نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/19      9:48:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:429


نسخه چاپی
نشست خبری جانشین فرمانده ناجا/1
مروری بر عملکرد پلیس در سال 97 / پلیس پاسخگو هستیم/ ارائه بیش از 31 میلیون خدمات انتظامی در کلانتری ها/صدور 560 هزار کارت پایان خدمت/ پلیس، مخالف شادی مردم نیست
گروه ناجا- جانشین فرمانده نیروی انتظامی، در نشست خبری، کارنامه عملکرد پلیس در سال 97 را تشریح کرد و سوالات خبرنگاران را پاسخ داد.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار "ایوب سلیمانی" صبح امروز در نشست خبری با حضورخبرنگاران با مروری بر عملکرد نیروی انتظامی در سال 97، اظهارداشت: این نشست، در راستای ارائه کارنامه عملکردی ناجا و پاسخ به سوالات، ابهامات و انتظارات اصحاب رسانه و خبرنگاران برگزار می شود،چراکه معتقدیم ارتباط و تعامل پلیس از جهات و ابعاد مختلف با اصحاب رسانه بسیار مهم و تعیین کننده است.

وی افزود: ایجاد نظم، انضباط ، امنیت و آرامش در جامعه و برای مردم از ماموریت های مصوب، قانونی و مصرح نیروی انتظامی است و پلیس از ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی صیانت و پاسداری می کند.

جانشین فرمانده ناجا تاکید کرد: اساساً اگر نظم و انضباط در جامعه نباشد، هیچ پیشرفتی صورت نمی گیرد و امنیت از مهمترین نیازهای بشری هم در بعد فردی و از نگاه اجتماعی است.

وی افزود: اهمیت کار پلیس در این است که به تامین امنیت همه جانبه اعم از امنیت افراد، کسب و کار، تحصیل، امنیت اخلاقی و ... می پردازد و اساساً هر حوزه ای از امنیت به پلیس مربوط می شود.

سردار سلیمانی با بیان اینکه هیچ نیازی برای بشریت بالاتر از سلامتی و امنیت نیست، افزود: هدف از تامین نظم و امنیت در جامعه رسیدن مردم به آرامش است و این مهم از ارکان اصلی ماموریت های پلیس به شمار می آید.

این مقام عالی انتظامی کشور با اشاره به تنوع و گستردگی ماموریت های نیروی انتظامی، بیان کرد: همه شئونات جامعه به نوعی به پلیس بازمی گردد و طبق اعلام رسمی وزارت ارتباطات، در سال 96 و از حدود 8 هزار و 900 ارتباط و خدماتی که مردم از حاکمیت دریافت کرده اند، 1600 مورد یعنی حدود 20 درصد از این نیازمندی ها و ارائه خدمات به پلیس باز می گردد.

سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: به تعبیری مردم همواره با پلیس سروکار دارند به همین دلیل فرماندهی معزز کل قوا مقام معظم رهبری فرمودند " پلیس سطح تماس حاکمیت با جامعه و ویترین نظام است".

وی ادامه داد: معظم له خطاب به آحاد فرماندهان پلیس، اشاره داشتند؛ " اگر شما درست عمل کنید و حلال مشکلات مردم باشید بخش قابل توجهی از انتظارات مردم از حاکمیت برآورده می شود".(نقل به مضمون)

پلیس پاسخگو و مطالبه گر

سردار سلیمانی تاکید کرد: ما در بخش های قابل توجهی پاسخگوی مطالبات و انتظارات مردم هستیم و از طرفی در بخش هایی هم مطالبه گر حق مردم از ارکان حاکمیت می باشیم.

31 میلیون خدمات انتظامی کلانتری ها در یک سال

جانشین فرمانده ناجا در ادامه با اشاره به ماموریت های پلیس، یادآور شد: ما فقط در کلانتری ها در طول یک سال بیش از 31 میلیون و 500 هزار خدمات به مردم ارائه می دهیم.

وی با اشاره به فعالیت مراکز 110 در سراسر کشور، عنوان کرد: در 11 ماهه گذشته، 29 میلیون و 500 هزار تماس با سامانه 110 برقرار شده که از این میان بیش از 17 میلیون تماس عملیاتی شده؛ یعنی نیروی پلیس به محل اعزام و ماموریت انجام و اجرایی شده است.

سردار سلیمانی یادآور شد: در این مدت، بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر نیز با سامانه تلفنی 197 تماس داشته و گزارش شکایت، انتقاد، پیشنهاد و یا تقدیر خود را ارائه نموده اند.

جانشین فرمانده ناجا با اشاره به تماس های صورت گرفته با سامانه تلفنی 197، یادآور شد: از این میزان تماس ها، دوم سوم مربوط به سوالاتی بود که مردم راهنمایی می خواستند و نیروهای ما به سوالات و ابهامات مردمی پاسخگو بودند.

ثبت بیش از 83 میلیون تخلف رانندگی

وی با اشاره به عملکرد پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، خاطرنشان کرد: در 11 ماهه امسال، بیش از 83 میلیون تخلف رانندگی در سامانه های پلیس ثبت شده که از این میان 6 میلیون تخلف حادثه ساز و خطرناک به ثبت رسیده است.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: همچنین در این بازه زمانی، بیش از یک میلیون جرم ثبت شده داریم که 91 درصد مربوط به سرقت از انواع مختلف است.

سردار سلیمانی اضافه کرد: حدود 60 درصد سرقت ها از نوع " خرد" و مربوط به موضوعاتی چون کیف قاپی و... می باشد.

مصالحه 70 درصدی پرونده ها در مراکز مشاوره ناجا

وی با تاکید به اینکه پلیس به همه پرونده ها با دقت رسیدگی می کند، به بخش دیگری از ماموریت های نیروی انتظامی در حوزه ارائه خدمات مشاوره ای اشاره کرد و افزود: در 11 ماهه سالجاری بیش از 433 هزار نفر به مراکز مشاوره و مددکاری اجتماعی کلانتری ها و مراکز انتظامی مراجعه کرده اند که 70 درصد پرونده ها و مراجعات به این مراکز با خدمات مشاوره ای پلیس، منتج به صلح شده است.

جانشین فرمانده ناجا اشاره کرد: حدود 45 مرکز مشاوره و 650 دفتر مشاوره و مددکاری اجتماعی در کلانتری ها د اریم ، همچنین باید بگویم توسعه این مراکز در کلانتری ها و مراکز انتظامی سراسر کشور در دستور کار است.

سردار سلیمانی با اشاره به کارکرد مراکز مشاوره و مددکاری اجتماعی پلیس، یادآور شد: در این مراکز افراد تحصیل کرده و فرهیخته به مردم خدمت می کنند و فعالیت این مراکز در ارتقاء اعتماد مردم به پلیس بسیار موثر بوده است.

وی تاکید کرد: قطعاً توسعه دفاتر و مراکز مشاوره و مددکاری اجتماعی ناجا را به طور جدی دنیال می کنیم که این گونه اقدامات در حوزه فعالیت های " ایجابی " پلیس تعریف می شود.

صدور 560 هزار کارت پایان خدمت

سردار سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود و در تشریح عملکرد پلیس در حوزه سازمان وظیفه عمومی ناجا، عنوان کرد: امسال 300 هزار جوان مشمول به سربازی اعزام شدند همچنین برای 560 هزار نفر کارت پایان خدمت و معافیت و... صادر شد.

بدرقه بیش از یک میلیون متهم و زندانی

جانشین فرمانده ناجا یادآور شد: در 11 ماهه امسال، بیش از یک میلیون و 139 هزار بدرقه متهم و زندانی توسط نیروهای پلیس صورت گرفت، همچنین بیش از 859 هزار حکم قضائی اجرایی و حدود 5 میلیون اوراق قضائی را به مردم ابلاغ کردیم.

سردار سلیمانی با بیان اینکه دامنه ارتباط و تماس مردم با پلیس بسیار فراگیر و گسترده است، افزود: یکی از وظایف رسانه این است که ارتباط مردم با پلیس و مردم با حاکمیت را تسهیل کند، چراکه بسیاری از تخلفات و یا جرایمی که رخ می دهد، ریشه در عدم آگاهی، ابهام و یا بی توجهی به مسائل دارد.

این مقام ارشد انتظامی تاکید کرد: رسانه ها اعم از دیداری، شنیداری، مکتوب، فضای مجازی و... می توانند در ارتقاء آگاهی عمومی و کاهش جرایم نقش مهم و کارکردی داشته باشند.

وی تاکید کرد: ارتباط پلیس با رسانه را یک موضوع حیاتی و تعیین کننده می دانیم و معتقدهستیم پلیس بدون ارتباط با رسانه و بدون کمک گیری از ظرفیت بی بدیل رسانه ها، قطعاً نمی تواند مناسبات خود را با مردم به خوبی تنظیم کند.

استفاده حداکثری از ظرفیت رسانه ها

سردار سلیمانی اشاره کرد: اگر به موقع و پیوسته اطلاع رسانی کنیم و مردم را نسبت به تکالیف شان، مقررات و آسیب های موجود آشنا کنیم، قطعاً به کاهش جرایم کمک شایانی کرده ایم.

این مقام ارشد انتظامی خاطر نشان کرد: بحمدالله همیشه اصحاب رسانه عنایت خاصی به پلیس و موضوعات مرتبط با نیروی انتظامی داشته و دارند و البته این روند روبه رشد است، این درحالی است که ما نیز به استفاده حداکثری از ظرفیت رسانه ها معتقد هستیم.

سردار سلیمانی تاکید کرد: یکی از جهت گیر ی های اساسی پلیس؛ توسعه ارتباط، تعامل و مراوده با مجموع رسانه های کشور است.

وی اضافه کرد: امید داریم با همکاری و مساعدت اصحاب رسانه، بتوانیم به جامعه امروز که به شدت نیازمند آرامش و دوری از تنش است، کمک کنیم.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه با اشاره به ماموریت های پلیس، در روزهای پایانی سال، بیان کرد: برای چهارشنبه آخر سال و همچنین تعطیلات نوروز برنامه های ویژه ای داریم و مقدمات لازم را پیش بینی کرده ایم.

سردار سلیمانی با اشاره به ماموریت چهارشنبه آخر سال، عنوان کرد: هدف پلیس از اجرای هر برنامه و ماموریتی؛ صیانت از سلامت و جان مردم و همچنین امنیت، آرامش و انضباط جامعه است.

پلیس، مخالف شادمانی مردم نیست

وی تاکید کرد: پلیس مخالفتی با ابراز شادمانی مردم نداشته و ندارد اما معتقدیم که مراسم شادی نیز باید به گونه ای انجام شود که سلامت افراد جامعه و نظم و امنیت آسیب نبیند.

این مقام ارشد انتظامی بیان کرد: با برنامه ریزی و به کارگیری امکانات در چهارشنبه آخر سال نیز به گونه ای عمل خواهیم کرد تا جلوی خسارت های احتمالی را بگیریم.

سردار سلیمانی همچنین با بیان اینکه در آستانه فرارسیدن ایام نوروز ، هستیم، یادآور شد: سفرهای امن و ایمن نیازمند مشارکت مردم و توجه به قوانین و مقررات است.

وی با اشاره به راه اندازی قرارگاه نوروزی پلیس، عنوان کرد: با مشارکت سازمان های مسئول، برنامه های گسترده ای برای سفر امن و ایمن مردم داریم و بیش از 500 هزار نفر ار سازمان های مختلف در این ایام به مردم خدمات ارائه می کنند.

خدمات دهی به مردم در ایام نوروز

جانشین فرمانده ناجا با اشاره به آمادگی صددرصدی پلیس برای خدمات دهی به مردم در ایام نوروز، یادآور شد: همه تمهیدات لازم اندیشیده شده و هرکجا که مردم حضور داشته باشند، قطعا ما در خدمت مردم خواهیم بود.

بسیج امکانات برای ارائه خدمات مطلوب

سردار سلیمانی بیان کرد: به دلایل مختلف معمولاً در پایان سال، با افزایش سرقت مواجه ایم، امسال نیز به دلایل مختلف اجتماعی و اقتصادی شاهد افزایش نسبی جرایم خرد هستیم و این دغدغه را داریم که این روند افزایشی در ایام نوروز تداوم نداشته باشد.

وی اضافه کرد: با برنامه ریزی، تشکیل قرارگاه و بسیج امکانات در تلاشیم در زمانی که مردم عزیز در سفر هستند، حافظ دارایی و خانه هایشان باشیم و در طول مسیر سفر، هرکجا که توقف کنند با حضور خود به آنها آرامش خاطر خواهیم داد.

رصد و کنترل سارقان سابقه دار

این مقام ارشد انتظامی در ادامه تشریح اقدامات پلیس برای ایام نوروز، عنوان کرد: رصد و کنترل سارقان حرفه ای و سابقه دار یکی از برنامه های جدی پلیس در این ایام است.

 نشاط بهاری، نظم و قانونمداری

وی با اشاره به شعار نوروزی پلیس دراین ایام، یادآور شد:" نشاط بهاری، نظم و قانونمداری" شعار پلیس در این ایام است و ما امیدواریم که با کمک آحاد مردم و اصحاب رسانه بتوانیم به تقویت نظم و اجرای قانون در ایام نوروز کمک کنیم و همه مردم بهاری سرشار از نشاط و آرامش داشته باشند که تحقق این مهم نیازمند، قانونمداری است.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون