نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/8      15:7:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:112


نسخه چاپی
خشونت‌ورزی و راه های مقابله با آن در جوانان
گروه اجتماعی - همه افراد جامعه در زندگی خود بارها خشمگین شده و اغلب اوقات از اینکه نتوانسته اند خشم خود را کنترل کنند افسوس خورده اند؛ گاهی این پشیمانی راهی برای جبران ندارد.
 

دلایل و عوامل مختلفی در تحلیل گرایش نوجوانان به خشونت دخالت دارند و نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که بین پرخاشگری، خشم و خشونت مرزی قائل شویم.

نزاع، یکی از مواردی است که علاوه بر ایجاد فضایی مملو از خشم و نفرت، روابط انسانی و امنیت جانی را از جنبه های مختلف تهدید کرده و بر ثبات اجتماعی خدشه وارد می کند. یکی از موارد تاثیرگذار بر نزاع، پرخاشگری و عدم کنترل افراد است.

با نگاهی به پرونده های نزاع، درگیری و قتل در می یابیم که عدم کنترل خشم عامل اصلی در وقوع بسیاری از این جرایم بوده است که خانواده های زیادی را تا مدت ها و شاید برای همیشه دچار بحران و آسیب های روحی و جسمی کرده است.

به طور کلی عوامل ایجاد رفتارهای فرد را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

1- عوامل درونی یا انگیزشی: این عوامل باعث ایجاد انگیزه و تمایل در فرد شده و او را به سوی رفتار پرخاشگرایانه سوق می دهد.

2- عوامل بازدارنده: حضور این عوامل در شخصیت فرد از ابراز خشونت جلوگیری می کند.

3- عوامل موقعیتی یا محیطی: رفتار فرد نه تنها تحت تاثیر شخصیت وی قرار می گیرد بلکه متاثر از موقعیت و شرایطی است که فرد در آن قرار دارد. بدین ترتیب برای انجام یک عمل خشونت آمیز یا پرخاشگرایانه لازم است عوامل انگیزشی بر عوامل بازدارنده غلبه کند.

در تحلیل گرایش نوجوانان به خشونت، در متون و ادبیات نظری حوزه های روانشناسی، آسیب شناسی اجتماعی و حوزه‌های مشابه دیگر با رویکردهای مختلف به این موضوع نگاه می کنند. این عوامل را به طور خلاصه می‌توان در چند محور دسته بندی کرد: عوامل روانی - عاطفی از قبیل افسردگی، اضطراب، استرس، عوامل خانوادگی از قبیل بدسرپرستی، جدایی والدین، سابقه خشونت و بزهکاری در خانواده، عوامل تحصیلی از قبیل افت تحصیلی، سابقه فرار از مدرسه. عوامل محیطی و اجتماعی از قبیل دوستی با افراد بزهکار، زندگی در محیط های پرخطر، یادگیری و همانندجویی خشونت. عوامل نوپدید از قبیل تاثیرپذیری از رسانه‌ها، همانندجویی با قهرمان‌های رسانه‌ای و بویژه فیلم‌ها، انیمیشن‌ها، بازی‌های رایانه‌ای و مجازی و عوامل ناشی از تجربه خشونت از قبیل خشونت فیزیکی.

همه این عوامل به اندازه ای در هم تنیده شده اند که تفکیک کردن آنها و تعیین وزن و ضریب آن بصورت جداگانه کار بسیار دشواری است. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که بین پرخاشگری، خشم و خشونت مرزی قائل شویم. در آن صورت، فرد ممکن است، پرخاشگر و در مواردی حتی ستیزه جو باشد، اما این پرخاشگری او منجر به خشونت نشود و آسیبی به کسی وارد نکند.

برخی از علل خشونت ورزی

۱) خشونت در قالب پرخاشگری فیزیکی یا لفظی ممکن است ناشی از ناکامی های اساسی باشد یا به دلیل وجود مدل های پرخاشگرانه در محیط زندگی ( خانه یا مدرسه ) نوجوان ایجاد شود .

۲) نوجوانان خشن معمولا والدینی پرخاشگر دارند که روش های تربیتی آنها بیشتر مبتنی بر سخت گیری ، خشونت و تنبیه بدنی است .

۳) عامل وراثت هم می تواند در رفتار خشن یک نوجوان نقش داشته باشد که بیشتر رفتاری اکتسابی و آموخته شده است . تحقیقات نشان می دهد که در اغلب مواقع ، تربیت های کارآمد و قوی می تواند آثار وراثت را تحت پوشش خود قرار دهد .

4) نابسامانی های خانواده می تواند از عوامل دیگر ایجاد خشونت در قالب پرخاشگری باشد. مانند غیبت های طولانی پدر یا مادر ، درگیری و اختلاف ، جدایی و متارکه و محیط های زندگی دور از تفاهم و مسالمت .

با توجه به ضرورت شناخت منشا رفتارهای خشونت آمیز باید بخش عمده ای از این رفتارها را در دوران کودکی و نوجوانی ریشه یابی کرد.

توهین و تحقیر شخصیت کودکان، بی مهری نسبت به نیازهای فرزندان، مقایسه‌های بی جا و تحقیر توانمندی های کودکان نسبت به کودکان دیگر، تقویت خود کم بینی، از میان بردن عزت نفس در فرزندان به وسیله القاب زننده و وجود برخی خاطرات و رویدادهای تلخ در کودکی و حتی رفتارهای نادرست والدین می‌تواند منشاء رفتارهای خشونت آمیز در دوران جوانی باشد.

این کودکان هیچگاه دوران کودکی را لمس نمی‌کنند و زودتر از سن خود به بلوغ می‌رسند و رفتارهای خشونت آمیز را در خود پرورش می‌دهند و گاهی انتقام ناکامی‌ها و نداشته‌های خود را در قالب این رفتارهای خشونت آمیز می گنجانند که در بسیاری از موارد تا ابد افسوس اقدام نسنجیده و خشونت بار خود را خواهند خورد.

راه های پیشگیری از خشونت

۱) در دوران بلوغ که بحران روحی و عاطفی نوجوان را در بر می گیرد، بهترین راه برای پیشگیری از خشونت، مسامحه و سازگاری است. اغماض، گذشت و نادیده گرفتن برخی رفتارهای او همراه با آرامش، در اغلب مواقع از استمرار و پیشروی خشونت در قالب پرخاشگری های فیزیکی و لفظی جلوگیری می کند.

۲) راهنمایی و مشاوره به نوجوانان در خصوص عواقب خشونت و آثار اجتماعی آن و همچنین مشاوره با خانواده ها درباره کاهش رفتارهایی که منجربه خشونت نوجوان می شود، بسیار مؤثر خواهد بود.

۳) ایجاد زمینه فعالیت های مؤثر در خانه و مدرسه برای اشتغال بیشتر نوجوان و تخلیه انرژی های جسمی و روانی او در کاهش خشونت و رفتارهای پرخاشگرانه بسیار تأثیرگذار است.

 

نویسنده: سرتیپ دوم ستاد علی اکبر جاویدان؛ فرمانده انتظامی گلستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون