نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/27      15:8:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:158


نسخه چاپی
جاده خواب آور...

گروه اجتماعی- چنانچه نوروز امسال قصد سفر به مشهد مقدس یا شهرهای اطراف آن را دارید و قرار است از جاده کویری تهران-مشهد به زیارت امام رضا (ع) مشرف شوید، حتماً گزارش کوتاه زیر را بخوانید.

 

 

اگر محور بین المللی تهران-مشهد را شاهراه اصلی وصل ایرانیان به مشهدالرضا و آستان مقدس آقا علی ابن موسی(ع) توصیف کنیم گزافه نگفته ایم، چرا که علیرغم وجود مسیرهایی مانند گرگان-مشهد و طبس- مشهد، ولی به استناد آمار، اکثر قریب به اتفاق مسافران و زائران، محور مسطح و دو بانده تهران-مشهد را برای این سفر انتخاب می کنند.

در نوروز 97 بالغ بر 12 میلیون تردد از این محور کویری که در آینده ای انشاءالله نزدیک به آزادراه تبدیل و امنیت ترافیکی آن نیز به مراتب تقویت خواهد شد، ثبت شد که نشانگر اهمیت این محور بین المللی است.

اگر کویری بودن، مسطح و یکنواخت بودن و نزدیک بودن نسبت به سایر مسیرها را از ویژگی های این محور برشماریم، بی تردید خواب آور بودن نیز از مشخصات بارز جاده تهران-مشهد و همه مسیرهای کویری است. مشخصه ای که به تنهایی عامل 70 درصد از حوادث رانندگی در این محور است و سالانه جان صدها ها تن از هموطنان را می گیرد.

علیرغم اینکه در سال های اخیر همه مسئولان کشوری و استانی در مصاحبه های نوروزی و غیرآن براین نکته تاکید کرده اند که باید فکری برای یکنواختی این محور شود و بهترین راه احداث استراحتگاه های جذاب بین راهی است، ولی در عمل اتفاق چندانی رخ نداده و چشم رانندگان همچنان در فاصله طولانی بین شهرها که جز کویر چیزی نمی بیند، آرام آرام خواب می رود.

به این مقایسه دقت کنید: اگر یکی از خانواده های عزیز شهرهای شرقی کشور قصد سفر مشهد کنند و با خودروی خود به جاده بزنند، در فاصله حدوداً 700 کیلومتری تا تهران از 6 استان و ده ها شهر نزدیک به هم عبور کرده و در فاصله های اندک می توانند، در شهرها و روستاهای متعدد بین راه توقف و استراحت کنند ولی همین خودرو و راننده خسته آن وقتی وارد سمنان شود تا 600 کیلومتر تنها در یک استان ادامه مسیر می دهد تا به سبزوار برسد و البته که پس از آن نیز به همین منوال است.

این توضیح، ضرورت پرداختن به جاده های استان سمنان به ویژه محور تهران-مشهد را بیش از پیش روشن می سازد.

با این حال نویسنده این گزارش کوتاه در آستانه نوروز 98، رغبتی برای تکرار مشکلات و گلایه ها ندارد و قصد دارد با معرفی جذابیت های طبیعی و گردشگری استان سمنان، رانندگان را به توقف بیشتر در مسیر و استراحتی کوتاه دعوت کند.

استان سمنان برخلاف تصویری که از آن در اذهان شکل گرفته علیرغم اینکه دو سومش در کویر مرکزی ایران قرار دارد، سرشار از جذابیت های طبیعی و باستانی است که تنها به برخی از آن­ها به ترتیب از غرب به شرق استان اشاره می شود تا مسافران عزیز نوروزی که از ایوانکی وارد سمنان می شوند، بتوانند در مسیر طولانی تا انتهای استان و عبور از میامی از آنان دیدن کنند.

موقعیت جغرافیایی شهرستان های استان سمنان از غرب به شرق به این ترتیب است: 1- گرمسار 2- آرادان 3- سرخه 4- سمنان 5- مهدیشهر 6- دامغان 7-شاهرود 8-میامی.

به همین ترتیب مسافران نوروزی می توانند به محض خروج از شلوغی های تهران در نخستین گام در بوستان ابتدایی شهر ایوانکی استراحت کنند.

35 کیلومتر پس از آن غارهای نمکی گرمسار که پدیده بی نظیر گردشگری و البته درمانی است نیز می تواند ایستگاه مناسبی برای مسافران نوروزی باشد. این غارها در فاصله اندکی از شهر گرمسار و در شمال آن واقع شده اند.

پارک و استراحت گاه شهرستان آرادان و همچنین زائرسراهای شهر لاسجرد و شهرستان سرخه نیز از دیگر مجتمع های بین راهی است که به ترتیب 15، 70 و 90 کیلومتر پس از گرمسار می توانند پذیرای میهمانان نوروزی باشند.

پارک بزرگ سیمرغ و پارک جنگلی سوکان که در ابتدا و انتهای شهر سمنان واقع شده اند و از امکانات مناسبی برخوردارند، نیز اماکن مناسبی برای استراحت مسافران است.

البته اگر کمی فرصت داشته باشید می توانید 20 کیلومتر به سمت شمال سمنان برانید و از آب و هوا و چشمه سارها و پوشش گیاهی و مناسب شهرستان مهدیشهر و شهر گردشگری شهمیرزاد نیز بهره ببرید.

پس از عبور از سمنان، حدود 100 کیلومتر باید رانندگی کنید تا به شهر تاریخی دامغان برسید. البته پس از عبور از گردنه آهوان که توصیه می کنیم با احتیاط و سرعت مناسب آن را پشت سربگذارید، می توانید در مزرعه تفریحی محمدآباد یا زائرسرای امیریه استراحت کنید.

اگر می خواهید از سفرتان نهایت لذت را ببرید، چند ساعتی را برای گشت و گذار در شهر 7000 هزار ساله دامغان و بازدید از اماکن باستانی و تاریخی آن اختصاص دهید.

علاوه بر ابنیه باستانی، کویر زیبای نمکین در جنوب و مجموعه تفریحی-تاریخی چشمه علی در شمال این شهرستان فضای مناسبی است برای یک توقف شبانه.

پس از دامغان حدود 60 کیومتر باید رانندگی کنید تا به شاهرود برسید. فاصله اندک است ولی یکنواختی جاده، خواب آلودگی رانندگان را در پی دارد.

شاهرود به جهت نزدیکی به رشته کوه البرز و جنگل های انبوه از آب و هوای مناسبی برخوردار است ضمن آنکه بوستان ها و پارک ها و اماکن تاریخی ارزشمندی را در خود جای داده است که می توانید قبل از ورود به جاده طولانی شاهرود-سبزوار در آن تجدید قوا کرد.

آخرین شهرستان استان سمنان در محور تهران-مشهد، میامی است. شهرستان کوچکی که بوستان و استراحتگاه مناسبی برای مسافران نوروزی تدارک دیده است. هم می توانید کمی استراحت و هم با استفاده از جایگاه های سوخت در همان محل، باک خودرو را پر کنید.

پس از میامی حدود 200 کیلومتر تا سبزوار باقی می ماند که این مسیر پرحادثه ترین قسمت از محور بین المللی تهران-مشهد است و از همین رو توصیه می کنیم ضمن رانندگی با دقت و آرامش، مراقب یوزهای کمیاب ایرانی باشید که با خودروی شما برخورد نکنند.

فاصله شهرهای سبزوار تا نیشابور و پس از آن تا مشهد نیز حدود 100 کیلومتر است که با وجود استراحتگاه های بین راهی مانند مجموعه عطار یا قدمگاه و ... توصیه می شود مسافران با عجله و شتاب برای رسیدن به مقصد رانندگی نکنند و از این مجموعه های مناسب تفریحی و زیارتی-سیاحتی نیز  بازدید کنند.

در نهایت باید بدانیم؛ علیرغم تلاش شبانه روزی نیروی انتظامی و دستگاه های امدادی در ایام نوروز که با فراهم کردن فضای امن و آرام به دنبال مسافرت های ماندگار برای عموم هموطنان هستند، اما بی تردید نوروز شاد و بانشاط تنها با همکاری مردم محقق می شود.

برهمین اساس از عموم رانندگانی که نوروز امسال قصد تردد در جاده های کشور به ویژه محور بین المللی و خواب آور تهران-مشهد را دارند، تقاضا داریم حتماً هر 2 ساعت رانندگی توقفی 20 دقیقه ای داشته باشند و ضمن استراحت کوتاه، از اماکن تفریحی، استراحتگاهی و تاریخی بین راه دیدن کنند.

نویسنده: سید محمد شاه چراغ، کارشناس رسانه ای پلیس سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون