نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/12      10:18:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:367


نسخه چاپی
نیروی عظیم انتظامی در گام دوم انقلاب

گروه اجتماعی- پلیس امروز کارنامه بسیار درخشانی دارد و در هر جا دستور داده اند، بلادرنگ حاضر شده و هر جا که نیاز بود، حضور پیدا کردند و برای کمک در حوادث پیش آمده در کشور در کنار تمام نیروهای مسلح به کمک مردم می شتابند.

 

با گذشت بیش از 2 ماه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 57 همه دشمنان بویژه منافقین به دنبال این بودند که نیروهای مسلح را منحل کنند اما امام (ره) با بینشی که داشتند، از یک فاجعه که دشمنان انقلاب می خواستند به وجود آورند، جلوگیری و دست رد به سینه دشمنان زد . با وجود توطئه همه قدرت‌های شیطانی، جمهوری اسلامی ایران امروز از امن‌ترین کشورهای جهان است. با نگاهی به اوضاع کنونی برخی از مدعیان غربی در می یابیم که مردم آن کشورها بعد از گذشت 40 سال و با الهام از قیام مردم ایران در بهمن 57، به دنبال احیاء خود هستند. در سالی که گذشت دشمنان نظام بار دیگر به یاوه گویی های خود در مورد تداوم حیات انقلاب ادامه داده و نقشه های زیادی طراحی کرده بودند؛ لیکن امسال نیز بار دیگر مردم غیور و انقلابی ایران با شکوه تر از همیشه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را در امنیت کامل جشن گرفتند.

امروز با مطالعه دستاوردهای انقلاب اسلامی در می‌یابیم که در زمینه های گوناگون علمی، فرهنگی، آموزشی، ورزشی، پزشکی، گسترش راه های ارتباطی، رسیدگی به مناطق محروم، امنیت و ... جمهوری اسلامی با دوره قبل از انقلاب قابل مقایسه نبوده و در هریک از این موارد الگوی جامعی برای کشورهای منطقه و جهان می باشد. زمینه های تشکیل ناجا و ادغام نیروهای سه گانه از همان سالهای اول انقلاب بوجود آمد اما در اواخر جنگ این زمینه و دغدغه بسیار بیشتر و قویتر شد و در سالهای 68 - 69 به اوج خود رسید و به عنوان یک دغدغه ملی در سطح کلان مورد توجه قرار گرفت.آثار باقی مانده از جنگ، ناامنی مرزها و قاچاق مواد مخدر مهمترین مشکلات در آن سالها بود و این جرم ها با خود شرارت، گروگان گیری، قتل و ناامنی و سرقت های مسلحانه را به دنبال می آورد. ولی با تشکیل نیروی انتظامی فرهنگ ایجاد امنیت در چهارچوب انقلابی باز تعریف و اجرا شد.

نیروی عظیم  انتظامی در صحنه های مختلف از مردم و انقلاب دفاع کرد و در دفاع مقدس و قبل از آن در مناطق مختلف کشورسینه سپر کرد و برای امنیت، دفاع از کیان جمهوری اسلامی، انقلاب و مردم تا به امروز مانده و خواهد ماند. پلیس امروز  کارنامه بسیار درخشانی دارد و در هر جا دستور داده اند، بلادرنگ حاضر شده و هر جا که نیاز بود، حضور پیدا کردند و برای کمک در حوادث پیش آمده در کشور در کنار تمام نیروهای مسلح به کمک مردم می شتابند.  همه نیروهای مسلح، یک لشکر الهی و پشتیبان ملت، انقلاب و تحت رهبری فرمانده معظم کل قوا و در نوک پیکان حماسه در تمام صحنه ها هستند و در صحنه رزم، اقتصاد، علم، پیشرفت و تقویت بنیه امنیت و اقتدار کشور حضور دارند.  نیروهای مسلح این افتخار را دارند که می توانند بگویند به استقلال و خودکفایی رسیده و توانسته اند به آنچه که ملت و رهبری انتظار دارند، برسند و موفقیت های بسیار چشمگیری به وجود آورده اند و مهم ترین آن امنیت پایدار است.  نیروی عظیم انتظامی به عنوان بخشی از نیروهای مسلح امروز مقتدرانه در دورترین نقاط و آب های آزاد برای امنیت کشور تلاش و دفاع می کند، در کوتاه ترین زمان و با بهترین کیفیت جلوی هر دشمنی را در هر نقطه ای سد می کند و نیرویی پادر رکاب و آماده جانفشانی برای کشور و مردم است.  افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی این است که اعلام کند نیروی عظیم انتظامی  از همه زمان ها در طول 40 سال گذشته آماده تر، مقتدرتر و پا در رکاب تر است. ما اصل انقلاب را با شهادت آغاز کردیم و امروز هم گام دوم انقلاب را با عطر شهادت آغاز می‌­کنیم.

ملت ایران بار دیگر عزت، شرف و عظمت خود را به دنیا نشان دادند و با توجه به شرایط زمانی، حماسه باشکوهی را رقم زدند، حضوری که چشم دنیا را خیره کرد و خبرگزاری‌­های دنیا اینگونه مخابره کردند که مردم ایران با این اقدام خود نشان دادند که با اصل نظام اسلامی هیچ مشکلی ندارند. اکنون بار دیگر نوبت مسؤلین است که بیشتر قدر این مردم شریف را بدانند، به گلایه­‌های آنان به خوبی توجه کنند و تمام تلاششان را برای رفع مشکلات این مردم به کار گیرند.صدور بیانیه مهم گام دوم انقلاب توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی است. رهبری، خطاب اصلی بیانیه را جوانان قرار دادند و این نشان از اهمیت این مقطع سنی از نظر ایشان است، زیرا جوانان هم در اصل پیروزی انقلاب تأثیر بالایی داشتند و هم در دفاع مقدس و حفظ ارزشهای اسلامی؛ بنابراین امروز هم باید جوانان را نیروی اصلی برای پیشبرد گام دوم انقلاب بدانیم و می‌­طلبد که مجموعه دولت جمهوری اسلامی توجه ویژه‌ای نسبت به واگذاری امور به جوانان داشته باشد.قبل از آن ما بدون هیچگونه تجربه‌­ای حکومت اسلامی را آغاز کردیم و بحمدالله با همه سختی­ها و سنگ اندازی­‌ها به پیروزی‌­های چشمگیری دست یافتیم و انقلاب اسلامی تنها انقلابی است که یک چله پر افتخار را بدون خیانت به آرمان­های اصیل آن پشت سر گذاشته است.در این پیام راهنمایی‌های مهمی به مردم و مسئولان صورت گرفته است که امیدواریم مسئولان اعم از دولت و غیره براین اساس در اجرای برنامه‌ها تلاش و همت کنند. با گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی و تلاش شیاطین شرق و غرب، این انقلاب پا گرفت و رشد کرد، دشمن می‌داند که انقلاب ما استبداد را ریشه کن می‌کند و دلیل مبارزه آنها نیز همین است.دشمنان ما با شیرانی روبه‌رو هستند که اگر وارد میدان جنگ شوند اجازه نخواهند داد که این دشمنان ناتوان به جایگاه جهنمی خود بازگردند.

این بیانیه تاریخی القائات دشمنان را از چهره انقلاب اسلامی زدود، پیوند میان انقلابی‌گری و اعتدال اسلامی را تبیین کرد و با ارائه تحلیلی موشکافانه از ریشه‌ها، دستاوردها، آسیب‌ها، چالش‌ها و چشم‌اندازهای انقلاب اسلامی و مرزبندی دقیق میان انعطاف و تصحیح‌پذیری با انفعال و عقب‌گرد، رمز پویایی انقلاب اسلامی را جمع میان آرمان‌گرایی و واقع‌بینی دانست؛ و دفاع مستحکم از صلح‌جویی و ستم ستیزی، عبرت‌آموزی از تاریخ در عین آینده‌نگری و پیشرفت‌گرایی، تقویت عوامل اقتدار جمهوری اسلامی، تأکید بر خوش‌بینی و امید به آینده به عنوان کلید همه قفل‌ها و مقابله با نومیدسازی و ایجاد ترس کاذب را از الزامات سیاست‌های راهبردی جمهوری اسلامی در دهه پیش‌رو قرارداد.

این افتخاری‌ است امروز نصیب کسانی شده که در شکل گیری انقلاب اسلامی و همچنین در دوران دفاع از آرمان‌های انقلاب و دوران تثبیت این نظام سهم خود را ایفا کردند.از دستاوردهای مهم انقلاب اقتدار نیروهای مسلح است.اقتدار نیروهای مسلح ما با توان رزمی و دفاعی و همچنین روحیه ایمانی و معنوی که امروز از آن برخوردارند حاصل پیروزی انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران است. اگر در کنار دستاوردهای نظام اقتدار نیروهای مسلح را برجسته کنیم قطعاً نظام حق خود را به مردم این کشور ادا کرده است. نیروهای مسلح زمانی با زبان رزم و جنگ ایستادگی کردند و هم در دوران صلح با قدرت بازدارندگی و توان رزمی خود از کیان این نظام و از این سرزمین میهن ما دفاع کرده است. رابطه دو طرفه میان دستاوردهای انقلاب اسلامی و نیروهای مسلح نشان از فرماندهی عالی رهبر معظم انقلاب است.رهبر انقلاب از یک سو تصویر روشنی از مسیری که در طول 40 سال گذشته طی کردیم تبیین کردند و به ترسیم نقطه‌ای که امروزه در آن ایستادیم، پرداختند. ایشان نشان دادند از نقطه آغاز تاکنون گام‌های بلندی برداشتیم و بسیاری از عقبه‌های سخت و نفس گیر را با موفقیت پشت سر گذاشتیم. امروز در بلندای تاریخ ایستادیم و اگر اینگونه نبود سراسیمگی و توطئه‌ها و کینه‌های دشمنان هرروز شتاب بیشتری نمی‌گرفت.یکی از برجسته‌ترین نکات بیانیه همین مسئله بود و می‌توان آن را ترجمان دیگری از بیان پیشین حضرت آقا دانست که می‌فرمودند "من انقلابی‌ام"؛ یعنی سکون و ایستادگی آفت انقلاب است. مخصوصا حضرت آقا این بیانیه را به‌عنوان یک دستورالعمل برای مسئولان صادر نکردند بلکه بیانیه‌ای برای توده‌های مردم به ویژه جوانان بود؛ نه تنها همه مردم ایران بلکه برای همه مسلمانان جهان صادر شده است.وقتی یک نگاه گذرا به گذشته می‌کنیم، می‌بینیم همین جوانها بودند که از عقبه‌های سخت جمهوری اسلامی را عبور دادند و در روزهای حادثه پای کار بودند. جنگ را جوانان اداره کردند و به سامان رساندند. در عرصه‌های علمی و تکنولوژی به نقاط برجسته‌ای رسیدیم و در بسیاری از موارد در شمار 10 کشور اول جهان هستیم و در برخی از آنها در فهرست 5 کشور اول جهان هستیم، یا در اقتدار نظامی جزو هفت کشور بزرگ جهان به‌شمار می‌آییم و نقش اصلی را جوان ها داشتند.

دشمنان بدانند که نیروهای مسلح و نیروی عظیم انتظامی ایران اسلامی ، با تمام وجود در راه حفظ نظام و انقلاب آماده جانفشانی هستند و خون این شهیدان نیز برکتی برای گام دوم انقلاب در رسیدن به هدف اصلی خود یعنی برقراری حکومت عدل حضرت ولی عصر (عج) خواهد بود.بی شک عشق به شهادت، دغدغه ای است که در وجود همه جوانان این مرز و بوم ریشه کرده و چنین اقدامات کوری تنها به شعله های این عشق می افزاید و مردم را برای حضور در میدان و مقابله با دشمنان واقعی این آب و خاک علاقه مندتر می کند. بار سنگین آینده‌ی روشن میهن عزیزمان بر دوش جوانان است و جوانان غیور نیروی عظیم انتظامی، یکی از بخشهای مهم و حساس این مسئولیت را بر عهده دارند.نیروی انتظامی امروز در بحث بازدارندگی همانند دوران دفاع مقدس در گوشه گوشه کشور در حال انجام ماموریت بوده و در تمام نقاط کشور حضوری دائم دارد.در این سال ها نیروی عظیم انتظامی جایگاه ویژه ای در معادلات دشمن پیدا کرده است به گونه ای که مجبور هستند برای رسیدن به اهداف خود از سد محکمی به نام پلیس بگذرند.هجمه های اخیر دشمنان علیه پلیس، ماموران و کارکنان انتظامی دلیلی بر این ادعا است، با همه این تفاسیر، نیروهای جان برکف پلیس گوش به فرمان ولایت و رهبری تا پای جان از ارزش های انقلاب و نظام دفاع می کنند.جایگاه نیروی انتظامی به عنوان رکن اصلی حفظ امنیت در جامعه به گونه ای است که در همه تصمیم گیری های مسئولان کشوری نقش اساسی داشته و بدون نظر و مشورت فرماندهان انتظامی برنامه های عمومی برگزار نمی شود. ما معتقدیم دفاع باقی است؛ به خصوص اینکه در مقابله با جنگ نرم، نیروی عظیم انتظامی نقش مهمی دارد.

 

نویسنده: محمد سجاد شیرودی؛ دانشجوی دکتری جامعه شناسی سیاسی دانشگاه تهران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون