نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/21      9:42:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:131


نسخه چاپی
پلیس و امنیت در نوروز
گروه اجتماعی- نقش پلیس در امنیت آفرینی در ماموریت هایی مانند نوروز نمایان تر از قبل است ولی می توان به صراحت گفت: مشارکت مستقیم مردم، دستگاه ها و پلیس باعث خواهد شد این فرآیند بهتر و با بازدهی بیشتر انجام شود.

 

اگر ماموریت نوروزی پلیس را که از اواسط اسفند و با افزایش تردد شهروندان در معابر درون شهری آغاز و در روزهای پایانی سال و نخستین روزهای عید و انبوه مسافرت ها به اوج خود می رسد و با پایان تعطیلات و بازگشت مسافران به سرانجام می رسد را بزرگترین ماموریت ناجا ندانیم، یقیناً یکی از ماموریت های گسترده در حوزه امنیت است که پیچیدگی های خاص خودش را دارد.

تامین امنیت در نوروز چند بعدی است؛ یکی از این ابعاد، امنیت منازل خالی از سکنه و مقابله با سرقت های منزل است که بخش زیادی از توان نیروی انتظامی را به خود اختصاص می دهد.

افزایش تعداد گشت های پیاده و خودرویی محسوس و نامحسوس، کنترل مجرمان سابقه دار و برخورد با افراد مشکوک سهم پلیس در این میدان است که با جدیت دنبال می شود البته نقش مردم بسیار حائز اهمیت است؛ اقدامات ساده ای مانند سپردن منزل به افراد مورد اطمینان و سرکشی آنها، نگه نداشتن پول و طلا در خانه، تقویت حفاظ های فلزی درب و پنجره ها و نصب تجهیزات ضد سرقت و چراغ های تایمری می تواند امنیت خانه ها را ارتقاء بخشد.

امنیت وسایل نقلیه نیز در ایام نوروز حائز اهمیت است و برهمین اساس خودروها و موتورسیکلت های شهروندان و مسافران به علت شلوغی شهرها و البته گرانی وسایل نقلیه در دایره تهدید سارقان قرار دارند.

بی تردید استفاده از تجهیزات ضد سرقت از جمله قفل پدال و دزدگیر کمک شایانی به امنیت وسایل نقلیه شهروندان خواهد کرد.

بُعد دیگر امنیت در نوروز، ترافیکی است؛ تصادفات پرتعداد و تلفات ناشی از آن در ایام تعطیلات نوروز، یکی از دغدغه های مهم پلیس و سایر دستگاه و البته خودِ مردم است.

نیروی انتظامی با اختصاص بخشی اعظم نیروهای انسانی و لجستیکی خود به پلیس راه و اجرای طرح های ویژه نوروز و نظارت مستقیم و الکترونیکی رفتار ترافیکی شهروندان، تمام تلاش خود را برای کاهش تصادفات بکار می گیرد و بحمدالله علیرغم افزایش سالانه خودروها و رانندگان در کشور، آمار تلافات کنترل شده و گاهاً کاهشی نیز بوده است.

ولی نقش و سهم مردم در این حوزه نیز غیرقابل انکار است، اگر رانندگان گرامی قبل از سفر خودروی خود را از نظر فنی کنترل و سفر خود را با مدیریت کامل زمان و در اوج آرامش آغاز و قوانین را مو به مو اجرا کنند، بی تردید صحیح و سالم به خانه باز خواهند گشت و آمار چندصد نفری کشته ها و چند هزار نفری مصدومان در این بازه زمانی، کاسته خواهد شد.

شاید عید نوروز تنها بازه زمانی در کشور باشد که این حجم از مسافرت ها (75 میلیون نفر مسافر در سال 96) در آن انجام می شود و به تبع آن گردشگران و شهروندان با قومیت ها و فرهنگ های مختلف در شهرهای دیگر حضور خواهند یافت.

این پدیده علی رغم مزایای فراوان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گاهاً با بی توجهی برخی افراد به ارزش های اخلاقی و قوانین پوشش اسلامی به آسیب تبدیل خواهد گشت، از همین رو امنیت اخلاقی حوزه دیگری است که ناجا براساس قوانین و مطالبات عمومی ماموریت دارد تا نگهبان آن باشد.

امنیت سایبری، بعد جدیدی از ماموریت کلان نوروزی پلیس است که با توجه به گستردگی استفاده از فضای مجازی در سال های اخیر به این مجموعه افزوده شده است البته پلیس فتا از هفته ها قبل اقدامات پیشگیرانه خود را در این حوزه آغاز  و هم اکنون نیز با رصد کامل فضای سایبر، حافظ حریم خصوصی مردم است.

بی تردید دقت کاربران در استفاده از ظرفیت های اینترنت و توجه به هشدارهای مکرر کارشناسان سایبری ناجا از جمله؛ استفاده نکردن از وای فای عمومی، تغییر متناوب رمزهای کارت های بانکی، دقت در خریدهای آنلاین، عدم انتشار اطلاعات و تصاویر خصوصی در فضای مجازی و... امنیت آنان را تا میزان بالایی تضمین خواهد کرد.

به طور یقین ابعاد دیگر امنیت از جمله امنیت روانی که تابعی از مهارت های ارتباطی و نوع روابط اجتماعی شهروندان است یا امنیت اقتصادی که موثر از انتخاب های متعدد شهروندان و اتخاذ تدابیر ویژه آنان در هزینه های نوروزی و البته توان اقتصادی آنان خواهد بود، نیز حائز اهمیت است.

 نقش پلیس در امنیت آفرینی در ماموریت هایی مانند نوروز نمایان تر از قبل است ولی می توان به صراحت گفت:  مشارکت مستقیم مردم، دستگاه ها و پلیس باعث خواهد شد این فرآیند بهتر و با بازدهی بیشتر انجام شود. در این میان هرچه پلیس با مشارکت های مردمی و سازمانی تقویت شود قطعا امنیت، گستره و ضریب اطمینان بالاتری خواهد داشت.

نویسنده: سرتیپ دوم پاسدار روح الامین قاسمی، فرمانده انتظامی استان سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون