نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/26      16:8:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:173


نسخه چاپی
چهارشنبه ای برای شادی یا خسران
گروه اجتماعی- اگر در گذشته اجراي سنت‌هاي زيباي چهارشنبه‌ سوري نويدگر فرا رسيدن سال نو بود، هم‌اکنون با عجين شدن با نافرهنگ‌هاي تازه متداول شده، تداعي‌گر خاطرات تلخ ازآسيب‌هاي جسمي و روحي در ذهن آدمي شده است .
 

ایرانیان مظهر آیین ها و نمادهای گرامی داشت ایام و روزهای متفاوتی هستند که شادی و سرور را برای آنان به ارمغان می آورد و این جشن ها و گرامی داشت ها راهی بسوی وحدت و همدلی و شرکت در جشن و سروری همگانی بوده است. جشن های مهرگان، تیرگان، امرداد و جشن نوروز همه از این روی است که مردم بتوانند با نمادهای فرهنگی مشترک به یک وحدت و یگانگی برسند. یکی از آیین های سالانه و دیرینه ایرانیان جشن سوری یا به عبارتی دیگر چهارشنبه سوری است.

همانگونه که گفته شد مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئین های کهن ایرانیان است که همچنان در میان آنها و با اشکال دیگر در میان باقی ماندگان اقوام آریایی رواج دارد و "سور" در زبان و ادبیات فارسی و برخی گویش های ایرانی به معنای جشن مهمانی و سرخ آمده است.

این جشن از زمان های بسیار دور در ایران مرسوم بوده است قبل از ورود اسلام به ایران هر سال 12 ماه و هر ماه 30 روز بوده که هر کدام از این 30 روز اسم مشخصی داشته است.

در ایران باستان خرید نوروزی همچون آینه، کوزه و اسپند را از چهارشنبه بازار فراهم می کردند. بازار در این شب چراغانی و زیور بسته می شد و سرشارازهیجان و شادمانی بود و خرید هر کدام هم، آئین ویژه ای را نوید می داد. اما آتش بازی در چهارشنبه آخرسال یا چهارشنبه سوری در زمان ناصرالدین شاه قاجار و به وسیله فرانسوی ها در ایران رواج پیدا کرد. در ابتدا فقط برای سرگرمی شاه این نمایش انجام می شد. پس از آن مردم در این سرگرمی سهیم شدند و دستور نمایش آن در توپخانه داده شد و مردم در آن جا به تماشای آتش بازی می ایستادند و کم کم به شکل امروزی که اجرا می شود در آمد.

اما مدت زمانی است که شب آخرین چهارشنبه سال کابوس زندگی خیلی ها شده و شاهد انبوه رویدادهای تلخی در این شب هستیم که در سالیان پی در پی رخ داده و به ثبت رسیده و نگرانی های فراوانی را سبب شده است. ولی هنوز تمامی تلاشمان برای امن کردن این شب جز هشدار و تهدید متخلفان به برخورد قانونی نیست و در این زمینه فرهنگ سازی نشده است و صدا و سیما به عنوان رسانه ملی و شورای فرهنگ عمومی کشور در این زمینه رسالت مهمی بر عهده دارند و اگر رویکرد نیروی انتظامی را بازدارنده ببینیم وآن را به بعد اجتماعی نیزتسری بدهیم این سازمان عظیم که بیشترین ارتباط را با مردم دارد در این رسالت بزرگ فرهنگ سازی، شریک می باشد. باید تأکید کنیم که نهادهای قانونی و امنیتی مانند نیروی انتظامی باید تمام توان خود را برای امنیت شهروندان در این شب به کار گرفته و چه بسا وعده برخوردهای شدید با متخلفان را هم بدهند و از سوی دیگر تکرار و بازخوانی حوادث تلخی که چهارشنبه سوری های گذشته رخ داده نیز راهکار خوب برای نشان دادن دامنه خطرات است ولی محدود ماندن صرف به این راهکارها قطعا اشتباه می باشد.

امسال به حول قوه الهی وبا تدابیر اندیشیده شده وتلاش گسترده دربرگزاری کلاس های آموزش حضوری درجوامع هدف واجرای طرح های مشارکتی، به دنبال استفاده ازفرصت های بیشتر دخالت مردم در نظم و امنیت و افزایش اعتماد متقابل میان پلیس و مردم هستیم تا مردم درفضای عاری از تهدیدات ازآداب رسوم کهن درچهارشنبه آخرسال استفاده بهینه به عمل آورند.

وفاق جمعی، احساس مسئولیت و مشارکت عمومی در حوزه نظم و امنیت اجتماعی از شاخصه های مهم کسب آرامش در این شب بیاد ماندنی است. از آنجایی که قلم بدستان در طول تاریخ جز قلم چیزی برای بر حذر داشتن وتذکر نداشته وجز نوشتن وگفتن حربه ای برای تبلیغ و توصیه به بزرگان و متولیان امر نداشته اند یاد آوری برخی نکات ایمنی و پالودن برخی از آلودگیها به این جشن ملی ایرانیان در این شب زیبا را یاد آوری می کنیم:

  1. نیروی انتظامی برخورد مشارکتی و اقدامات فرهنگی را سر لوحه امور قرار داده و با مشارکت جمعی مردم و والدین جوانان و نوجوانان آرامش سابق را به نکو داشت این ایام سوق دهد وخانواده ها همراه با فرزندان ودلبندان خویش باشند.
  2. برخورد با مواد محترقه وآتش زا و خطرناک دراین ایام وماه پایانی سال بصورت جدی در دستور کار نیروی انتظامی قرار گیرد.
  3. شایسته است رسانه ملی و مطبوعات و جراید در این خصوص فرهنگ سازی و فرهنگ رسانی کرده و جلوه های مثبت این آیین اجتماعی را پررنگ تر جلوه داده و از برخوردهای احساسی وبه بهانه ضدیت این مراسم با آئین های مذهبی پرهیز نمایند.
  4. نهادهای کمک رسانی و نظارتی مثل نیروی انتظامی، اورژانس، هلال احمر وآتش نشانی با تجهیزات کامل در سطح شهر حضور داشته و فعالیت نمایند.
  5. خانواده های عزیز از آتش زدن بوته ها و گزنه ها در مکان های سربسته وکوچک جدا پرهیز کنند.
  6. آمارها نشان می دهد بیشترین قشری که در حوادث شب چهار شنبه سوری آسیب می بینند مربوط به گروه سنی 15 تا 24 سال هستند. فراوانی مصدومین حوادث مربوط به آتش بازی شب چهارشنبه پایانی سال در جنس مذکر چندین برابر جنس مؤنث می باشد. لذا از والدین تقاضا می شود در تهیه وسایل آتش بازی بی خطر فرزندانشان را همراهی نمایند. زیرا کودکان به هیچ وجه نباید به تنهایی از مواد آتش بازی و محترقه استفاده کند.
  7. در صورت بروز حواث خطر ناک در اسرع وقت اورژانس، پلیس 110 و سازمان های امدادی و آتش نشانی مستقر در محل را مطلع نمایند.

نتیجه گیری:

در نهایت باید یاد آوری کرد همانگونه که پیش ازاین گفته شد یافته های پژوهشی نشان می دهد که تمامی آئین ها ویاد مان هایی که مردم ایران در هنگامه های گوناگون بر پا می داشتند و بخشی از آنها همچنان در فرهنگ این سرزمین پایدار شده است با منش، اخلاق وخرد نیاکان ما آمیخته بود و در همه آنها اعتقاد به پروردگار، امید به زندگی، نبرد با اهریمنان و بداندیش هان و مرگ پرستان در قالب نمادها و آئین های نمایشی گنجانده شده بود.

رفتار خشونت آمیز و مغایرباعرف ومنش جامعه نظیرآنچه که امروز تحت عنوان چهارشنبه سوری شاهد آن هستیم در هیچ کدام از این آیین ها دیده نمی شود. بهتراست بگوییم، کسانی که با منفجرکردن وسایل آتش زا وخطر ناک و پراکندن آتش، سلامتی مردم را هدف می گیرند با تن دادن به رفتارهای آمیخته به هرج و مرج روحی آیین چهارشنبه سوری را تحریف کرده اند تا این ملت بزرگ را متوحش و فاقد فرهنگ جلوه دهند. پس امیدواریم خوانندگان ودوستان عزیز با خواندن این مطالب و موارد دیگر، زیبایی این رسم کهن ایرانی را با انجام کار های خطرآفرین و استفاده از وسایل خطر ناک آتش بازی خراب نکنند.انشاء الله...

تهیه و تنظیم: سردار "محسن خانچرلی"، فرمانده انتظامی غرب استان تهران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون