نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/22      8:45:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:72


نسخه چاپی
مشکل یک چهارشنبه!
گروه اجتماعی- این ها که نوشتم و می خوانید؛ گزارشی از یک جنگ بین المللی یا اغتشاشی داخلی نیست، این ها اشاره ای کوتاه به یکی از جشن های ملی ماست!
 

انفجارِ مهیب، ساختمانی دو طبقه را فرو ریخت. 4  کشته و 700 مجروح در حوادثی سهمگین! صدای مکرر انفجار، اهالی شهر را در خانه حبس کرد. چشمان کودک 8 ساله قربانی یک انفجار!

باز هم انفجار و آتش و دود، دوباره صداهای مهیب و ترس و لرز، دوباره خسارت های مالی و جانی بسیار، دوباره کشته ها و زخمی های پرتعداد!!!

این ها که نوشتم و خواندید؛ گزارشی از یک جنگ بین المللی یا اغتشاشی داخلی نیست، این ها اشاره ای کوتاه به یکی از جشن های ملی ماست. آیینی تحریف شده که هیچ شباهت شکلی و معنایی با ماهیت خود ندارد.

گفتن از آداب و رسوم سنتی چهارشنبه سوری ایرانیان که اساسا‍ً به منظور پاکسازی محیط زندگی و دل از آلودگی ها بوده، تکرار مکررات است و از همین رو از آن می گذرم. ولی بی تردید ترقه و انفجار و اذیت و آزار و کشته و مجروح شدن انسان ها در هیچ جای آن جایی نداشته است.

از این موضوع که اصالت این جشن ملی نیز در هاله ای از ابهام است و تنها در برخی کتب تاریخی و دیوان شاعران به آن اشاره ای کوتاه شده، نیز خواهم گذشت. چرا که معتقدم آیین ها و آداب و رسوم یک ملت بخشی از هویت ملی مردم است و حذف و یا مقابله با آنها، به فرهنگ اصیل آن جامعه ضربه می زند و فضا را برای ورود آیین غیربومی و عموماً غربی فراهم می سازد.

از سوی دیگر در شرایطی که مسائل کلانی چون ناملایمات اقتصادی در ماه های اخیر، نشاط ملی و اجتماعی را تهدید کرده و تبعات آن نیز به وضوح قابل مشاهده است، به نظر می رسد باید به چنین آداب و رسوم و هر بهانه دیگری که بتوان از آن طریق مردم را شاد دید و امید را به جامعه تزریق کرد، بها داد.

اما این چهارشنبه متفاوت، هرچه که هست و به هربهانه ای که برگزار می شود همه ساله خسارات بسیار مالی، جانی، روانی و امنیتی به بار می آورد که مهم ترین آنها کشته شدن تعدادی از جوانان و نوجوانان عزیز و مجروحیت و نقص عضو تعداد بیشتری از آنان است.

سه شنبه شبی که به بهانه آن، امنیت و آرامش مردم و نظم عمومی تهدید می شود و دقیقاً از همین روست که نیروی انتظامی براساس وظایف ذاتی خود با آسیب های وارد شده براین پدیده سنتی، مقابله می کند. انصافاً نیز در سال های اخیر با کمک رسانه ها و سایر دستگاه ها و از همه مهمتر خانواده های ایرانی، توانسته است از این خسارات گزاف بکاهد.

شاید این جمله کلیشه ای را شما هم شنیده باشید؛ « پلیس با شادی مردم مخالف نیست»!‌ به واقع نیز همین است. نیروی انتظامی با چهارشنبه سوری و جشن ملی مردم مخالف نیست که هیچ! حتی با چهارشنبه سوری و آئینی که در آن جوانان و نوجوانان همراه با خانواده خود در جشنی مناسب گرد هم آمده و شادی کنند کاملاً موافق است و حتی امنیت آنان را نیز تامین می کند.

با این توضیح می توان اتفاقات چهارشنبه آخر سال را به دو بخش تقسیم کرد؛ بخشی از آن رفتار مجرمانه و هنجارشکنانه ای چون استفاده از موادمحترقه و منفجره، ایجاد آلودگی های صوتی، اذیت و آزار مردم، مانورهای خیابانی، خطرآفرینی برای خود و دیگران و ... است که هیچ ارتباطی با چهارشنبه سوری ایرانیان ندارد و پلیس به شدت با آن مشکل دارد و با عاملان ارتکاب آنها نیز برخورد می کند و براساس قانون این افراد تا 16 فروردین 98 در بازداشتگاه ها خواهند ماند.

اما بخش دیگر؛ جشن های خانوادگی و گاهاً محله ای است که تحت نظارت والدین و بدون خطر و اذیت و آزار شهروندان برگزار شده و محدود به محیط اختصاصی شرکت کنندگان است که بی تردید پلیس باآن هیچ مشکلی نخواهد داشت و حتی از آن و شادی و نشاط استقبال می کند.

نویسنده: سرهنگ حسین پیوندی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون