نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/12      16:29:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:241


نسخه چاپی
واکنش تامل برانگیز مردم به قانون گریزی یک سلبریتی
گروه اجتماعی- فوتبالیست مشهوری که علاوه بر ارتکاب تخلفات متعدد رانندگی و عدم تمکین به قانون، از مامور پلیس فیلمبرداری و آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده بود، با رای هوشمندانه مردم محکوم شد!

 

همه سلبریتی ها، شهرت، محبوبیت و مقبولیتشان را مدیون هواداران پرتعدادشان هستند. هوادارانی که به دلایل مختلف ستاره های سینما، ورزش، سیاست و ... را دوست داشته و آنها را در تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی دنبال می کنند. میزان این محبوبیت گاهاً آنقدر  بالاست که هواداران سعی دارند در زمینه های مختلف اعم از مدل مو، آرایش، لباس، گرایش سیاسی و رفتار فردی و اجتماعی خود را شبیه سلبریتی های محبوب سازند.

در کشور ما نیز ماجرای سلبریتی ها و حواشی آن در سال های اخیر به ویژه از زمان گسترش شبکه های اجتماعی به موضوع مهمی تبدیل شده است به طوری که برخی اساساً با شهرت بخشی به سلبریتی ها مخالف  و برخی دیگر موافق اهمیت دادن به آنانند.

موافقان معتقدند؛ سلبریتی ها می توانند با استفاده از سرمایه اجتماعی خود گام های مثبتی بردارند؛ از جمله راه اندازی پویش های مفید اجتماعی، فرهنگ سازی، تقویت همبستگی ملی و تزریق امید در جامعه! برهمین اساس باید به سلبریتی ها در عرصه های مختلف میدان داد و مانع رشد آنان نشد.

اما مخالفان پروبال دادن به سلبریتی ها براین باورند که آنان اغلب در قبال شهرت و محبوبیت خود احساس مسئولیت نمی کنند و مراقب رفتار اجتماعی خود و تبعات ناشی از آن نیستند. مخالفان، رشد شخصیتی سلبریتی ها را تک بعدی می دانند و برهمین اساس آنها را گزینه های مناسبی برای تبدیل شدن به یک الگوی اجتماعی نمی پندارند.

درکنار همه این نظرات گوناگون، بی تردید آنچه در این ماجرا مهم وتعیین کننده است، رفتاری است که از سوی جامعه صادر می شود. طرفداریِ احساسی بی حدوحصری که چارچوب تعریف شده ای نداشته و به هر فرد مشهوری اجازه دهد، از محبوبیت و شهرتش سوء استفاده نموده و مقاصد فردی خود را دنبال کند، این افراد را ناکارآمد و حتی مخل سازمان و امنیت اجتماعی خواهد ساخت.

از سوی دیگر، کنش عاقلانه ای که سلبریتی ها را در خدمت منافع عمومی قرار دهد و برای رفتار اجتماعی و رسانه ای آنان خط و مرز تعریف کند، از بیراهه رفتن های مکرر و رفتار نابهنجار آنان جلوگیری خواهد کرد.

اتفاقی که اخیراً بین یکی از فوتبالیست های مطرح کشور و مامور پلیس راهور تهران رخ داد و به دست خود سلبریتی متخلف رسانه ای شد، نمونه بارز این ماجراست. سرعت زیاد، رانندگی پرخطر، نداشتن مدارک و عدم تمکین به قانون و انجام تست الکل، تخلفاتی است که این ستاره فوتبالی انجام می دهد. جالب اینجاست که به جای شرمندگی، از رفتار قانونمند پلیس فیلم گرفته و به خیال محکومیت مامور ناجا در دادگاه شبکه های اجتماعی آن را منتشر می سازد.

غافل از آنکه مردم با حمایت قاطع از مامور قانونمند پلیس، رای به محکومیت سلبریتی متخلف و قانون گریز داده و جایگاه قانون و پلیس را بالاتر از هر چیز دیگری تثبیت می کنند. اثرگذاری این واکنش هوشمندانه تا جایی است که بازیکن فوتبال با تغیر لحن خود و مصاحبه های مکرر، ترمیم و اصلاح رفتار نادرست خود را در پیش می گیرد.

رفتار مردم در این ماجرا و البته مواردی شبیه به آن از جمله درگیری شدید راننده هتاک لنکروز و درگیری راننده پراید با ماموران پلیس در ماه های اخیر علاوه براینکه ثابت کرد؛ مردم ایران با درک بالای اجتماعی و تحلیل دقیق محتوای رسانه ای، از پلیس قانونمدار و مقتدر حمایت کرده و یار و یاور نیروی انتظامی اند، به وضوح قدرت جامعه را نمایان ساخت که بی تردید می توان از آن برای رفع مشکلات متعدد کشور از جمله مسائل اقتصادی بهره برد.

ناگفته نماند که تعداد زیادی از ستارگان سینما و تلویزیون، ورزش و سیاست را می شناسیم که ضمن رعایت کامل قوانین، خود را کاملاً برابر با مردم می دانند و در میدان های مختلف حامی، سفیر و الگوی برجسته منافع اجتماعی مردم و کشورند.

نویسنده: سیدمحمد شاه چراغ- دانشجوی دکتری جامعه شناسی، سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون