نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/22      16:16:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:257


نسخه چاپی
تله های سرقت به سبک "اسکیمری"
گروه اجتماعی -رواج فرهنگ حمل نکردن وجه نقد گرچه مزیت های بسیاری را در بردارد، اما امروز با افزایش کاربرد دستگاه های کارت خوان به طور وسیع و در صورت رعایت نشدن نکات ایمنی، نوع دیگری از ناامنی گریبانگیر همه می شود.

 

فناوری نقل و انتقال الکترونیکی پول در کشور ما نیز به سرعت رواج پیدا کرده و اکنون حجم بالایی از معاملات به شکل اعتباری و به وسیله کارت های بانکی و در بسیاری از موارد توسط دستگاه های کارت خوان صورت می گیرد.

نصب دستگاه های کارتخوان «پوز» درمکان های مختلف خرید و مراکز خدماتی در مناطق مختلف شهری و روستایی این امکان را به وجود آورده که مردم خریدها و هزینه خدمات را به صورت الکترونیکی پرداخت کنند.

رخدادهای مختلف نشان می دهد که دنیای مجازی یا سیستم های خدمات الکترونیکی با پدیده های دیگری مانند کلاهبرداری به سبک جدید همزاد شده و شناسایی طعمه ها، پیشنهادهای وسوسه آمیز و فریب مردم با روش های خاص ، بخشی از فعالیت هایی است که مجرمین و کلاهبرداران برای به جیب زدن وجوه میلیاردی به آن متوسل می شوند.

عدم آگاهی از نحوه صحیح استفاده از کارت خوان های الکترونیکی نظیر افشا رمز، عدم عملیات رمزگذاری توسط صاحب کارت، تهدیدهایی مانند کپی کردن کارت بانکی «اسکیمر » در این حوزه متوجه مردم است که مکرر از سوی پلیس درباره آن هشدارهای پیشگیری در رسانه های جمعی، خبرگزاری ها ،جراید و ... اطلاع رسانی شده و نیاز است که در استفاده از آنها توصیه های ایمنی رعایت شود.

"اسکیمر" نوعی سخت افزار الکترونیکی است که از آن برای کپی کردن اطلاعات کارت‌های بانکی توسط کلاهبرداران مورد استفاده قرار می گیرد."

رئیس پلیس فتا استان البرزدر این باره می گوید : یکی از شایعترین کلاهبرداری های مجازی توسط مجرمان سایبری کپی اطلاعات عابر بانک ها است .

سرهنگ محمد اقبالی افزود: در آستانه سال نو و خریدهای شب عید، مردم مراقب برداشت های غیرمجاز از حساب هایشان باشند.

وی اضافه کرد: برای این نوع سرقت‌های الکترونیکی، کاربران مهمترین نقش را ایفا می‌کنند، که با رعایت یک‌ سری نکات امنیتی ساده می توان ضمن حفظ اطلاعات کارت بانکی خود، مانع از برداشت غیر مجاز مجرمان سایبری شوند.

این مقام انتظامی بیان کرد: کاربران موقع وارد کردن رمز عبور باید به اطراف و اطرافیان خود توجه داشته باشند، دست خود را حائل قرار داده و پس از اتمام عملیات رسید آن را به دقت بررسی کرده و نزد خود نگه دارند.

وی از مسافران نوروزی خواست برای خرید، از فروشگاه‌های معتبر استفاده کرده و از در اختیار گذاشتن کارت بانک به فروشندگان سیار و کیوسک های میان راهی بپرهیزند و برای خرید از این محل ها حتما ازپول نقد استفاده کنند.

سرهنگ اقبالی افزود: درچنین شرایطی که فراوانی جرائم برداشت غیرمجاز رو به افزایش است، هوشیاری شهروندان دراین زمینه ضروری است.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود به خرید های مجازی اشاره و خاطرنشان کرد: هموطنان برای خریدهای مجازی قبل ازهراقدام، از اصلی بودن صفحه سایت و آدرس اینترنتی مطمئن شوند تا گرفتار سایت های جعلی وکلاهبرداری و یا بعضا برداشت های غیرمجازنشوند.

رئیس پلیس فتا استان البرز گفت: از سپردن کارت های بانکی به افراد غیر برای خرید و تراکنش درفضای مجازی خودداری شود چراکه کارت عابر بانک و رمز یک حریم خصوصی محسوب می شود.

وی یادآورشد: برخی افراد به دلیل ناآگاهی از برخی جرائم اینترنتی رمزکارت بانکی خود را در اختیار دیگران قرار می دهند که این موضوع باعث سو ء استفاده های متعدد می شود.

وی افزود: چنانچه درموقع خرید مجازی درخواست مبلغ به عنوان بیعانه شود باید ازهرگونه پرداخت خودداری شود.

رمز کارت های بانکی، شاه کلید برداشت های غیرمجاز

رئیس پلیس فتا استان البرز خاطرنشان کرد: اگر در یک جایی حتی اگر کارت کشیده و کپی هم برداشته شود، اما رمز کارت را نداشته باشند هیچ اتفاقی نمی افتد، چرا که این رمز شاه کلید برداشت غیر مجاز است.

وی تاکید کرد: شهروندان برای خرید، کارت عابر بانک مجزا ویژه خرید داشته باشند، مبلغ محدود 100 الی 200 هزار تومان، شارژ کنند که اگر اتفاقی رخ داد ضرر بیشتر نکنند، اگر این نکته کلیدی رعایت بشود دربسیاری از جرائم کارت بانکی کاسته می شود.

وی گفت: امروزه از دستگاه های زیادی در انجام فعالیت های مالی و استفاده از حساب های بانکی استفاده می شود، اما رعایت نکات ایمنی و ارتقاء آگاهی درخصوص تمام تکنولوژی های روز، امری لازم و غیرقابل اجتناب است.

کلاهبرداران در کمین صاحبان کارت های بانکی

وی گفت: کابران در انتخاب کلمه عبور برای کارت های بانکی خود دقت و ازگذر واژه های پرکاربرد و متداول استفاده نکنند.

سرهنگ اقبالی افزود: تراکنش های مالی خود را با دقت و به طور کامل انجام داده و اگر قطعه ای از دستگاه خودپرداز مورد استفاده، مشکوک به نظر می رسد، حتماً به اپراتور دستگاه در بانک گزارش دهند.

وی یادآورشد: مشتریان حتماً پس از انجام تراکنش های مالی، رسید خود را دریافت و آن را بررسی و چنانچه انجام تراکنش مالی ناموفق بود، رسید مربوطه را نزد خود نگه دارند تا از بازگشت پول به حساب بانکی خود مطمئن شوند.

رئیس پلیس فتا استان البرز یادآورشد که به زبان آوردن رمز کارت بانکی یا انتقال وجوه از طریق پوز این زمینه را به وجود آورده تا شیادان با استفاده از روش های خاص ، دست به کلاهبرداری بزنند که در این شرایط خاص می بایست توصیه های پلیس را جدی گرفت و سد راه نفوذ شیادان و کلاهبرداران شد.

وی افزود: آنچه می تواند در این وضعیت بیش از هر چیز تاثیر گذار واقع شود، رعایت جانب احتیاط توام با هوشیاری در فضای مجازی و خرید های الکترونیکی است تا به صف طولانی مالباختگان راه پیدا نکنیم که دراین میان برخی افراد سالخورده به دلیل عدم تمرکز فکری ، رمز کارت های خود را پشت نویس کارت می کنند که بخشی از سوء استفاده های کلاهبرداران متوجه این افراد است.

ضرورت تغییر دوره ای رمز کارت بانکی

سرهنگ اقبالی تاکید کرد: مردم نسبت به تعویض دوره ای رمز اول و دوم در عابر بانک ها اقدام کنند.

وی به نمونه ای از کلاهبرداری ها در این بخش اشاره کرد و گفت: به تازگی پرونده ای روی میز پلیس قرار گرفت که بیش از 4 میلیارد تومان از مردم کلاهبرداری شده و تاکنون 300 نفر مالباخته دراین زمینه شناسایی شده اند.

به گفته سرهنگ اقبالی، عمده جرایم شایع دربرداشت های غیر مجاز کپی برداری ازکارت عابر بانک است که معمولا کلاهبرداران برداشت غیر مجاز را از یک تراشه های الکترونیکی و شبیه دستگاه پوز انجام می دهند و چنانچه کاربر، رمز را دراختیار آن ها قرار ندهد، با کپی برداری هیج اقدامی نمی توانند بکنند.

وی تاکید کرد : باید فرهنگ سازی لازم درخصوص نحوه استفاده از کارت های عابر بانک، انجام تمهیدات امنیتی در خصوص استفاده از عابر بانک برای پیشگیری را در اولویت قرار داده و همه دستگاه ها باید در این خصوص هم افزایی داشته باشند و برای اعتلا و فرهنگ سازی این موضوع مهم تلاش کنند.

رئیس پلیس فتا استان البرزیادآورشد :شهروندان می‌توانند از طریق راه ارتباطی سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتیwww.cyberpolice.irاز روش‌های پیشگیری از جرایم سایبری مطلع شوند.

تهیه و تنظیم : سرهنگ اکرم حسین زاده؛ رئیس مرکز اطلاع رسانی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی البرز

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون