نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/26      17:20:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:591


نسخه چاپی
تاثیر ورزش بر سلامت جسم و روان
گروه اجتماعی - تحقیقات بسیاری نشان داده است که ورزش علاوه بر اینکه ابزار ارزشمندی برای حفظ سلامت جسمانی است، رابطه نزدیکی با سلامت و بهداشت روانی و به ویژه پیشگیری از بروز ناهنجاری‌های روانی دارد.

ورزش از جمله روش های مهم تکامل جسمانی ، روانی و اجتماعی محسوب می شود،زیرا شرکت درفعالیت های ورزشی افراد را به هم نزدیک می کند و راه ها و فرصت های بسیاری را برای ماهر شدن در اجتماع فراهم می آورد و به طور کلی یک فرآیند آموزشی در ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی برای فرد ایجاد می کند .ورزش در سلامت و آمادگی جسمانی ، تعادل و ثبات هیجانی ، جلب توجه ، رقابت ، رشد اعتماد به نفس ، تصویر مثبت بدنی و اجتماعی و تامین نیازهای دوستی ، احساس امنیت و تقویت گروهی ، تاثیر فراوانی دارد و همچنین سلامت روانی از موضوعاتی است که در اثر شرکت در فعالیت های ورزشی می تواند حاصل شود .

تعریف ورزش

ورزش نوعی فعالیتی است که بر اساس مهارت جسمی استوار بوده و در بر دارنده پاداش درونی و بیرونی است. يا به عبارت ديگر پرورش بدن دراثر حرکات و فعالیت های ریتمیک و پرنیرو و نیز تحرک جسمی و روحی باشد .

ورزش و بهداشت جسم

ورزش نقش مهمی در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها، همچون بیماری‌های کلیوی، ریوی، ارتوپدی، عفونی، عصبی، دردها و سکته‌های قلبی، سکته مغزی، چربی خون، ضعف‌های عضلانی، کمردرد و التهاب مفاصل دارد.

از اثرات و فواید ورزش بر بهداشت جسم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف)پیشگیری از افسردگی و بالا بردن روحیه ‌ی عمومی فرد.

در حین انجام فعالیت بدنی، تولید ماده ‌ی شیمیایی به نام سروتونین بیشتر می ‌شود.کاهش سرتونین در بدن با افسردگی ارتباط دارد . داروهای ضد افسردگی نیز در جهت افزایش این ماده در بدن عمل می کنند

ب)تأثیر در زندگی خانوادگی و اجتماعی و در شغل افراد

یک شخص ورزشکار با تنبلی و کسالت بیگانه است و علاوه بر داشتن هیکلی متناسب و خوش فرم از روحیه‌ ی بالا و شادابی نیز برخوردار است و این موفقیت، ارتباطات وی را در زندگی روزمره، چه در خانواده و چه در اجتماع یا محیط کار تضمین می ‌کند.مسلماً کارفرمایان در استخدام افراد، این معیارهای مهم را در نظر خواهند گرفت. بنابراین یک شخص سالم و تندرست، از موقعیت و پیشرفت شغلی بهتری نسبت به افراد چاق و کم تحرک برخوردار خواهد بود.

ج)پیشگیری از ابتلا به آلودگی ‌های اجتماعی

یک فرد سالم و ورزشکار قطعاً به ‌طور ناخودآگاه از استعمال دخانیات دوری می کند چون در می یابد با ورزش به اکسیژن بیشتری نیاز دارد، ولی سیگار یا مواد مخدر به وضوح انرژی وی را کم کرده و او را ضعیف ‌تر می ‌کند. بنابراین خود به خود برای پیشرفت در امور ورزشی خویش و برای انجام تمرینات، از این مواد دوری می جوید.از طرفی، در یک محیط ورزشی سالم، از این گونه افراد و آلودگی‌ ها کمتر می ‌توان اثری یافت و احتمال ابتلای چنین افرادی به آلودگی‌ های اجتماعی بسیار پایین بوده و به دلیل روحیه‌ ی ورزشی از بسیاری ناهنجاری‌ های دیگر اجتماعی، که با خلق و خوی جوانمردی و ورزشکاری همخوانی ندارد، پرهیز می‌ کنند.

د)تقویت عملکرد ذهن در یادگیری و هماهنگی

تعریف ورزش تنها در افزایش فعالیت‌ جسمانی خلاصه نمی‌ شود.بسیاری از ورزش‌های امروزی نظیر پینگ ‌پنگ، اسکیت، اسکی، بسکتبال، شنا و... حرفه ای هستند و نیاز به یادگیری و حتی مربیان مجرب دارند و کار فکری زیادی را نیز می ‌طلبند.بنابراین ورزش‌های امروزی تنها یک فعالیت جسمی ساده نیستند، بلکه قابلیت‌های پیچیده ‌ی مغز را در امور مختلف از جمله هماهنگی، چالاکی و سریع‌ بودن، درست عمل کردن و درست تصمیم گرفتن را تقویت می ‌کنند. به گونه‌ ای که در یک شخص غیر ورزشکار این قابلیت‌ های مغز، خاموش می ‌ماند و به تدریج ذهن تنبل و سست می ‌شود و این گونه افراد، بیشتر تمایل دارند در یک گوشه بنشینند و در فکر فرو روند.به طور کلی می ‌توان گفت ورزش در کلیه ‌ی اجزای جسم و ذهن بدن و در کلیه‌ ی مراحل زندگی انسان تأثیر غیرقابل انکار و به سزایی دارد..

نتيجه‌گيري

ورزش مي‌تواند تأثير بسزايي در شادابي و نشاط افراد داشته باشد. كساني كه از لحاظ روحي و رواني در شرايط مطلوب‌تر قرار داشته باشند،بدون شك مي‌توانند بهتر، سريع‌تر و با آرامش بيشتر مطالب را فرا بگيرند اين افراد با روحيه در مراحل ديگر زندگي نيز موفق‌ترند. اين افراد ورزشكار از ميادين ورزشي و از مربيان خود خصلت‌هايي فرا مي‌گيرند كه شايد در رفتار و كردار ديگر ان كمتر مشاهده شود و به طور نمونه می توان به جوانمردي، گذشت، وقت‌شناسي، ادب، احساس مسئوليت و احترام بيشتر به بزرگتران به خصوص پدر و مادر اشاره کرد.

اين قبيل افراد با شرايط مكان‌هاي ديگر و با روحيات مختلف آشنا مي‌شوند. اگر از قابليت‌هاي فني رشته‌هاي ورزشی و نيز شرايط بدني خوبي برخوردار باشند مي‌توانند علاوه بر مراحل تحصيلي در مراحل و ميادين بالاي ورزشي نيز حضور پيدا كنند. اين ميادين باعث بالا رفتن شخصيت آنان ميشود.

آمادگی جسمانی یکی از ابزارهای اساسی نیرو های مسلح و از جمله پلیس بوده که به منظور اجرای صحیح و قاطع قوانین و در راستای برقراری امنیت و جلوگیری از تعرض به حقوق شهروندان و حقوق کشور و مردم در جوامع مختلف در مواقع ضروری مورد استفاده قرار گیرد واین مستلزم سلامت روانی است که از طریق افزایش قوای جسمانی و ایجاد شادابی حاصل می شود.

تمامي اين پيشرفت‌ها در صورتي مي‌تواند به سرانجام مقصود برسد كه منظم و براساس برنامه‌ريزي صحيح باشد از طرفي نبايد فراموش كرد كه ورزش بي‌رويه و بدون مربي و سازمان نيافته بيش از آن كه مفيد و مؤثر باشد مي‌تواند مخرب و چه براي بدن انسان چه براي تحصيل دانش‌آموزان زيان‌آور باشد.

به طور كلي مي‌توان گفت ورزش نقشي انكارناپذير در تمامي مراحل زندگي دارد بنا بر اين ورزش را بايد يك علم دانسته و به آن اهميت بيشتري داده شود.

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون