نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/5      15:0:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:482


نسخه چاپی
منصفانه پلیس را قضاوت کنیم / نیروهای پلیس به خط برای تامین امنیت/ پلیس در کنار و همراه مردم
گروه ناجا ـ در حالی که نیروهای سبزپوش پلیس از روزهای قبل برای خدمات دهی به مردم به صف و به خط هستند، متاسفانه شاهد برخی قضاوت های به دور از انصاف هستیم...
 

***تلنگر

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، فارغ از تمام قضاوت های"درست" و "غلطی" که این روزها در فضای حقیقی و مجازی درباره عملکرد پلیس می بینیم و می خوانیم، متاسفانه شاهدیم که برخی کمتر از تعداد انگشتان یک دست، در حالی که باید  برای  پیگیری موضوعات به روال قانونی بسنده کنند، انگشت اتهام  و برچسب "کم کاری" را به سوی پلیسی می گیرند و موضوعات "شخصی" را  "کلان" و  "ملی" می کنند و از جایگاه و تریبونی که دارند علیه خدوم ترین سازمان و مجموعه کشوری بهره می گیرند و چه زود فراموش می کنند در پس امنیتی  که حاصل تلاش آحاد نیروهای مسلح به ویژه نیروی انتظامی است که می توانند کار کنند  و گذران روزگار ...

در حالی که نیروهای سبزپوش پلیس از روزها و ماه ها  قبل  برای  تداوم خدمات دهی  به مردم در ایام نوروز  به صف و به خط  هستند،  خبرنگار یکی از رسانه های منتسب به دولت، "سهل انگاری" و "عدم توجه به رعایت نکات ایمنی"خود  را متوجه پلیس می کند و توقع دارد که  با عبور از روال قانونی، به مطالبه اش در لحظه، بدون اقدامات فنی و تخصصی  پاسخ داده شود.

هر چند پلیس در رسیدگی به مطالبات مردمی صرفا در چارچوب  وظایف " شرعی "، "قانونی"، "ذاتی" و " اخلاقی "  عمل می کند و  به هیچ وجه " سلیقه نگری " و " شخصی نگری " را وارد مقوله های ماموریتی نمی کند اما در این میان از رسانه های  مکتوب، دیداری، شنیداری و خبرگزاری ها انتظار است که برای "ارتقاء آگاهی عمومی" و "پیشگیری و کاهش جرایم" به کمک پلیس بیایند نه اینکه خبرنگار فلان رسانه، صرفا به جهت اینکه خودرویش سرقت شده  همه اظهار نظر های شخصی، سلیقه ای و بعضا مغرضانه خود را متوجه پلیس کند ...

هر چند همواره در "کلام" و "عمل"  شاهد قدردانی فرمانده نیروی انتظامی و سایر مسئولان ناجا از همراهی و همکاری اهالی رسانه با نیروی انتظامی بوده و هستیم اما کاش در قضاوت پلیس و عملکرد سبز پوشان ناجا  منصف باشیم ...

 مروری بر اقدامات

 23 اسفند ماه سال گذشته بود که سردار " حسین اشتری" ضمن  تقدیر از همراهی اصحاب رسانه در پیشبرد اهداف ناجا، در حاشیه آغاز به کار قرارگاه مرکزی امام علی (ع)، از  آغاز  فعالیت  قرارگاه نوروزی پلیس با عنوان امام علی (ع) از 25 اسفندماه تا 17 فروردین ماه خبر داد و اظهار داشت:  به موازات فعالیت این قرارگاه مرکزی، هفت قرارگاه فرعی نیز با مسئولیت پلیس های تخصصی فعالیت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در تمام استان ها قرارگاه امام علی (ع) ویژه همان استان فعالیت خواهد داشت، افزود: تأمین نظم، امنیت و آرامش مردم به ویژه مسافران نوروزی،پاسخ گویی سریع و دقیق به مردم از اهداف اصلی راه اندازی این قرارگاه است.

آماده باش شبانه روزی  نیروهای پلیس در ایام نوروز

فرمانده نیروی انتظامی از آماده باش "صد در صدی" نیروهای پلیس خبر داد و  افزود: بیش از 300 هزار نفر از همکارانم در سراسر کشور در راستای تأمین نظم و امنیت شهروندان و مسافران نوروزی فعالیت خواهند داشت.

وی با بیان اینکه افتخار می کنیم که در راستای آرامش و آسایش مردم انجام وظیفه می کنیم، بیان کرد: رده های مختلف انتظامی متناسب با شرح وظایف به ایفای نقش و انجام وظایف و مأموریت ها خواهند پرداخت.

فرمانده ناجا خاطر نشان کرد: براساس بررسی های صورت گرفته در جای جای کشور ایستگاه های ثابت و سیار پلیس مستقر خواهند بود.

 تمهیدات ویژه پلیس پایتخت برای خدمات دهی به مردم

چندی بعد در آخرین روز از سال  97 با حضور سردار " حسین  اشتری"، رزمایش نوروزی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ نیز برگزار شد.

فرمانده نیروی انتظامی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری رزمایش نوروزی پلیس پایتخت به ویژه سردار "حسین رحیمی" ؛ رئیس پلیس تهران بزرگ اظهار کرد : " نشاط بهاری، نظم و قانون مداری" ؛ شعار نوروزی پلیس است و برای تأمین نظم و امنیت در این ایام نیروهای پلیس در آماده باش کامل هستند.

عالی ترین مقام انتظامی کشور با بیان اینکه همزمان با آغاز تعطیلات، سفرهای نوروزی نیز آغاز می شود، بیان کرد: برخی از استان ها و شهرها "مسافرپذیر" و برخی" مسافر فرست" هستند و در این میان تهران به عنوان یک شهر "مسافرفرست" محسوب می شود، با این وجود فرماندهی انتظامی تهران بزرگ برای حفاظت از اموال و منازل مردم تمهیدات ویژه ای اندیشیده است.

وی افزود: همزمان با این ایام بیش از 2300 گشت خودرویی، موتوری، پیاده و همچنین 300 گشت راهنمایی و رانندگی فعال هستند.

سردار اشتری با اشاره به راه اندازی 220 ایستگاه نوروزی و غرفه فرهنگی توسط پلیس تهران بزرگ خاطر نشانکرد: در 384 محله از شهر تهران نیروهای پلیس حضور فعال دارند و مسئولیت حفاظت و حراست از جای جای پایتخت را بر عهده می گیرند.

نیروی انتظامی ؛ پرچم دار خدمت به مردم

وی تأکید کرد: خداوند را برای توفیق خدمتگزاری به مردم شاکریم و قطعا نیروی انتظامی امروز، مقتدر، هوشمند، عالمانه تر از گذشته برای تأمین نظم و امنیت ایفای نقش می کند.

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به 8  هزار و 755 کیلومتر مرز کشور مطرح کرد: مرزبانان عزیز نیز برای صیانت از امنیت کشور تلاش و جانفشانی می کنند و باید بگویم امروز نیروی انتظامی پرچمدار خدمت به مردم است.

سردار اشتری با اشاره به تنوع و گستردگی مأموریت های نیروی انتظامی تأکید کرد: پلیس در تمامی مقاطع زمانی و به صورت شبانه روز و فعالانه برای تأمین نظم و امنیت تلاش می کند و در این راستا ظرفیت ها را به صورت حداکثری مورد استفاده قرار می دهد.

 پلیس در کنار و همراه مردم

پلیس چون همیشه برای روزهایی که مردم در تکاپوی  برنامه ریزی برای روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروز بودند، اعلام کرد در کنار مردم و همراه است.

آماده باش سراسری فرمانده ناجا در حالی به نیروهای پلیس در اقصی نقاط کشور  ابلاغ و اعلام شد که حضور نیروهای سبز پوش ناجا حتی پیش از آغاز فعالیت قرارگاه نوروزی، در خیابان ها و معابر، جاده ها، ورودی متروها ، پایانه های مسافربری و ... محسوس و مشهود بود.

با وجود اینکه برنامه ریزی و تمهیدات پلیس برای تامین نظم و امنیت در جای جای کشور  و مطابق با "جرم" و "جغرافیای هر استان" اندیشدیده شد اما  با توجه به موقعیت "استراتژیک" پایتخت، پیش بینی های ویژه ای از سوی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در این راستا  اتخاذ و نیروهای پلیس پایتخت به خط شدند تا  خدمات مطلوبی به مردم ارائه  دهند.

کشف 85 درصد پرونده های سرقت خودرو در 48  الی  72 ساعت

در این میان، پلیس آگاهی تهران بزرگ با فعال سازی 75 واحدهای  گشتی مجهز به نوین ترین سیستم های "پلاک خوانی" و رصد و از طرفی 10 واحد بررسی صحنه جرم برای مبارزه بی امان با انواع جرایم به ویژه سرقت ظاهر شد و به گونه ای عمل کرد که در 72 ساعت اول از آغازین لحظه های  سال 98 و در مقاسیه با مدت مشابه سال قبل، میزان سرقت از خودرو بیش از 23 درصد کاهش و کشفیات 4 درصد رشد داشت.

به گفته سردار  " علیرضا لطفی " رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ،  نیروهای  این پلیس آگاهی تهران بزرگ توانستند در سه روز اول نوروز،54 سارق را که به بیش از 709 فقره سرقت اعتراف کردند، را دستگیر کنند.

 این مقام ارشد انتظامی از کشف 85 درصد پرونده های مربوط به سرقت خودروها در 48  الی  72 ساعت بعد از وقوع خبر داد و گفت:  با اقداماتی  فنی و تخصصی  به هیچ عنوان اجازه جولان به مجرمان را نمی دهیم.

وی تاکید کرد: در حالی که هرگونه تحرک مجرمان سابقه دار در رصد پلیس است و حتی اقدامات کنترلی نیز در این راستا عملیاتی شده،شاهد کاهش وقوع سرقت ها در شهر تهران در این ایام هستیم.

 از طرفی سردار " لطفی " معتقد است که بستر اولیه وقوع هر جرمی، "بی توجهی" برخی شهروندان  به توصیه ها و هشدارهای پلیس است. 

وی در مثالی عنوان کرد: متاسفانه در این ایام شاهدیم که برخی افراد  خودورهایشان را با "سهل انگاری" تمام و بدون در نظر گرفتن نکات مربوطه اعم از قفل فرمان، نصب دزد گیر و ... در خیابان رها می کنند و به سارقان فرصت جولان می دهند.#

***

گزارش ؛ فاطمه سلیمانی / خبرنگار  پایگاه خبری پلیس


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون