نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/23      8:54:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:134


نسخه چاپی
چهارشنبه آخر سال؛ سنتي ملي يا تهديدي براي زندگي اجتماعي
گروه اجتماعی- اگر مراسم جشن چهارشنبه آخر سال یک سنت ملی است، باید بپذیریم که مردمان قدیم ایران در این شب موجب آزار ديگري نمي شدند ...
 

سرزمين ايران اسلامي ما، با تاريخي كهن و گذشته اي سرشار از فراز و نشيب، گنجينه ارزشمندي از فرهنگ و تمدن را در سينه ستبر خود حفظ كرده و داراي آداب، رسوم و سنت هاي متعدد و متنوعي است كه هيچكدام از آنها تقريباً منافاتي با اسلام نداشته و اسلام نيز سنت هاي پسنديده كشور ما مورد تاييد و تحسين قرار داده است.

يكي از اين سنت هاي پسنديده نوروز است كه در آن مردم با آيين خاصي به استقبال آغاز بهار رفته و به جشن و سرور مي پردازند و به اين بهانه به ديد و بازديد اقوام و آشنايان مي روند كه اسلام هم مخصوصاً از آن با عنوان صله رحم ياد كرده و اين رسم را به عنوان يكي از رسوم پسنديده به مسلمانان ديگر سفارش نموده است.

از ديگر سنت هاي ديرينه مردم ايران زمين جشن گرفتن در آخرين چهارشنبه سال است. در ايران قديم، اعضاي خانواده ها شب چهارشنبه آخر سال به محض تاریک شدن هوا آتشي برپا كرده و همگي دور آن جمع مي شدند ، شعر مي خواندند، شيريني و آجيل مي خوردند و اين شب را با شادي و نشاط مي گذراندند و منظور آنها از اين كار اين بود كه در چهارشنبه آخر سال غم و غصه خود را به آتش بسپارند و شادي و نشاط، انرژي، قدرت و روشنايي آتش را در سال جديد از او دريافت كنند. از آنجا كه اين گونه رسم ها باعث استحكام نهاد خانواده مي شود از آن مي توان به عنوان يكي از سنت هاي پسنديده ايران اسلامي ياد كرد.

تحریف سنت چهارشنبه آخر سال

به رغم آداب و رسومی که به آن ها اشاره شد اما متاسفانه به مرور زمان و بر اثر رسوخ فرهنگ هاي مختلف در فرهنگ ديرين ما و سوء استفاده دشمنان براي تخريب هويت اصيل ايراني اين سنت ديرينه شكل ديگري خود گرفته و مردم ما همه ساله شاهد حوادث ناگوار براثر انفجار ترقه ها و مواد محترقه دست ساز مي شوند كه اصلاً ربطي به سنت و آيين ملي ما ندارد.

در آداب و رسوم كهن چهارشنبه آخر سال هيچ كس موجب آزار ديگري نمي شد . زبان هيچ كودكي از ترس بند نمي آمد، جان هيچ بيماري به خطر نمي افتاد، هييچ زن بارداري از ترس جنينش سقط نمي شد، هيچ چشمي بي فروغ و هيچ عضوي قطع نمي شد و هيچ پدر و مادري داغ فرزند دلبندش را نمي ديد. در قديم مردم در چهارشنبه آخر سال شادي مي كردند، اما اكنون لذت شادي و هيجان اين شب، با ترس، دلهره، اندوه و حسرت در آميخته است، موضوعي كه نه دردين ما جايگاهي دارد و نه شايسته فرهنگ كهن ايراني ماست و در يك جمله اين موضوع با عزت و سربلندي ملت ما در تضاد است.

نگاهي به حوادث ناگوار چهارشنبه آخر سال، سال هاي گذشته نشان مي دهد كه علي رغم اقدامات پيشگيرانه پليسي و برخورد هاي انتظامي و قضائي با توزيع كنندگان و عاملان خريد و فروش مواد محترقه و آتش زا و علي رغم كاهش هاي محسوس در اين زمينه اما باز كودكان و نوجوانان و جوانان براي تخليه هيجانات خود به سراغ اين گونه اقلام رفته و نه تنها جان خود را به خطر مي اندازند بلكه صدمات جبران ناپذيري را براي ديگران وارد مي كنند كه در اين باره نياز است تا بزرگان جامعه ما، مسئولان مدارس و والدين فرزندان بيشتر مراقب بوده و با آموزش و آگاهسازي و كنترل هيجانات جوانان از وقوع اتفاقات ناگوار براي آنان پيشگيري كنند زيرا كه هميشه پيشگيري بهتر از درمان است و اگر امروز نتوانيم هيجانات فرزندانمان را مديريت كنيم فردا با پشيماني مواجه خواهيم شد كه هيچ سودي ندارد.

سخن پایانی

دین اسلام همواره فرهنگ و آداب و رسوم پسندیده ملت ها و اقوام مختلف را محترم شمرده و آن ها را از رسم های انحرافی و کج رفتاری هایی که به هویت، اصالت و بنیان خانواده خسارت وارد می کرده برحذر داشته است. در حقیقت دین اسلام نه تنها با شادی و نشاط مردم مخالف نیست بلکه همواره همگان را بر صله رحم، دورهمی و اتحاد و همبستگی بین اعضای خانواده تاکید داشته است.

پس بياييم با احياي فرهنگ خوب گذشتگان ضمن حفظ ميراث باستاني خود با برپايي مراسم ها و آيين ها و آداب و رسوم كهن ايران اسلامي شادماني را به جمع خانواده ها آورده و از بروز حوادث ناگواري كه نتيجه رسم هاي غلطي مانند استفاده از مواد محترقه در اين روز است جلوگيري نماييم.

تهیه و تنظیم: سرهنگ مختار درخشان - معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون