نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/8      14:52:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:85


نسخه چاپی
موفقيت پليس در گرو حمايت کانون گرم خانواده
گروه اجتماعي – یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت نیروهای‌انتظامی و نظامی در برقراری امنیت، حمایتی است که ازسوی خانواده‌ها می‌شوند.
 

 

خانواده مهمترین و اصلی‌ترین نهاد در ساخت بنیادی شخصیتی کودک و مهمترین عامل در پی‌ریزی و چگونگی رشد شخصیت اوست، محیط ناسالم خانواده و روش نادرست تربیت کودک بی‌شک منشأ و سرچشمه بسیاری از انحرافات، کج‌رفتاری‌ها و اختلافات رفتاری خواهد شد.

لازمه‌ فضای سالم، حضور فعال والدین است و مسلّم است والدینی که به دلیل فعالیت‌های اجتماعی و یا شغل و یا بیماری و مسائلی از این قبیل کمتر در محفل خانوادگی حضور دارند کمتر می‌توانند بر فرزندان خود سرپرستی داشته باشند، چنین شرایطی زمینه را برای غفلت والدین از فرزندان بیشتر می‌کند.

بي توجهي والدين به سالم سازي محيط رواني-اجتماعي و فقدان روابط مناسب در بيشتر موارد، كودكان و نوجوانان را با كمبودهاي عاطفي مواجه مي سازد، لذا ريشه رفتارهاي نابهنجار كودكان و نوجوانان، انحراف و بزهكاري ها را بايد در سنين اوليه كودكي و در ميان خانواده جستجو كرد،‌ به همين دليل براي شناخت علت ناسازگاري هاي كودكان و نوجوانان و پيدايش اختلال هاي رفتاري، بيش از هرچيز آگاهي از وضعيت خانواده آنان ضرورت دارد.

از مهمترين انتخاب هاي دوره جواني،‌ انتخاب همسر است،‌ در مكتب اسلام به ازدواج و انتخاب همسر، بسياراهميت داده شده است. ازدواج و تشكيل خانواده از نظر بهداشت رواني اهميت فراوان دارد، خانواده ها بايد به فرزندان خود تفهيم كنند كه ازدواجي موفق و پايدار است كه زن و مرد هر دو موقعيت خود را درك كنند و درصدد تطبيق شرايط خود با نيازهاي خانواده و مخصوصاً كودكان برآيند.

در اسلام هيچ نکته اي در بحث خانواده ناديده انگاشته نشده است، از انتخاب همسر، ازدواج، ‌آداب تربيت، پرورش و تعليم کودکان تا روابط و حقوق زوجين به يکديگر، ‌روابط و حقوق پدر و مادر با فرزندان، همه و همه در اسلام مورد تاکيد فراوان قرار گرفته تا هسته اوليه و کانون اصلي جامعه هر چه سالم‌تر، ‌مستحکم‌تر ، عاطفي‌تر و موفق‌تر تشکيل شود. بديهي است جامعه اي که از چنين خانواده هايي تشکيل مي شود در همه مسائل، پيشرفت کرده و موفقيت چشمگيري به دست مي آورد و مشکلات معمول در جوامعي که نهاد خانواده در آنها سست است، بوجود نمي آيد.

موفقيت و استحکام خانواده موجب موفقيت و توسعه جامعه و در مقابل، ناکامي و تزلزل خانواده موجب معضلات و بحران هاي اجتماعي مي شود، چنانچه قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران نيز با تاکيد بر اهميت خانواده در اصل دهم چنين آورده است؛ از آنجايي که خانواده واحد بنيادي جامعه اسلامي است، ‌همه قوانين و مقررات و برنامه‌ريزي هاي مربوط، ‌بايد در جهت آسان کردن تشکيل خانواده، ‌پاسداري از قداست آن و استواري روابط خانوادگي بر پايه حقوق و اخلاق اسلامي باشد.

از منظر اسلام اين کانون خانواده است که با تحکيم خود جامعه اي مستحکم و سالم را مي سازد، ‌مي دانيم خانواده ما نمونه کوچک جامعه ما است و ‌بود و نبودها و ‌بايدها و نبايدها نيز از خانواده وارد اجتماع مي شوند.

بايد گفت كه خانواده به عنوان کوچکترين واحد اجتماعي، هر چه به استانداردهاي اسلامي و فضيلت ‌ها نزديکتر شود، خانواده ايده آل محسوب مي‌ گردد، بي‌ شک هدف از خلقت بشر رسيدن به سعادت والاست و بس و براي رسيدن به اين مهم، بايد در محيطي آرام و مطمئن که سرشار از عشق و محبت و صميميت است رشد کنيم.

در اين راستا اهداف پیش‌بینی‌شده پلیس با محوريت مردم‌مداري و جامعه‌محوری برنامه‌ریزی‌شده تا نيروي‌انتظامي به‌عنوان نماد حكومت و مظهر اقتدار ملي، بتواند در تأمین امنيت عمومي، به بهترين شكل مأموریت‌های خود را اجرايي كند. پلیس به‌صورت شبانه‌روزی در سطح جامعه، حضوری فعال دارد تا مردم در کمال صحت و آرامش بتوانند به انجام امور خود بپردازند.

كاركنان ناجا با حجم سنگين مأموریت‌ها و اقدامات شبانه‌روزی روبه‌رو هستند كه بدون شك، موفقيت در آن‌ها، مستلزم داشتن آرامش روحي و رواني است؛ هرچند اين موضوع در همه شغل‌ها و مسئولیت‌ها صدق می‌کند، ولي درخصوص مأموریت‌های ناجا كه از حساسيت بيشتري برخوردار است، اجتناب‌ناپذیر بوده و مستلزم توجه بيشتري است.

یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت نیروهای‌انتظامی و نظامی در برقراری امنیت، حمایتی است که از سوی خانواده‌ها می‌شوند. انجام به‌موقع و درست مأموریت‌های ناجا از سوي كاركنان در عرصه‌های مختلف، مستلزم ايجاد فضایی آرام در خانواده است تا موجبات رشد و تعالی آن‌ها را در محیط کار فراهم سازند. تلاشگران عرصه نظم و امنیت، جهت انجام هر چه بهتر خدمت‌، نیاز به یک حمایت روحی و روانی دارند که این مهم، در کانون گرم خانواده و با حمایت آن‌ها محقق شدنی است.

در واقع خانواده اولين نهادي است كه در روند اجتماعي‌ شدن، شکل‌گیری شخصيت، تربيت مؤثر، مسئولیت‌پذیری و ديگر موارد، نقشي اساسي ايفا می‌کند؛ به‌ عبارت‌ دیگر، زيربناي اساسی‌ترین كاركردها و رفتارهاي فرد در خانواده شكل می‌گیرد.

اگر خانواده مأمن آرامش و ثبات باشد، می‌توان انتظار داشت كه فرد فرد اعضاي آن نيز بتوانند با آرامش خيال، در جامعه وظايف خود را انجام دهند و خانواده‌هاي كاركنان ناجا نيز باتوجه به اين موضوع، نقش بی‌بدیلی در هدايت كاركنان و تزريق اميد و انگيزه به آن‌ها در راستاي انجام مأموریت‌های حساس خواهند داشت.

 

نویسنده: سرتيپ دوم ستاد پاسدار حاجي محمد مهديان نسب؛ فرمانده انتظامي لرستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون