کتاب منهاج النجاح فی ترجمة مفتاح الفلاح آمده است: مستحب است هنگام پوشیدن لباس این دعا خوانده شود:«اللهم اجعله ثوب یمن و برکة اللهم ارزقنی فیه شکر نعمتک و حسن عبادتک و العمل بطاعتک الحمدالله الذی رزقنی مااستُرُ به عورتی و اتجمّلُ به فی الناس»

«خداوندا این لباس را لباس میمنت و برکت قرار ده. خداوندا مرا در این لباسف شکر نعمت و حسن عبادت و عمل به طاعت خودت روی کن. سپاس خدایی را که روزی کرد مرا چیزی که عورتم را بدان بپوشانم و در میان مردم خود را بدان بیارایم»

توطئه غرب برای تغییر پوشش در کشورهای اسلامی

نکته قابل تأملی که امروزه بیش از هر زمان دیگری باید مورد توجه قرار دهیم این است که با کمال تاسف نوع پوشش و آرایش خیلی از افراد جامعه نه تنها نشان از معیارهای ذکر شده در دعای اشاره شده را ندارند بلکه در تضاد با آن ها هم هستند و همین امر باعث شده که رفته رفته انواع لباس های مبتذل که در حقیقت در راستای تهاجم فرهنگی و جنگ نرم در خارج از مرزها طراحی می شوند به صورت هدفمند وارد جامعه دینی می شوند و فرهنگ ابتذال و غرب را در جامعه ترویج می دهند و آن چه را که در 8 سال جنگ تمام عیار به آن نرسیدند امروز با همین لباس های غربی به دنبال رسیدن به آن هستند.

در این زمینه بد نیست به سخنان برخی از سیاست ورزان و نظریه پردازان غربی در خصوص مبارزه با اسلام از طریق ترویج بی بندو باری و بی حجابی اشاره کنیم. میشل هولباگ نویسنده اسلام ستیز فرانسوی در این باره می گوید:« جنگ بر ضد اسلام گرایی، با کشتن مسلمانان فایده ای ندارد، فقط با فاسد کردن آن ها می توان به پیروزی دست یافت. پس بجای بمب بر سر مسلمانان دامن های کوتاه فرو بریزید.»

مارتین ایندیک متخصص سیاست خارجی و سفیر سابق آمریکا نیز اعلام کرده است:«دیگر وقت آن نیست که دانشجویان را به خیابان ها بکشانیم، بلکه باید چادر را از سر زنان برداشت و از این طریق می توان نظام اسلامی را سرنگون کرد»

همچنین مستر همفر جاسوس مشهور انگلیس در کشورهای اسلامی، یکی از نقاط قوت مسلمانان را حجاب زنان می داند و در کتاب خاطرات خود می نویسد:« زنان آنان دارای حجاب محکم هستند که نفوذ فساد در میانشان ممکن نیست.

به هر وسیله ای که شده باید زن مسلمان را از حجاب اسلام خارج کرده و بی حجابی را در بین مسلمانان رایج نمود و ابتدا برای گول زدن آنها برای اینکه حجاب را کنار بگذارند باید به آنها تفهیم کرد که حجاب به صورت چادر و یا عبا مربوط به اسلام نیست.

چادر لباس قدیمی ایرانیان قبل از اسلام بوده و خلفای عباسی آن را بین زنان مرسوم کرده اند و این یک لباس اسلامی نیست. خواه ناخواه وقتی زن ها از حجاب خارج شوند، مردها و جوانان فریفته می شوند و در نتیجه، فساد در کانون خانواده ها رخنه می کند. برای اجر باید اول سعی کرد زنان غیر مسلمان در کشورهای اسلامی را از حجاب خارج کرد تا زنان مسلمان نیز از آن پیروی کنند»

آنچه از این 3 نفر ذکر شد قطره ای از اقیانوس بیکران دشمنی دشمنان قسم خورده اسلام است که نیت شومشان را بر زبان جاری کردند حال وظیفه ما است که با جدیت تمام در مقابل دشمنان بایستیم و به وظیفه شرعی خود عمل کنیم و از جان و مال خود برای حفظ دین و ارزش های الهی استفاده کنیم و توطئه های دشمنان را خنثی کنیم.

نویسنده: حجت الاسلام محمد حسین عادل پور؛ رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون