نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/14      17:3:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:213


نسخه چاپی
پلیس و خانواده در چهارشنبه آخر سال
گروه اجتماعی- برقراری امنیت شهر در چهارشنبه سوری تنها توسط پلیس ممکن نیست، بلکه باید سایر نهادها به ویژه خانواده ها با پلیس در حفظ امنیت مشارکت کنند.
 

خانواده و پلیس از تاثیرگذارترین نهادها در تامین امنیت اجتماعی هستند که تاثیر قابل توجهی بر اجتماعی کردن و سازگاری افراد با الگوهای رایج نظم و امنیت در جامعه دارند و این دو نهاد در کنار هم می توانند ارزش های اخلاقی و فرهنگی جامعه را به افراد به ویژه نسل جوان منتقل و آنان را جامعه پذیر کنند و از این راه تحقق جامعه ای امن و سالم را میسر سازند.

هرچه مشارکت مردم و خانواده ها با پلیس بیشتر باشد، امنیت به عنوان یک محصول و فرآورده اجتماعی بهتر تحقق یافته و شاهد کاهش آسیب های اجتماعی خواهیم بود.

یکی از مظاهر مهم آسیب های اجتماعی در ایران که در روزهای پایانی سال شاهد آن هستیم، به ویژه در سال های اخیر و واپسین روزهای سال که همانند برخی آداب و رسوم دستخوش انحراف هایی شده و امنیت و آسایش عمومی را به خطر انداخته اند چهارشنبه آخر( چهارشنبه سوری) است.

در این روز شاهد بروز رفتارهای آسیب زا و استفاده از برخی مواد آتش زا و انفجاری هستیم که علاوه بر اختلال در امنیت و ایجاد ترس عمومی، در مواردی آسیب های جانی و مالی به همراه داشته است که این امر برخورد با هنجارشکنان و متخلفان در راستای برقراری امنیت را در روزهای پایانی سال ضروری می سازد.

نکته مهم این است که برقراری امنیت شهر در چهارشنبه سوری تنها توسط پلیس ممکن نیست، بلکه باید سایر نهادها به ویژه خانواده ها با پلیس در حفظ امنیت مشارکت کنند.

خانواده ها علاوه بر آموزش فرزندان خود درباره خطرها و عواقب استفاده از مواد آتش زای خطرناک و مراقبت بیشتر از آنان در این ایام، باید توجه فرزندان خود را به لزوم حفظ ارزش های عمومی، رعایت حقوق شهروندی و حفظ حرمت ها جلب کنند.

همچنین بهتر است خانواده ها، سنت های واقعی و اصیل این روز را به فرزندان خود آموزش دهند و انحراف هایی را که در این رسوم ایجاد شده اند، به آنان گوشزد کنند و در اینجا شاهدیم که نقش اجتماعی پلیس تقویت می شود.

در نهایت باید گفت که اقتدار پلیس و نقش اجتماعی آن در کنار ظرفیت امنیتی نهاد خانواده در حکم منبعی نیرومند و اساسی به منظور گسترش و تحکیم امنیت و ثبات اجتماعی، امکان آن را دارد تا سایبانی امن برای جامعه فراهم کند

تهیه و تنظیم: سرگرد میثم گلیردی؛ کارشناس ارشد جامعه شناسی فرماندهی انتظامی استان مازندران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون