نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/12      10:46:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:116


نسخه چاپی
پیامدهای نابودی هویت فرهنگی
گروه اجتماعی - یکی از شناخت های ضروری و تعیین کننده در زندگی که به سعادت انسان نیز ارتباط پیدا می کند دشمن شناسی بوده که مخالف رشد، کمال و سعادت انسان است و دشمن از راه های مختلف، دشمنی خود را ابراز می کند. به همین دلیل شناخت شیوه های دشمنی دشمن نیز اهمیت دارد.
 

یکی از شناخت های ضروری و تعیین کننده در زندگی که به سعادت انسان نیز ارتباط پیدا می کند دشمن شناسی بوده که مخالف رشد، کمال و سعادت انسان است و دشمن از راه های مختلف، دشمنی خود را ابراز می کند. به همین دلیل شناخت شیوه های دشمنی دشمن نیز اهمیت دارد. دشمنی درونی، بیرونی، آشکار، پنهان، کوچک و کم اهمیت، بزرگ و خطرناک است و یا دشمنی خود را ابراز می کند یا مخفی می سازد یا چهره دوست به خود می گیرد یا با صراحت به میدان می آید این است که شناخت دشمن و ویژگی های او نیز ضروری است.

گاهی ممکن است انسان خودش دشمن خودش باشد و یا با خود کاری کند که دشمن می کند گاهی این دشمن نفس اماره انسان است پس باید آن را هم شناخت. علاقه‌مندان به سعادت فردی و اجتماعی خویش باید به شناخت دشمن حساسیت نشان داده و هوشیار باشند در قرآن کریم نیز به جایگاه شناخت دشمن پرداخته شده و طی این شناخت به واژگانی برخود می کنیم که شناخت دشمن را برای ما بهتر و راحت تر جلوه می‌دهد.

در قرآن به انواع دشمنان و در واقع به مراتب دشمنی اشاره شده از این رو هر دسته از دشمنان داری خصوصیاتی منحصر به فرد هستند و راهکارهای مبارزه مختص به خود را دارند پس برای مبارزه با آنها باید سیاست های اصولی خاصی را به کار گرفت و تنها بر اساس موازین الهی عمل کرد.

دشمن برای از بین بردن ارزش ها و تفکرات دینی و نیز شکست نظام اسلامی از روش های مختلفی استفاده کرده است، آنها با تعلیم و نفوذ دادن افرادی که در غرب تحصیل و رشد کرده و پرورش یافتگان فرهنگ غرب بودند به عنوان افراد روشنفکر و کاردان وارد کشور شده تا با راه اندازی احزاب و گروه های سیاسی و فرهنگی به نظام دینی و اسلامی ضربه بزنند که این نیز با رهبری های خردمندانه امام با شکست روبه رو شد.

یکی از زمینه های براندازی و نابودی یک نظام از بین بردن هویت فرهنگی آن کشور است و ملتی که اتکا به فرهنگ خود نداشته باشند زمینه فروپاشی استقلال آن فراهم می شود. دشمن با بی محتوا جلوه دادن دین در ذهن مردم درصدد نابودی هویت دینی بوده تا نظام و کشور را از داخل نابود سازد و این در حالیست که رهبر انقلاب تهاجم و شبیه خون فرهنگی را از علائم تلاش جبهه استکبار برای بی محتوا کردن نظام اسلامی بر شمردند.

دشمن با تبلیغ و ترویج فرهنگ ابتذال و مصرف گرایی خود در کشور و اشاعه بی بند و باری و فساد در پی رسیدن به مقاصد و نیات پلید خود است تا با این شگرد آحاد مردم و به خصوص جوانان را از هویت دینی و اسلامی خود دور سازند و زمینه های شکست این نظام را فراهم سازند.

مهمترین علل دشمنی استعمارگران با ایران گسترش اسلام در دنیا و نشان دادن رأفت و مهربانی اسلامی و نیز داشتن موضع سخت و انقلابی در برابر کشورهای زورگو است، ایران اسلامی الگوی مناسب برای سایر کشورها قرار گرفته و موجب به خطر انداختن منافع استعمارگران شده است.

جمهوری اسلامی ایران با گسترش تفکر اسلام ناب در بین کشورهای جهان موجب بیداری اسلامی و نیز افشای ماهیت استعمارگران گردید به طوریکه کشورهای مورد ظلم و استثمار شده برآن شدند تا استقلال خود را خواستار و با استکبار مقابله کنند این امر باعث نفی سلطه سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی کشورهای سلطه گر و استعمارگر گردید و منافع آنها را به خطر انداخت.

پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری خردمندانه و مقتدرانه امام خمینی(ره) و مردم انقلاب دستاوردهای بسیاری داشت که یکی از مهمترین آنها نفی سلطه سیاسی و فرهنگی دشمن بود که با لطف الهی این راه با رهنمودها و آگاه سازی های مقام معظم رهبری ادامه خواهد داشت.

 

راه حل

با تبلیغ و ترویج فرهنگ دینی در بین اقشار مختلف مردم و نیز جلوگیری از فرهنگ مبتذل و بی محتوای غربی می توان از آسیب های اجتماعی و فرهنگی زیادی جلوگیری کرد، از آن جایی که کشور ایران مهد تمدن و فرهنگ بوده و اسلام نیز از فرهنگ غنی برخوردار است می توان زمینه اشاعه فرهنگ دینی و اسلامی را فراهم کرد.

مسئولین فرهنگی کشور نیز ضمن تلاش بیشتر در رفع موانع ترویج و گسترش فرهنگ اسلامی در مقابل نشر، توزیع و تبلیغ فرهنگ غلط غربی در بین آحاد مردم جلوگیری به عمل آورند.

دشمن از طریق مختلف در رسانه های جمعی از جمله ماهواره و شبکه های اجتماعی در صدد ترویج فرهنگ مبتذل و مصرف گرایانه خود است که می طلبد مسئولین رسانه های کشور با تدابیر مناسب ضمن جلوگیری از گسترش و نفوذ آنها در بین آحاد مردم و به خصوص جوانان از ترویج فرهنگ غربی جلوگیری کرده و با بکارگیری استعدادها و توان رسانه های داخلی نسبت به ترویج و تبلیغ اسلامی همت بگمارند.

با آموزش و آگاه سازی مناسب برای همه مردم و به خصوص جوانان و نوجوانان در مدارس و دانشگاه ها می توان از تبعات سوء ترویج فرهنگ غرب جلوگیری کرد و با تداوم آن و قرار دادن آن در اولویت های اصلی مسائل کشور فرهنگ مبارزه با تهاجم فرهنگی را در جامعه درونی بسازیم.

مسئولین فرهنگی جامعه با تبلیغ و ترویج هویت اصلی و حقیقت ملت و نیز ایجاد زمینه های تبلیغ فرهنگ اسلامی در تمامی سطوح می‌توانند در رشد فرهنگی جامعه گام بردارند.

 

تهیه و تنظیم: مرکز اطلاع رسانی پلیس خراسان شمالی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون