نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/12      10:43:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:140


نسخه چاپی
طلاق عاطفی بحرانی فراروی خانواده ها
گروه اجتماعی - شايد صحبت كردن از طلاق مانند خود طلاق منفور به نظر برسد اما متاسفانه يكي از بحران هاي برخی خانواده ها، طلاق از نوع عاطفي است.
 

دانستن مختصر اطلاعاتي از پديده اي كه دامنگير بسياري از خانواده ها است ضروري به نظر مي رسد.
در اين نوع طلاق زن و شوهر عواطف خود را از يكديگر دريغ مي دارند و روي از هم بر مي تابند، زيرا اعتمادشان به يكديگر و جذابيتشان براي هم به پايان رسيده است.

به تعبير ديگر سكوت و بي تفاوتي فضاي خانه را پر مي كند و هم اتاقي جاي همسري را مي گيرد. حرفي براي گفتن و شوري براي ادامه زندگي نيست اما شايد باورهاي غلط فرهنگي، فشارهاي اقتصادي و ترس از تنها ماندن، انسان را در جريان زندگي وادار به ادامه مي كند. طلاق عاطفي معمولا تدريجي است و در پي ناكامي هاي مكرر و عدم ارضاي خواسته هاي رواني، مالي، فرهنگي و... خودنمايي مي كند.                                                                                    
آنچه مسلم است اينكه در طلاق عاطفي يا طلاق پنهان زوجين فقط در خانه حضور فيزيكي دارند و ظاهرا زير يك سقف زندگي مي‌كنند، اما هيچ رابطه عاطفي و احساسي با يكديگر ندارند و اين خانواده مملو از عيب جويي هاي متقابل زن و شوهر است. اين نوع از طلاق در هيچ كجا به ثبت نمي رسد و نمود عيني ندارد، اما مهمترين نوع طلاق است كه كودكان زيادي از آن رنج مي برند.

در چنين خانواده هايي يك تشنج رواني حكم فرماست. اين قطع روابط عاطفي عوامل پنهان و ناگفته هاي بسيار دارد. اين طلاق عاطفي كه در خيلي از خانواده ها وجود دارد را نبايد دست كم گرفت. بسياري از خانواده ها مشكلات زندگي زناشويي را به دست گذر زمان مي دهند كه به گفته خودشان بعدا درست مي شود، بعدا با آمدن فرزند بهبود پيدا مي كند، اما بي اهميت جلوه دادن مشكلات و مسائل و موكول كردن آنها به گذشت زمان مي تواند سايه مشكلات را گسترده تر كند.                                                                                                   
در اين شرايط بيشترين آسيب به روح و روان فرزندان وارد مي شود و آنها هستند كه بايد اين شرايط را تحمل كنند. در اين اوضاع نابسامان كودك قرباني تسويه حساب هاي والدين مي شود. كودكان طلاق عاطفي اگر چه در ظاهر سالم بمانند و به معضلات اجتماعي از قبيل جرايم و جنايات، مواد مخدر و الكل و غيره كشيده نشوند، شادي و سرزندگي خود را از دست مي دهند و مسلما نمي توانند پدر و مادراني بهتر از پدر و مادران خود براي فرزندانشان باشد.

اين كودكان در شرايط پيش آمده زندگي خود احساس تنهايي، سرخوردگي و بي پشتوانگي مي كنند.هنگامي كه پدر و مادرنسبت به يكديگر خصومت مي ورزند و توهين مي كنند،فرزندان رنج مي كشند اين به آن دليل است كه ماهيت ازدواج يا طلاق نوعي"بوم  سازگاري عاطفي" براي كودكان درست مي كند. همان گونه كه درخت در محيطش تحت تاثير كيفيت هوا، آب و خاك قرار دارد، سلامت عاطفي كودكان نيز توسط كيفيت روابط خصوصي موجود در محيط او مشخص مي شود.

در واقع طلاق هاي عاطفي و كشمكش هاي دائمي پدر و مادر عوارض منفي بيشتري براي بچه دارد تا طلاق هاي قانوني، چرا كه در طلاق هاي عاطفي و پنهان روحيه بچه هر روز تضعيف مي شود.اختلافات زناشويي كه  دائما هم تكرار مي شوند، تاثيري عميق بر سلامت جسماني و عاطفي كودكان و نيز توانايي آنها در سازگاري با همسالانشان می گذارد. داده ها نشان مي دهد كودكاني كه والدينشان در زندگي مشترك داراي ويژگيهاي انتقاد، حالت تدافعي و توهين بوده اند، به احتمال بيشتري رفتارهاي ضد اجتماعي دارند و نسبت به همبازي هايشان خشونت مي ورزند.

علت اين است كه اين دسته از كودكان در زمينه سازگاري با ديگران سرمشق خوبي ندارند. والديني كه دائما با يكديگر در حال تضاد و كشمكش هستند خسته، پريشان و افسرده اند و نمي توانند در تربيت فرزندانشان نقش  موثري داشته باشند. در واقع فشار زندگي كردن با اختلاف هاي پدر و مادر مي تواند بر دستگاه عصبي خودكار (اتونوميك) نوزاد و در نتيجه توان سازگاري كودك تاثير بگذارد.

پس پدران و مادران عزيز به ياد داشته باشيد شايد بارها و بارها فرزند شما در دل خود آرزوي جدايي شما را داشته است تا شايد جنگ و جدال بي نتيجه تان براي هميشه خاتمه يابد.                                                     
براي اينكه خانواده هاي ما دچار اين معضل بزرگ نشوند يا اوضاع از اين كه هست بحراني تر نشود رعايت نكاتی ضروري به نظر مي‌رسد:                                                                                                               
يادگيري نحوه برقرار كردن ارتباط موثر در درون خانواده، حفظ حريم خصوصي هر فرد در خانواده، براورده شدن نيازها در محدوده خانواده،گذشت زن و شوهر نسبت به همديگر نه فقط گذشت يكي از طرفين و به قول معروف سنگ زيرين آسياب شدن، پايين اوردن سطح توقعات، صحبت كردن در فضاي مناسب به دور از مشاجره به جاي سكوت طولاني، مراجعه به مشاور از جمله راهکارهای مواجهه با این پدیده هستند و علاوه بر اينها در سطح كلان بايد در نهادهاي مدني اعتماد و عاطفه مثبت را از طريق رسانه ها برانگيخت و فضاي زيستي برون و درون خانه را بهبود بخشيد.

                                                                   

منبع
ساروخاني-باقر-(1372)طلاق-پژوهشي در شناخت واقعيت  و عوامل آن،تهران-انتشارات دانشگاه.

نشريه بابك زمين – شماره 344

 

تهیه و تنظیم: سرگرد زهره دلاوریان؛ معاونت اجتماعی شهرستان شهربابک کرمان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون