نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/14      17:6:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:144


نسخه چاپی
تجهیزات ضد سرقت، از حرف تا عمل!
گروه اجتماعی- بی تردید نبود نظارت قوی در مراحل تولید، عرضه و استفاده از تجهیزات امنیتی و ضدسرقت همانند بسیاری از حوزه های پرچالش امروز، پاشنه آشیل جامعه ایرانی است.
 

اگر به توصیه های پلیس برای پیشگیری از سرقت در سال های اخیر رجوع کنیم، می بینیم که استفاده از تجهیزات ضد سرقت و تقویت ضریب امنیتی اموال، اماکن و وسایل نقلیه یکی از مهم ترین هشدارهای کارشناسان انتظامی به شهروندان بوده است.

در این مسئله تردیدی نیست که اگر مردم در منازل خود حفاظ و درهای مستحکم و سیستم های ضد سرقت به کار برند و یا خودروی خود را به قفل پدال و دزدگیر مجهز کنند، احتمال وقوع سرقت به ویژه دستبرد آسان به آنها، نزدیک به 100 درصد کاهش خواهد یافت.

اما سوالات اصلی این است که آیا دستگاه ها، شرکت ها و نهادهای متولی امر شرایطی را فراهم آورده اند که مردم به استفاده از این تجهیزات تشویق شوند و یا ملزم به نصب آن شوند و در نهایت آیا این تجهیزات استانداردهای لازم را دارد؟ و آیا نظارتی بر کیفیت آن می شود؟

درست است که اگر همه مالکان وسایل نقلیه هزینه ای ناچیز برای خرید قفل پدال یا فرمان کرده و از آن استفاده کنند، سرقت های پرتعداد خودرو به میزان قابل توجهی کم خواهد شد! ولی به نظر شما آیا شرکت های خودروساز نمی توانند این قفل را جزء گزینه های پرتعدادشان قرار داده و حتی هزینه آن را نیز به قیمت خودرو بیافزایند؟

شرکت های انبوه ساز منازل مسکونی نیز به همین ترتیب، به طور مثال اگر برای طبقات اول ملزم به استفاده از حفاظ درب و پنجره شوند، سرقت های منازل به شدت کاهش خواهد یافت. یا چنانچه از درب های ضدسرقت مناسب در ساختمان ها استفاده کنند، ورود به خانه های مردم با یک پیچ گوشتی و یا کارت عابربانک، ممکن نخواهد بود.

یقینا‍ً شما نیز با بنده هم عقیده اید؛ که پاشنه آشیل این داستان نیز مانند بسیاری از مشکلات امروز کشور، عدم نظارت مطلوب و جدی است.

به طور مثال همین درهای ضد سرقت منازل مسکونی و درهای اتوماتیک که نسخه­ های اصلی آن، از کیفیت و استحکام مطلوبی برخوردار بوده است، اخیراً به درب هایی تبدیل شده که تنها ظاهری بزک شده دارد و در واقع با مشتی محکم تا می خورد!

فضاي رقابتي موجود در بازار شرکت هاي سازنده این درب ها و تلاش آنان برای سود بیشتر یکی از عواملی است که موجب شده تا این درب ها با كسر چندقطعه مهم و اصلی و با امنيتی پايين در مناقصات بزرگ حتي برای ساخت بانك‌ها نیز عرضه شود.

 به عنوان مثال وزن استاندارد يك متر از اين درها 20 كيلوگرم است، ولي چند ماه اخير شركت هایی اقدام به ساخت و عرضه درهاي اتوماتيك با قيمتی کمتر ولي با وزن 3 و نیم الي 5 كيلوگرم در هر يك متر توليد و به بازار ارائه کرده كه حتي با كارد يا قمه شكافته مي‌شود.

علاوه بر نوع جنس به كار رفته درساخت اين درب ها، کارشناسان متخصص معايب دیگری نیز از این درب ها پیدا کرده اند که نداشتن قفل برقي، نبود ميلگرد در داخل حفاظ استيل، استفاده نکردن از اپراتورهاي استاندارد و مورد تاييد فني، حذف باتري ذخيره (ups) که در زمان قطع برق موجب آزاد سازي درب مي شود و عدم استفاده از فريم و قاب شيشه استاندارد با اينچ و مقاومت فيزيكي مناسب از جمله این موارد است.

براساس آنچه گفته شد، به نظر می رسد در این حوزه نیز ضمن آنکه باید نظارت قوی تری بر سازندگان تجهیزات امنیتی اعمال شود، نباید از اطلاع رسانی به مردم و آگاهسازی آنان غافل ماند و این نوشتار نیز دقیقاً با همین هدف تقدیمتان شد.

نویسنده: شاه چراغ، کارشناس رسانه ای پلیس سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون