نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/27      15:10:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:337


نسخه چاپی
نگاه دینی و نگاه متشرع به مقوله عفاف و حجاب در اسلام

گروه اجتماعی- نص صریح قرآن و روایات متواتر معصومین(ص) و فرمایشات مقام معظم رهبری مدظله العالی و امام راحل عظیم الشان راه مصون ماندن از هر انحرافی و صیانت بخش است.

 

 

در حال حاضر که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در اوایل ورود به دهه پنجم انقلاب شکوهمند اسلامی است و بنا به تعبیر اندیشمند نئورئال "جیمز روزنا" جهان و نظام جهان مغشوش است و آشوب حاکم بر آن بسیاری از معادلات را تغییر داده، گاهی مساعی دول هژمونیک بر این مصروف است تا با تقویت توانمندی خویش در مرکز معادلات قدرت و نظام فائق هژمونیک، خود را تقویت و دول موفق در طی مسیر را مواجه با ناکامی، یاس، استرس، تنش و انحراف کنند و بنا به تعبیر اچ لیتل در کتاب دانش و سواد رسانه ای از ابزار های متنوع مانند رسانه نیز بهره برداری می کنند. المانهایی چون نمایش ابتذال، ترویج زندگی سکولاریستی، تقویت روابط به اصطلاح عادلانه و آزاد جنسی مانند ازدواج سفید، ازدواج اینترنتی و وبی، ازدواج سوئیتی، طلاق سفید، چهارشنبه سفید، فشن پارتی های آکنده از مشروبات الکلی، جشن طلاق، راه اندازی کارناوال های مدلینگ، راه اندازی فشن شوهایی که اخیراً در مناطقی از کشورمان و پایتخت به ویژه شمال شهر تهران نیز هر از گاهی اخباری در این خصوص مخابره می شود نمونه هایی از استراتژی دولت های هژمونیک هستند. بنا به تحلیل مرکز اینترنتی "آینده بان"، مقوله کشف حجاب و بدحجابی نیز می تواند به عنوان یکی از مصادیق آسیب و پاشنه آشیل در کشور مورد تامل قرار گیرد.

اما سوال و یا شرایطی که از آن به عنوان شرط مسئله ای یاد می شود این است که چرا ایران اسلامی با آن آرمان ها و شعارهای راهبردی هنجاری در چنین مسیری غلطیده و به مقوله بد حجابی متشبث شده است ،که اکنون متولیان نظم و امنیت در جامعه می بایست در اتاق های فکر و جلسات اندیشه ورزی بخشی از امکانات و توانمندی های ماموریتی خویش را که می بایست در جای دیگری هزینه شود، در اینجا متمرکز و باید با ظاهر نا امنی سازی چون بد حجابی و بدپوشی پسران و دختران در کف خیابان و درون پارتی ها و صاحت اجتماع مقابله کنند.

دلایل :

 1. اینکه افرادی چون هانگتینتون میگویند مسیر ترقی و پیشرفت مستقیم الخط است و دول دیگری که در این مسیر حرکت میکنند ایتدا باید لیبرال و سکولار شده، بعد به توسعه برسند و مسیر توسعه را ما تبیین کنیم.
 2. اینکه به قول نیل اسملسر اندیشمند و جامعه شناس می باید در شهر نشینی و توسعه مظاهر آن را نیز به نظاره نشست.
 3. به این دلیل که به قول کاستلز در جهان شبکه ای، اکنون شبکه های اجتماعی هستند که تعیین کننده قواره و سبک زندگی هستند.
 4. به این دلیل که شاید و احتمالاً بنا به دلایل سازه ای آن چیزی که برخی جامعه شناسان و علمای دینی می گویند در برخی زمینه ها افراط و تفریط شده است(خیر الامور اوسطها).
 5. اینکه مدار و پویش ما می بایست برگرفته از قواره های استاندارد و ساطع از لسان امام راحل عظیم الشان و فرماندهی معظم کل قوا باشد. لیکن در برخی مواقع سیاستگذاری های ناهمگون در جامعه نیز بر روند ماموریت های تاثیر گذار بوده است.
 6. اینکه عده ای بنا به فرماندهی معظم کل قوا مدظله العالی در داخل کشور هستند که در مصادر امور در کشور حاکم اند و قاعده ابتناء عملشان، لیبرالیسم و سکولاریسم است و به قول توماس فریدمن، همان سیاست های اتاق فکر واشنگتن، اروپا و صهیونیسم را دنبال می کنند.
 7. اینکه فقر و معیشت ناگوار و اختلاف طبقاتی به عنوان یک عامل و فاز تعیین کننده نیز می تواند موجبات تجارت فحشا و جنسی را در کشور فراهم کند.
 8. اینکه پدیده آقازادگی تقید به مبانی ارزشی را در کشور تضعیف کرده است.
 9. و اینکه در چنین ساختاری روایات ماثور ائمه هدی(س) و نبی مکرم اسلام (ص) و فرمایشات رهبران عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مقولات مهمی مانند، امر به معروف و نهی منکر، جهاد، حج و ... نیز در بستر زمان و متناسب با فهم و تفسیر موجود که بسیار هم خطرناک است قرائت و اجرا می شود.

ماحصل کلام اینکه در جامعه ای که در حال حاضر با عنوان با مسمای متروپل جهان اسلام و مرکز محور مقاومت موسوم شده، جهت اتقان کلام با وجود نص صریح قرآن و روایات متواتر معصومین(ص) و فرمایشات مقام معظم رهبری مدظله العالی و امام راحل عظیم الشان جهت مصون ماندن از هر انحرافی و جهت صیانت بخشی به هر فریضه ای باید به سراغ همین قواعد موجود رفت و به مثابه یک سیستم با بررسی روند ایده ها، انتظارات، نیاز ها و منطبق بر فقه پویای جعفری برنامه ریزی کرد تا به سر منزل مقصود رسید.

نویسنده: سردار دکتر "عبدالرضا ناظری" فرمانده انتظامی فرمانده انتظامی ویژه شرق استان تهران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعد



فهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • اخبار گوناگون