نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/12      16:27:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:195


نسخه چاپی
روانشناسی ترافیک
گروه اجتماعی-شرایط رانندگی بسیار متعدد است به خصوص شرایط روانی، اخلاقی و اجتماعی آن، بنابراین داشتن گواهینامه رانندگی، دلیل بر صلاحیت کامل برای رانندگی نیست.
 

برخی افراد از دقّت دید مناسب برخوردارند اما از مشکلات و عقده های روانی، اجتماعی و فرهنگی در رنج هستند. تنها داشتن دید خوب نمی تواند ملاک صلاحیت رانندگی باشد بلکه تجربه، استعدادهای طبیعی، دقت و تعادل روانی است که به انسان برای رانندگی صلاحیت می دهد. تعدادی از تخلفات راهنمایی و رانندگی، علت و انگیزه اصلی بیشترین تصادفات منجر به فوت، جرح و خسارت و آسیب های اجتماعی در سطح جامعه است و به همین منظور قانون گذار این عوامل و مؤلفه ها را برجسته کرده و برای آن ها ضمانت های اجرایی خاصی تعیین کرده است.

ویژگی های شخصیتی و رانندگی پرخطر

ویژگی های شخصیتی می تواند با رفتارهای ترافیکی و نحوه رانندگی فرد ارتباط داشته باشد بسیاری از تصادفات بزرگراه ها مرتبط با عواملی چون بی ثباتی عاطفی، غم، رفتار ضد اجتماعی یا فشار روانی بوده است که این رفتارها باعث می شود احتیاط، توجه، مسئولیت پذیری، مراقبت و هشیاری راننده کم شده و خطر تصادف بیشتر شود.

هیجان خواهی در رانندگی پرخطر

هیجان خواهی یکی از ویژگی های شخصیّتی است که گرایش فرد را به سوی تجارب جدید و خطر کردن برای بدست آوردن آن تجارب را از خود نشان می دهد. افراد هیجان خواه با سرعت بسیار زیاد رانندگی می کنند و به استقبال رانندگی پرخطر و حادثه می روند.

پرخاشگری و رانندگی پرخطر

راننده پرخاشگر کسی است که با توسل به درگیری قصد انجام اعمال خلافی همچون تغییر مسیر ناگهانی و خطرناک، سبقت غیر مجاز، عدم رعایت فاصله، بوق زدن های مکرر، ترمزهای ناگهانی و رفتارهای ناپسند همراه با فحاشی به دیگران را در کارنامه رانندگی خود به همراه دارد.

نقش اختلالات شخصیتی در رانندگی پرخطر

اختلالات شخصیتی عبارت است از تجارب روانی و رفتاری با دوامی که با معیارهای فرهنگی منطبق نیست و نفوذی غیر قابل انعطاف دارد که از نوجوانی و جوانی شروع می شود، در طول زمان تغییر نمی کند و موجب ناخشنودی فرد و مختل شدن کارکردهایش می شود.

نقش شخصیت ضد اجتماعی در رانندگی پرخطر

آشفتگی های شدید در رانندگی همانند رانندگی پرخطر و پرخاشگرانه انحراف های بارز یک فرهنگ نابهنجار به حساب می آید یکی از ویژگی های کلی اختلال شخصیت این است که شخص دارای اختلال ممکن است مرزی بوده و تشخیص را دشوار کند در این صورت فرد دارای اختلال شخصیت جامعه ستیز به دریافت گواهی نامه رانندگی نائل می شود و آزادانه اقدام به رانندگی پرخطر کرده و حادثه به بار می آورد.

ده ها دلیل وجود دارد که چرا راندن یک خودرو ممکن است فعالیتی استرس زا باشد. عجله داشتن، بی صبر و طاقت بودن، تراکم ترافیک، رقابت با دیگر راننده ها، احساس حقارت، عملکرد اشتباه دیگران و غیره که از منابع عجز و ناتوانی و استرس در ترافیک به شمار می آید. فاکتورهای انسانی در رانندگی به دو بخش مجزا تقسیم می شوند: سبک رانندگی و مهارت رانندگی یا به عبارت دیگر رفتار راننده (آنچه رانندگان معمولاً انجام می دهند ) و عملکرد راننده (آنچه رانندگان می توانند انجام دهند).

راهکارها و پیشنهادهای روانشناسی در رانندگی

  1. رانندگان محترم بایستی سعی نمایند به رفتارهای پرخطر رانندگی عادت ننمایند چرا که وقتی عملی برای ما عادت شود سعی در تکرار آن هستیم مانند سرعت زیاد، رعایت نکردن فاصله با ماشین جلویی و ...
  2. برای تغییر رفتار غیر معمول رانندگان متخلف مداخله های رفتاری صورت گیرد که این رانندگان به مراکز مشاوره نیروی انتظامی مراجعه تا جهت ارائه خدمات روانشناسی و اصلاح رفتار آنان اقدام شود.
  3. تأثیر و تأثر رفتار و منش رانندگان بر یکدیگر اهمیت بالایی دارد لذا تغییر در خصوصیات رفتاری ناشایست راننده ها بازتاب مفیدی برای سایر رانندگان دارد.
  4. میزان روان رنجور خویی در افراد متخلف بالاتر از افراد قانون مدار است پیشنهاد می شود رانندگان در شرایط پراسترس رانندگی نکنند.
  5. افراد برون گرا (هیجان خواهی بالا، جستجوگر فعال و...) بایستی هیجانات و انرژی مضاعف خود را در اقدامات دیگری از قبیل ورزش های سالم تخلیه نمایند و در هنگام رانندگی تابع مقررات و قوانین مربوطه باشند.

تهیه و تنظیم: مرکز مشاوره و آرامش پلیس خراسان شمالی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون