نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/19      13:58:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:178


نسخه چاپی
نشست خبری جانشین فرمانده ناجا/ 3
کشف 666 تن انواع موادمخدر توسط پلیس / نقش 70 درصدی اشراف اطلاعاتی در کشفیات مواد افیونی / اقدامات پلیس برای امنیت محله محور/ طراحی اپلیکیشن های موبایلی برای ارائه خدمات انتظامی به مردم/ عذر خواهی فرهاد مجیدی از پلیس
گروه ناجا- جانشین فرمانده نیروی انتظامی از کشف 666 تن انواع موادمخدر از ابتدای سال تاکنون توسط پلیس خبرداد.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار "ایوب سلیمانی" در ادامه صبحت ها خود در جمع خبرنگاران با تشریح عملکرد پلیس در حوزه مبارزه با موادمخدر، اظهار کرد: 70 درصد زندانیان شامل معتادان متجاهر، سارق هستند، این بدین مفهوم است که اعتیاد فقط به یک بخش از جامعه ضربه نمی زند بلکه آسیب های آن متوجه افراد مختلفی می شود.

 64 هزار معتاد متجاهر در کشور

وی با بیان اینکه براساس آمار ستاد مرکزی مبارزه با موادمخدر، 64 هزار معتاد متجاهر در کشور داریم ، بیان کرد: بیش از 173 هزار معتاد متجاهر را جمع آوری( که البته برابر این آمار باید بگویم برخی معتادان بیش از یک بار) دستگیر و به مراکز مربوطه تحویل داده ایم که متاسفانه و بعضاً شاهد هستیم این معتادان دوباره به چرخه اعتیاد بازمی گردند.

 جمع آوری معتادان متجاهر

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه در طرح اخیر 10 هزار معتاد متجاهر در تهران جمع آوری و تحویل مراکز مربوطه شده اند، بیان کرد: برای جمع آوری و ساماندهی این معتادان همواره برنامه های مستمری را اجرایی می کنیم اما چون ابزارهای لازم و کافی را برای نگهداری و کارآفرینی نداشته ایم با مشکلاتی مواجه شده ایم.

این مقام عالی انتظامی کشور با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر، خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود 12 هزار معتاد متجاهر در تهران حضور دارند و با کمک سپاه، شهرداری و بسیج برای نگهداری و بهبود این معتادان ظرفیت 15 هزار نفری ایجاد شده است.

سردار سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود به کشفیات پلیس در حوزه موادمخدر اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال تاکنون، 666 تن انواع موادمخدر توسط پلیس کشف شده است.

 اشراف اطلاعاتی در کشفیات مواد افیونی

وی با بیان اینکه 70 درصد کشفیات با اشراف اقدامات اطلاعاتی محقق شده است، بیان کرد: در نظر داریم با تزریق تجهیزات به روز، پهپادی، بالگردی و... فرایند مقابله با موادمخدر را با قدرت ادامه دهیم به طوری که علاوه بر خشکی، حوزه آبی و دریایی را نیز برای فعالیت قاچاقچیان ناامن می کنیم.

جانشین فرمانده ناجا با اشاره به طرح نصب ردیاب در شناورها، مطرح کرد: علاوه بر اینکه شناسایی و دستگیری سرشبکه های موادمخدر را به جد دنبال و با خرده فروشان موادمخدر نیز برخورد می کنیم.

سردار سلیمانی یادآور شد: در سال 2017، کشور افغانستان که در همسایگی ما است 8 هزار تن موادمخدر تولیدی داشته در حالی که امسال این میزان تولید و کشت موادمخدر به 6 هزار و 400 تن کاهش یافته اما در هر حال آسیب های این حوزه به کشور ما وارد می شود.

این مقام عالی انتظامی کشور تاکید کرد: با اقدامات پیشگیرانه، در مرز افغانستان مراقبت های لازم را داریم، همچنین در مرز پاکستان نیز اقدامات لازم صورت می گیرد اما شاهدیم که امروز بخش عمده ای از ترانزیت مواد افیونی به سمت مسیر دریایی سوق یافته است.

 امنیت محله محور

وی در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری پلیس درباره اقدامات پلیس برای " امنیت محله محور" ، اظهارداشت: بنای پلیس این است که با بهره مندی از ظرفیت مردمی، معتمدان محلی، سازمان های مردم نهاد، ائمه جماعت، نخبگان، فرهیختگان، فرهنگیان و... امنیت محلات را تقویت کند.

 گشت های محله محور با کمک بسیج

سردار سلیمانی به اجرای طرح " گشت های محله محور" اشاره و بیان کرد: برای تحقق این میزان از ظرفیت بسیج کمک می گیریم؛ در این حوزه هماهنگی های لازم صورت گرفته و بسیج در ماموریت های مرتبط مانند حفاظت از امنیت منازل، اماکن و ... پلیس را یاری می کند.

طراحی اپلیکیشن های موبایلی

جانشین فرمانده ناجا در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار پایگاه خبری پلیس درباره تحقق پلیس هوشمند، یادآور شد: امروز نیروی انتظامی در حوزه دولت الکترونیک سرآمد سایر سازمان ها است.

وی اضافه کرد: به دلیل تنوع، گستردگی و پیچیدگی ماموریت های پلیس امکان ارائه برخی از خدمات انتظامی به صورت سنتی و یا دستی نیست که در این میان مراکز 110 به کمک پلیس آمده اند.

سردار سلیمانی به طراحی سامانه و اپلیکیشن های موبایلی اشاره و بیان کرد: مقدمات این مهم فراهم شده ، در حال طراحی سامانه و اپلیکیشن موبایلی هستیم که این امکان را فراهم می آورد زمانی که فردی مسئله یا سوالی از پلیس دارد، از این ظرفیت بهره گرفته و در کوتاه ترین زمان پاسخ بگیرد.

جانشین فرمانده ناجا در ادامه پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری پلیس از راه اندازی اپلیکیشن ثبت تخلفات رانندگی نیز خبرداد و گفت: همزمان با ایام نوروز، در حوزه ماموریتی پلیس راهنمایی و رانندگی، موبایل های ثبت تخلفات در اختیار برخی نیروهای این پلیس قرار می گیرد.

این مقام عالی انتظامی تشریح کرد: این موبایل ها دارای اطلاعاتی در حافظه هستند که به نیروهای ما این امکان را می دهد که وضعیت خودرو را در تخلفات و جرایم رصد و موضوع را به مرکز انتقال دهد، به طور مثال با این ظرفیت این امکان وجود دارد که با بررسی شماره خودرو ، وضعیت سرقتی بودن یا سایر تخلفات در لحظه بررسی شود.

وی اشاره کرد: البته در وهله اول که همزمان با ایام نوروز، اجرایی می شود حدوداً یک تا 2 هزار عدد از آنها بین گشت های راهور این سامانه موبایلی توزیع می شود.

 سردار سلیمانی ادامه داد: همچنین اپلیکیشنی طراحی و در آینده در اختیار مردم قرار می دهیم که امکان ارسال کروکی تصادفات به صورت برخط در مرکز راهور فراهم شود یعنی بدون حضور پلیس از صحنه تصادفات کروکی تنظیم و به مرکز ارسال می شود.

این مقام عالی انتظامی کشور یادآور شد: تحقق پلیس هوشمند یکی از اولویت های جدی پلیس است و در این راستا برنامه های مدونی دنبال و عملیاتی می شود.

وی همچنین به ثبت سامانه پلاک خوان های خودرو اشاره و بیان کرد: این سامانه نیز بیانگر تحقق پلیس هوشمند است.

کشف 85 درصدی سرقت های خودرو

سردار سلیمانی در این میان گریزی به کشفیات سرقت خودرو زد و گفت: برابر آمار، 85 درصد از سرقت های خودرویی در ماه اول توسط پلیس کشف می شود.

وی با اشاره به اجرای پروژه " سپهتن" ، بیان کرد: طی 3 سال گذشته، این پروژه اجرایی شد و ردیاب بر روی اتوبوس های مسافربری نصب که این مهم در کاهش 90 درصدی تخلفات اتوبوس های مسافربری شهری موثر واقع شد.

این مقام عالی انتظامی کشور ادامه داد: امروز حدود 500 هزار دستگاه کامیون و کامیونت داریم ، در واقع باید بگویم خودروهای سنگین در وقوع تصادفات جاده ای نقش دارند؛ معتقد هستیم اگر این ردیاب ها بر روی این خودروها نصب شوند قطعاً در کاهش تصادفات موثر خواهد بود.

سردار سلیمانی تاکید کرد: پلیس از فناوری های به روز، بهره مندی حداکثری می برد و معتقد هستیم تکنولوژی های نوین مانند دوربین های جاده ای و غیره در کاهش وقوع تصادفات نقش مهم و بازدارنده ای دارد بنابراین لازم است در تحقق چنین رویکردهایی دولت با تزریق به موقع منابع مالی و بودجه ای به پلیس کمک کند.

کشف علمی جرم

وی در پاسخ به سوالی درباره رویکرد پلیس آگاهی برای کشف جرم، بیان کرد: کشف علمی جرم یکی از رویکردهای جدی پلیس آگاهی است و در این راستا تقویت تشخیص هویت از برنامه های اولویت دار پلیس است.

سردار سلیمانی درباره "پاپ آپ ها"، عنوان کرد: چنین مواردی کماکان در فضای مجازی وجود دارد اما هرگونه اقدامی در فضای سایبری در رصد پلیس است و با جرایم این حوزه برخورد قانونی صورت می گیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره شکایت از افرادی که به پلیس تعدی و توهین می کنند، بیان کرد: اساساً علاقمند به شکایت از کسی نیستیم .

عذر خواهی فرهاد مجیدی

جانشین فرمانده ناجا درباره برخورد فوتبالیست سابق با یکی از نیروهای راهور، عنوان کرد: این فرد ضمن اعلام عذرخواهی، عنوان داشته که حاضر است، جبران کند و از مامور راهور عذرخواهی کند.

این مقام عالی انتظامی کشور در پاسخ به این سوال که آیا از فرد مذکور شکایت می کنید یا خیر، مطرح کرد: در این خصوص تاکنون به جمع بندی نرسیده ایم اما قطعاً به دنبال طرح هایی هستیم که از شأن و آبروی پلیس صیانت شود.

حمایت از نیروهای وظیفه شناس

وی تاکید کرد: متاسفانه با پدیده های نو و آسیب های نو پدیدی چون تصویربرداری و انتشار موضوعات در فضای مجازی مواجه هستیم اما در هر حال باید بگویم از هر مامور وظیفه شناس و متعهد، صیانت و حمایت می کنیم.

سردار سلیمانی یادآور شد: اجازه نمی دهیم کسی شأن و حیثیت پلیس را هدف بگیرد و بارها وبارها نیز اعلام کرده ایم " اگر نیروی ما خطاکار باشد ویا در انجام وظیفه کوتاهی کند، مردم مراتب را می توانند به سامانه 197 گزارش کنند"،حتما با تخلفات نیروهای پلیس برخورد می کنیم.

جانشین فرمانده ناجا گفت: انتظار این است که اگر مردم تخلفی از پلیس می بینند، آن را به مرجع اصلی یعنی پلیس گزارش دهند نه اینکه این تخلف را در جاهای مختلف جار بزنند و حیثیت پلیس و هزاران نیرو که با جان و دل برای امنیت و آرامش مردم ایفای نقش می کنند را هدف بگیرند.

این مقام عالی انتظامی کشور تاکید کرد: اگر فردی از تخلف پلیس صورت یا فیلم دارد باید آن را به مراجعی که "اهلیت دارند"، گزارش کند.

سردار سلیمانی ادامه داد: متاسفانه شاهد هستیم برخی با رفتارهایی به دنبال این هستند فضا و محیط انجام وظیفه پلیس را دچار مشکل و خلل کنند که هرگز به چنین افرادی اجازه جولان نمی دهیم.

 وضعیت مرزبانان ربوده شده

وی درباره وضعیت مرزبانان ربوده شده نیز، بیان کرد: امید است با دیپلماسی دولت و همکاری کشور پاکستان هرچه زودتر شاهد بازگشت مرزبانان به کشور باشیم ، در هر حال به جد پیگیری های لازم را انجام می دهیم.

جانشین فرمانده ناجا با اشاره به تلاش مرزبانان در صیانت از مرزهای کشور، تاکید کرد: دشمنان به دنبال ناامنی در مرزهای کشور هستند و به هیچ عنوان چنین اجازه ای به آنها نمی دهیم؛ حلقه های امنیتی ما بسیار قوی هستند.

سردار سلیمانی درباره تعداد شهدای نیروی انتظامی، گفت: از ابتدای سال تاکنون، 51 شهید تقدیم نظام و انقلاب کرده ایم ، این در حالی است که باید بگویم میزان شهدا و جانبازان ناجا، کاهش 16 درصدی داشته است.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون