نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/22      9:15:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:120


نسخه چاپی
يادداشت
بهارخود انضباطي؛ پليس خدمتگزار
گروه اجتماعي – اين بهار مبارك، فرصت مغتنمي است تا در بستر معنوي كه ماه رجب براي ظهور آن ايجاد كرده، بتوانيم با تهذيب نفس و پاكسازي درون، خود را مهياي تغيير و تحولي شگرف و عميق كنيم.

در ايام مبارك ماه رجب كه به فرمايش حضرت محمد مصطفي(ص) ماه استغفار امت او و آمرزش و مغفرت است به استقبال بهار طبيعت مي رويم تا بار ديگر شاهد شكوفايي عظمت و بزرگي قيوم لايزال باشيم و سالي نو و روزهاي خوب و نيكو را در پيش گيريم.

اين بهار مبارك، فرصت مغتنمي است تا در بستر معنوي كه ماه رجب براي ظهور آن ايجاد كرده بتوانيم با تهذيب نفس و پاكسازي درون، خود را مهياي تغيير و تحولي شگرف و عميق كنيم.

پليس خدمتگزار، با عنايت هاي پدرانه فرمانده معظم كل قوا، حضرت امام خامنه اي (مدظله العالي) مفتخر به عناوين بزرگي چون« مجاهد في سبيل ا...»، «يار مهربان مردم» و «مظهر اقتدار» شده است خود را موظف به تامين نظم و امنيت كامل روزهاي پاياني سال و برقراري امنيت و انضباط در روزهاي آغاز بهار كرده است.

كار پليس در هر مرحله و موقعيتي از روزها و ماه هاي سال داراي ويژگي هاي خاص خود است و كاركنان خدوم و زحمتكش در اين نيروي خدمتگزار مي كوشند به وظايف و ماموريت هاي متنوع و مختلفي كه بر دوش خود دارند به شايستگي و نيكويي عمل كنند.

كاركنان پليس رضوي نيز در اين ايام مبارك با روحيه جهادي و انقلابي به وظايف خود در تامين نظم و امنيت روزهاي استقبال از بهار و همچنين پيش گيري از حوادث پايان سال كه براساس رسوم قديمي برپا مي شود و البته شكل و ماهيت خود را از دست داده و تهديدها و خطراتي را براي سلامتي و امنيت شهروندان در پي دارد به خوبي عمل كنند.

آنچه مسلم است اين كه رويكردهاي اجتماعي پليس در سال هاي اخير، روابط، پيوندها، هنجارها و ظرفيت هايي براي خودسازي و بهره مندي از توان همه جانبه در بستر استعدادهاي درون سازماني و توانايي هاي سرمايه هاي اجتماعي فراهم آورده است كه پليس را در مسير خدمتگزاري و انجام موفق و پيروزمندانه ماموريت هاي محوله به پيش مي برد.

در واقع رويكردهاي اجتماعي، نفس تازه اي به خدمتگزاران امنيت داده تا با برداشت هايي متفاوت از تجربه هاي پيشين و بهره گيري از ظرفيت هاي اجتماعي و استفاده از حداكثر توان خود در راه خدمت به جامعه و نيل به اهداف مقدس و عالي كه همانا دفاع ارزشمندانه از انقلاب اسلامي، خدمت ايثارگرانه به نظام و برقراري نظم و امنيت است به كار گيرد.

پليس در اين برهه از زمان به پشتوانه اعتماد عمومي كه در سايه روزآمدي و بهره گيري از تجهيزات و فن آوري هاي نوين و پيشرفته حاصل شده، مشاركت مردم به عنوان سرمايه هاي اجتماعي خود را با يك شبكه بالقوه دسترسي به افراد و بهره گيري از منابع دانشي، به بهترين شكل ممكن به كار گرفته و احساس مسئوليت عمومي و با تسهيم نقش اجتماعي براي توليد، برقراري و پايداري نظم و امنيت را انگيزشي براي تلاش بيشتر خود كرده است.

افكار عمومي با شناختي كه از توانمندي و قابليت هاي حرفه اي، اخلاقي، معنوي و اقتدار و عزت پليس به دست آورده اند انتظارات بي شماري از اين نيروي خدمتگزار دارند و پليس نيز به پاس اين اعتماد ارزشمند اجتماعي سعي بر آن دارد تا اجتماع پليس را در چهره پليس اجتماعي به عزت و محبوبيت و اقتدار واقعي اين نيروي خادم قانون و امنيت برساند.

پليس امروز وظيفه دارد بر اساس رهنمودهاي هدايت گرانه فرمانده معظم كل قوا در تراز جمهوري اسلامي ايران، همراه با برداشت هايي كه از ظرفيت سرمايه هاي اجتماعي براي پيشبرد ماموريت هاي خود به كار مي گيرد تعالي و استانداردسازي رفتار كاركنان انتظامي را نيز سرلوحه ماموريت هاي خود قرار داده و در اين عرصه دوره هاي آموزشي و مهارت آموزي علمي و تخصصي را با مديريت هوشمندانه در دستور كار خود قرار دهد.

بي شك يكي از اهدافي كه پليس را در نيل به تعالي و رشد و ارتقا و توسعه سوق مي دهد «خود انضباطي» كاركنان انتظامي است.

بر اين باور مصمم هستيم كه رسيدن به اين هدف، مديريت در امور و ماموريت هاي متنوع و مختلف ناجا را روان و مطمئن به پيش مي برد و آن گاه كه وجدان فردي بيدار و فرهنگ خودكنترلي در وجود فرد نهادينه شود ماموريت هاي پليسي با ضمانت اجرايي بيشتري به سرانجام خواهد رسيد.

اگر چه در اين مسير، كاربست رويكردهاي اجتماعي با محوريت توجه به نيل به هدف در نوع عمل و رفتار پليس مي تواند قضاوت و ارزيابي يكايك كاركنان نسبت به اهميت و حساسيت كار و مسئوليت و نقش اجتماعي كه در جامعه بر عهده دارد را ارتقا بخشد و با اين عزت نفس، خواسته ها، انتظارات و توقعات افكار عمومي برآورده سازد اما استقبال از بهار با معنويت و قداست ماه مبارك رجب نيز فرصتي است براي خويابي و خودانضباطي بيشتر.

اميدواريم به واسطه اين پاكسازي و تنظيف روح و روان و نيت هاي پاك و شايسته سازي رفتار و اعمال و گفتار بتوانيم خدمتگزاري لايق در اين خطه از بهشت كه ميقات ديدار عاشقان حرم مطهر رضوي در روز سال نو با رهبر فرزانه انقلاب اسلامي است بوده و به وظايف و نقش خطير و حساس خود به خوبي عمل كنيم.

نویسنده: سرتيپ دوم پاسدار محمد كاظم تقوي- فرمانده انتظامي خراسان رضوي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون