نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/12      16:26:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:290


نسخه چاپی
چهارشنبه آخر سال، فرصت شادی یا تهدید سلامتی
گروه اجتماعی- شادمانی در چهارشنبه آخر سال یکی از سنت های قدیمی ایرانیان است که امروزه شکل سنتی آن تغییر یافته و تبدیل به بازی های خطرناک با مواد منفجره شده است.
 

در سال‌های اخیر برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال به دلیل استفاده از مواد آتش‌زا وخطرناک به ویژه در میان نسل جوان منجر به بروز حوادثی تلخ برای برخی از خانواده ها شده است.

یکی از عوامل ضروری برای پیشگیری از حوادث و اتفاقات، ارتقای سطح آگاهی مردم و خصوصاً گروه های در معرض خطر است. معلومات، آگاهی ها، نگرش، اعتقادات و باورهای افراد در مورد هر موضوعی نظیر حوادث چهارشنبه آخر سال عوامل مستعدکننده رفتار سالم و پیشگیری از این حوادث را تشکیل می دهد. این عوامل در فرد ایجاد انگیزه می کند تا رفتار خود را تغییر دهد و از بروز این حوادث جلوگیری کند.

آموزش سبب افزایش آگاهی ها در این زمینه شده، نگرش های مطلوب را برمی انگیزد و نهایتاً مهارت ها و رفتارهای پیشگیری از حوادث مذکور را تشکیل می دهد. هر اندازه افراد درباره عواملی نظیر ترقه، مواد منفجره و محترقه دیگر و آتش بازی که احتمال وقوع حادثه را افزایش می دهند، بیشتر بدانند در آن صورت بهتر خواهند توانست از احتمال وقوع این حوادث پیشگیری کنند.

 

نقش خانواده ها در کنترل حوادث چهارشنبه آخر سال

والدین نه تنها نیازمند آموزش درباره خطراتی هستند که در سایه استفاده از مواد منفجره و آتش افروزی فرزندان آنها را تهدید می‌کند، بلکه به همان اندازه نیز نیازمند به آموزش درباره مشکلاتی هستند که کودکان در یادگیری راجع به این خطرات، با آنها مواجه می باشند.

آموزش به والدین در مورد خطرات احتمالی ناشی از سر و کار داشتن با مواد منفجره و محترقه و نیز در مورد حوادث احتمالی ناشی از آتش بازی و همچنین آموزش آنها در زمینه اصول ایمنی و پیشگیری از این حوادث، نقش مهمی در جلوگیری از بروز چنین حوادثی دارد.

والدین، می توانند اطلاعات مربوط به اصول پیشگیری از حوادث را آموخته و به فرزندان خود منتقل کنند. چرا که پدر و مادر با نفوذترین افراد در نزد نوجوانان هستند.

 

نقش مدارس در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال

مدرسه می تواند نقش مهمی در آموزش پیشگیری از حوادث چهارشنبه اخر سال داشته باشد. آموزش مهارت‌های زندگی در مدارس، نوجوانان را قادر می سازد تا به حفظ و ارتقای سلامت خود بپردازند.

با توجه به اینکه فرهنگ سازی در میان نسل جوان و دانش آموز مهمترین نقش را برای پیشگیری از حوادث خطرناک دارد، تشکیل کمیته ای با حضور همه سازمان ها و دستگاه های متولی از جمله ناجا، هلال احمر و آتش نشانی در سطح مدارس و آموزشگاه‌ها که در آن نکات پیشگیرانه در خصوص کاهش اثرات، حوادث و سوانح مرتبط با چهارشنبه آخر سال به دانش آموزان ارائه شود، ضروریست.

 

نقش رسانه‌های جمعی در پیشگیری از حوادث

تلویزیون مهمترین وسیله ارتباطی در برابر افراد تجلی یافته است. اثر بخشی برنامه های تلویزیونی روی رفتارهای افراد، خصوصاً کودکان و نوجوانان، در برنامه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی ثابت شده است. از این رو بسیج کردن رسانه ها، رادیو، تلویزیون و مطبوعات در راستای آموزش پیشگیری از حوادث مربوط به استفاده از مواد محترقه و منفجره در آخرین چهارشنبه سال می تواند در کنار برنامه های دیگر تأثیری شگرف و تقویت کننده داشته باشد.

مشاهدات و تجارب، طی چند سال اخیر نشان از این دارد که رفتار جوانان و نوجوانان عزیزمان بیش از پیش به سوی هنجارمندی و آرامش جویی سوق داشته است، بلوغ فرهنگی و اجتماعی مردم قانونمند کشورمان در سال های اخیر به کاهش چشمگیر خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث چهارشنبه آخر سال منتج شده است که این کاهش بیانگر افزایش همدلی و همراهی صمیمانه تمامی اقشار جامعه به ویژه جوانان با پلیس و توجه به آموزش های ارائه شده می باشد.

شب چهارشنبه آخر سال شبی برای استقبال از «بهار دل انگیر» است؛ در واقع آن گونه که فرهیختگان و عقلا از دیرباز یادآور شده اند، واپسین روزها و شب های سال فرصت مغتنمی هستند برای زدودن کینه و خشونت ها و پاک کردن ذهن از غم و اندوه و آراستن آن به شادی و حسن نیت، لذا اساساً جنس چهارشنبه آخر سال از روشنایی، امید و آرامش و نیایش و پیش درآمد نوروز است.

از همین رو، عقلانیت و هوشمندی و درایت چنین اقتضا می کند که از هم اکنون خود را برای استقبال نشاط آمیز از بهار طبیعت مهیا سازیم و آمادگی برای تجربه سالی سرشار از صمیمیت و موفقیت را از آخرین شب های سال به نمایش بگذاریم، مبادا با اندکی غفلت شادابی و نشاط نوروز را پیشاپیش از بین ببریم.

تهیه و تنظیم: مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان گلستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون