نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/15      11:25:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:245


نسخه چاپی
زمینه تعرض به حریم خصوصی خود را برای متخلفان فراهم نکنید
گروه ناجا - سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با تاکید بر حفظ حریم خصوص در فضای مجازی به شهروندان توصیه کرد : با شناخت مفهوم حریم خصوصی، در درجه اول برای خود و دیگران محیط ایمن‌تر و سالم‌تری را فراهم کنید و اجازه تعرض متخلفان به حریم خصوصی خود را ندهید .
 

سرهنگ " رمضانی " در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس در تشریح این خبر اظهار داشت : برخی از کاربران فضای مجازی به خصوص شبکه‌های اجتماعی‌ بدون رعایت مسائل امنیتی، خصوصی‌ترین اطلاعات خود را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده و به اشتراک می‌گذارند و با این کار زمینه تعرض به حریم خصوصی خود را برای متخلفان فراهم می‌کنند.

وی تاکید کرد: در حقیقت چنین کاربرانی به راحتی خود را در معرض قربانی شدن قرار می‌دهند که این امر نتیجه‌ای جز آسیب‌های کاری، مالی و روحی را به همراه ندارد و بر طرف کردن آن شاید سال‌ها زمان و هزینه به همراه داشته باشد.

سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا یادآور شد: با شناخت مفهوم حریم خصوصی، در تعریف مختصات و چارچوب این حریم و فضای امن در درجه اول برای خود و دیگران می‌توانیم روابط کاری، دوستانه و همکاری ایمن‌تر و سالم‌تری را فراهم کنیم.

سرهنگ رمضانی با بیان اینکه حریم خصوصی حقی است که براساس آن افراد می‌توانند تعیین کنند که دیگران تا چه اندازه می‌توانند به لحاظ کمیت و کیفیت، اطلاعاتی درباره آنان داشته باشند، گفت: متاسفانه به دلیل نبود آگاهی نسبت به این حقوق و مفاهیم در سال‌های اخیر با توجه به توسعه فضای مجازی، بارها شاهد بودیم که با نقض حریم خصوصی کاربران، فیلم‌ها و سی‌دی‌هایی در سطح جامعه پخش شده که گاه از خصوصی‌ترین روابط پرده برداشته و با بازی با آبرو و حیثیت افراد، موجب فروپاشی خانواده‌ها گشته است.

وی با بیان اینکه حفظ حریم خصوصی در فضای واقعی و مجازی در گام اول بر عهده خود فرد است، تاکید کرد: در حقیقت حریم خصوصی جزئی از زندگی هر شخصی است که دسترسی به آن فضا برای دیگران بدون اجازه و رضایت او یا بدون حکم قانون امکان‌پذیر نخواهد بود.

این مقام انتظامی با بیان اینکه عدم رعایت حریم خصوصی از سوی برخی از هموطنان عزیز باعث شده برخی از کاربران خواسته یا ناخواسته قربانی شوند، گفت: اولین گام برای حفظ این حریم در فضای مجازی، عدم انتشار اطلاعات شخصی و محرمانه از سوی کاربران است که باید در این خصوص دقت زیادی داشته باشند، چرا که انتشار این اطلاعات موجب می شود تا افراد سودجو از آنها سوءاستفاده کرده و با آبرو و حیثیت کاربران بازی کنند.

سرهنگ رمضانی  افزود : ذخیره سازی هر نوع اطلاعات بر روی حافظه سیستم و گوشی‌های هوشمند یکی از سهل انگاری‌هایی است که موجب می شود حریم خصوصی کاربران با توجه به فعالیت هکرها برای سرقت اطلاعات در معرض خطر باشد، بنابراین به هیچ عنوان اطلاعات مهم و شخصی، خصوصی و کاری خود را بر روی حافظه سیستم‌های متصل به اینترنت ذخیره نکنید.

وی، حذف برنامه‌های غیر ضروری را، برای حفظ حریم خصوصی کاربران ضروری برشمرد و گفت: حذف یا Remove کردن برنامه‌های غیر قابل استفاده، به خصوص برنامه‌های کاربردی که دسترسی به رایانه شما را از راه دور ممکن می‌کنند (مانند Remote Desktop، RealVNC و NetBIOS )را حذف یا به اصطلاح disable کنید.

سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا، استفاده از دیوار آتش (firewall) را یک ضرورت خواند و گفت: پیکربندی فایروال خود را به دقت انجام دهید تا از نفوذ به رایانه جلوگیری شود، این فایروال‌ها همچنین مانع وارد آمدن خسارت به شبکه‌ها و سایت‌هایی که به آن‌ها متصل هستید، می‌شوند و قادر به تشخیص ماهیت برنامه‌هایی هستند که تلاش می‌کنند به شبکه اینترنت متصل شوند.

سرهنگ رمضانی از کاربران خواست ایمیل‌ها و پیام‌های ناخواسته و ارسال شده از سوی افراد ناشناس را مسدود کرده و از باز کردن عکس‌ها و فایل‌های پیوست شده در ایمیل‌های تبلیغاتی و ناشناس خودداری کنند و به هیچ وجه لینک‌های ناشناس ارسال شده در ایمیل و پیام‌های موبایلی را دنبال نکنند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه برخی از افراد سودجو منابع درآمدشان از طریق نقض حریم خصوصی یا سوء استفاده از اطلاعات شخصی افراد به دست می‌آید، گفت: این افراد و گاهی اوقات شرکت‌ها با وضع برخی قواعد پیچیده به عنوان قواعد حریم خصوصی، به صورت ظاهری رضایت قربانی را برای اقدام به نقض حریم خصوصی‌شان، کسب می‌کنند اما در باطن این امر به صورت کاملا ناآگاهانه‌ رخ می دهد زیرا بسیاری از افراد بدون خواندن قراردادهای طولانی شرکت‌ها، گزینه "قبول دارم" را انتخاب و به آنها اجازه دسترسی به حریم خصوصی خود را می‌دهند.

سرهنگ رمضانی از کاربران خواست هنگام نصب نرم‌افزارهای مورد نظر خود و عضویت در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به این موضوع توجه داشته باشند که چه دسترسی‌های از آنها اخذ ‌خواهد شد.

سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا در ادامه ضعیف بودن گذرواژه‌ها، به روز و معتبر نبودن آنتی ویروس‌ها و سیستم‌عامل رایانه، رمز گذاری نکردن اطلاعات ذخیره شده در سیستم‌ها را از دیگر سهل انگاری‌های کاربران برشمرد و گفت: عدم رعایت صحیح موارد مطرح شده باعث می‌گردد حریم خصوصی آنها در فضای مجازی در معرض تهدید و آسیب قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی را حتما به فرزندان خود آموزش دهیم که چگونه از اطلاعات شخصی خود در فضای مجازی حفاظت کنند که باعث سوءاستفاده از آنها نشود.

سرهنگ رمضانی در پایان گفت: هموطنان گرامی می‌توانند‌ آخرین آموزش‌های لازم و هشدارهای سایبری را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی www.cyberpolice.ir دریافت کنند، ضمن آن‌که در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به بخش گزارش مردمی اعلام کنند.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون