نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/1/7      9:22:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:121


نسخه چاپی
هشدار در مورد استفاده از تلفن همراه درحين رانندگي!
گروه اجتماعی - اگر به کسي زنگ زديد که در حال رانندگي است مکالمه را متوقف کرده و بعداً با او تماس بگيريد.
 

صحبت کردن راننده با تلفن همراه و دريافت تماس تلفني و پيامک حين رانندگي سبب حواس پرتي و کاهش دقت راننده مي شود. پژوهش ها نشان داده که صحبت کردن راننده با تلفن همراه و دريافت تماس تلفني و پيامک حين رانندگي سبب حواس پرتي و کاهش دقت راننده مي شود. بر اساس اين مطالعات، بانوان بيشتر از آقايان از تلفن همراه در حين رانندگي استفاده مي کنند که باعث کاهش 50 درصدي دقت، سرعت عمل و هوشياري راننده مي شود. هنگامي که رانندگان از تلفن همراه براي مکالمه استفاده مي کنند 37درصد مغزشان مختل مي شود.

فرهنگ استفاده صحيح از تلفن همراه در دو بخش کلي قرار دارد:

الف) اقدامات سلبي يعني نبايد استفاده از تلفن همراه موجب ضرر و زيان به خود و ديگران شود. براي مثال، استفاده از تلفن همراه حين رانندگي به احتمال قوي منجر به تصادف و ايجاد خسارت جاني و مالي براي خود و ديگران مي شود.

ب) اقدامات اثباتي يعني کارهايي را با اين وسيله بايد انجام داد که موجب سودرساني به خود يا ديگران باشد يا مشکلي را در صحنه تصادف برطرف سازد مانند اينکه با ديدن يک صحنه تصادف پس از توقف در محل مناسب با يک تماس فوري درخواست آمبولانس براي يک مصدوم و حضور پليس را کرد.

براي کمک به کاهش تصادفات ناشي از تلفن همراه اين نکات را رعايت کنيد:

بهترين توصيه اين است که قبل از حرکت، تلفن همراه خود را خاموش کنيد.

در حين رانندگي بهتر است از صندوق پست صوتي، خدمات پيامک يا خدمات دايورت تلفن استفاده کرد تا بعداً پيغامتان را دريافت کنيد.

فقط پس از توقف در نقطه مناسب مي توانيد از تلفن خود استفاده کنيد اما هرگز جز در مواقع اضطراري در كناره جاده توقف نکنيد.

حين رانندگي از پاسخ دادن به تلفن، حتي در حالت هندزفري پرهيز کنيد زيرا اين شکل استفاده از تلفن هم مي‌تواند موجب حواس پرتي شما شود.

هنگامي که در حال رانندگي در مسيرهاي در دست تعمير، داراي ترافيک سنگين، در آب و هواي بد و ساير شرايطي هستيد که نياز به توجه کامل شما دارد هرگز با تلفن همراه صحبت نکنيد.

همه ما مسئول ايمني راه‌ها هستيم اگر به کسي زنگ زديد که در حال رانندگي است مکالمه را متوقف کرده و بعداً با او تماس بگيريد.

 

تهیه و تنظیم: اداره اجتماعي فرماندهي انتظامي کرمان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون